MSZANA DOLNA – MIASTO Z POTENCJAŁEM

Materiał informacyjny Miasta Mszana Dolna
Panorama Mszany Dolnej. W tle masyw Lubonia Wielkiego, Mała Góra oraz Szczebel
Panorama Mszany Dolnej. W tle masyw Lubonia Wielkiego, Mała Góra oraz Szczebel
Dobiega końca kadencja samorządu 2018-2023/4. Niespotykanie długa i zarazem obfitująca w okoliczności niezwykłe, sprawiające, że ci, którym dane było decydować o teraźniejszości i przyszłości każdej społeczności, teraz z pewnością są bogatsi o doświadczenia niemożliwe do zdobycia w czasach zwyczajnie spokojnych. Dla wielu samorządowców była egzaminem z odpowiedzialności, dojrzałości oraz rozumienia istoty wspólnoty...

21 października 2018 r. mieszkańcy Mszany Dolnej wybrali swoich reprezentantów do Rady Miejskiej 8. Kadencji. Wybierali również burmistrza spośród czterech kandydatów, ale do ostatecznego rozstrzygnięcia doszło 4 listopada. W skład nowo wybranej Rady Miejskiej weszli: Stanisław Antosz, Janina Flig (wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej do 2023 r.), Kamil Korda, Michał Liszka (przewodniczący Rady Miejskiej od 2023 r.), Janusz Matoga (przewodniczący Rady Miejskiej do 2023 r.), Krystyna Pazdur (wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej od 2023 r.), Radosław Rusnarczyk, Agnieszka Sasal, Ryszard Sitkowski, Elżbieta Smaga, Joanna Sochacka, Bogdan Surówka, Jan Szynalik, Jacek Wardyński i Tadeusz Żmuda. Funkcję burmistrza miasta objęła zaś Anna Pękała.

***

Zarządzanie miastem to zadanie, wymagające umiejętnego budowania większości wokół spraw szczególnie istotnych dla mieszkańców, bo w końcu ich dobro jest podstawowym imperatywem oraz celem każdego samorządu. W Mszanie Dolnej w mijającej kadencji nie było to zadanie łatwe. Nowa burmistrz zrazu w Radzie Miejskiej nie miała większościowego poparcia; w zasadzie w każdej z kluczowych spraw uzyskanie poparcia Rady poprzedzone było rzeczową, merytoryczną argumentacją i w większości przypadków kończyło się to sukcesem w głosowaniach.

Miejska Biblioteka
Miejska Biblioteka

Minione pięć lat to okres bardzo dynamicznego rozwoju Mszany Dolnej. W tym czasie realizowano szereg kluczowych inwestycji, które bezsprzecznie poprawiły lub poprawią komfort życia mieszkańców. Zmodernizowano sieć dróg miejskich, m.in. ul. Z. Krasińskiego, Jana Matejki, Leśną, L. Mroza. Planowane są też modernizacje m.in. ul. Zielonej, Podhalan, Zagórzan, zjazdu z ul. Krakowskiej w kierunku osiedla Zarąbki oraz budowa ul. Ogrodowej na odcinku od skrzyżowania z ul. L. Mroza do Ronda im. A. Kalczyńskiego. W ramach inwestycji drogowych wymieniania jest również infrastruktura towarzysząca, więc kanalizacja, wodociągi, sieć telekomunikacyjna. Osobne inwestycje dotyczą budowy kolejnych odcinków sieci kanalizacyjnej; zrealizowano prace na ul. Słonecznej, L. Mroza, Ogrodowej, a w trakcie realizacji jest m.in. uzupełnienie sieci na ul. Marsz. J. Piłsudskiego.

Jednocześnie samorząd, przy merytorycznym wsparciu pracowników Urzędu Miasta, nie ustaje w staraniach o dodatkowe środki na niezbędne w mieście inwestycje infrastrukturalne. Gros tych starań już zostało zakończonych sukcesem, dzięki czemu w niedalekiej przyszłości mieszkańcy będą mogli cieszyć się z nowej kładki pieszo-rowerowej nad Mszanką, łączącą obecne centrum handlowe miasta z jego centrum kulturalnym przy ul. Słonecznej. Ta inwestycja wpisuje się również w zamysł uczynienia Mszany Dolnej miastem przyjaznym rowerzystom, co w latach poprzednich zaowocowało budową ścieżki rowerowej wzdłuż lewego brzegu Mszanki. Przy ścieżce rowerowej zlokalizowano także nowo powstałe boisko do siatkówki plażowej, na którym odbywają się cyklicznie zawody, a w pozostałym czasie trenują lokalni pasjonaci piłki siatkowej.

Wizualizacja budynku przedszkola i żłobka przy ul. J. Marka
Wizualizacja budynku przedszkola i żłobka przy ul. J. Marka

Jednakże kluczową inwestycją w miejską infrastrukturę sportową w mijającej kadencji była modernizacja Stadionu Miejskiego. Obecnie jest to nowoczesna arena lekkoatletyczna, doskonale przystosowana do odbywania treningów lub przeprowadzania zawodów. Jest to równocześnie stadion piłkarski, użytkowany przez zasłużony, mszański klub KS Turbacz.

***

Niemal dwuletni okres pandemii covid-19, wybuch wojny w Ukrainie, niespotykana dotychczas inflacja i związany z tym wzrost cen, a także kłopoty na rynku paliw to „znaki szczególne” dobiegającej końca kadencji samorządu. Mimo tych niezwykle niesprzyjających okoliczności okres ten obfitował w możliwości otrzymania dużych środków na realizację lokalnych inwestycji, z czego chętnie korzystano.

Kadencja samorządu 2018-2024 była dla Mszany Dolnej okresem „wielkich kontynuacji”. Działania podjęte przez poprzedni samorząd zostały doprowadzone do końca. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu środków budżetowych miasta oraz pozyskaniu poważnych dofinansowań, m.in. z rządowych programów pomocowych. Dziś możemy się cieszyć nowoczesną siedzibą Miejskiej Biblioteki, w której swoje miejsce znalazły także organizacje zajmujące się aktywizacją lokalnej społeczności z uwzględnieniem wielu aspektów integracji międzypokoleniowej. Mamy więc dobrze funkcjonującą, nowoczesną bibliotekę publiczną, która w istocie stała się znakomitym centrum aktywności społecznej. W tym samym budynku mieści się Zagórzańska Izba Regionalna oraz filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, co w znacznej mierze poszerza ofertę lekturową dla nauczycieli i studentów kierunków pedagogicznych.

Fragment infrastruktury sportowej Stadionu Miejskiego
Fragment infrastruktury sportowej Stadionu Miejskiego

Jednocześnie na ukończeniu jest budowa Centrum Kultury i Tradycji Górali Zagórzańskich, w którym swoją siedzibę znajdą Miejski Ośrodek Kultury i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W nowoczesnym budynku znajdzie się również sala widowiskowa wyposażona w sprzęt kinowy. Przestronne pomieszczenia stanowią też doskonałą bazę dla rozwoju sekcji działających przy mszańskim MOK-u.

Ważne miejsce na mapie miejskich inwestycji zajmuje trwająca obecnie budowa nowoczesnego, pięcioddziałowego przedszkola wraz ze żłobkiem przy ul. J. Marka. Obecna baza lokalowa miejskich przedszkoli pozostawia wiele do życzenia, więc naturalną decyzją samorządu było podjęcie uchwały o budowie nowego budynku na potrzeby opiekuńczo-wychowawcze. Znaczna część kosztów – dzięki sprawnemu montażowi finansowemu – zostanie pokryta z pozyskanych środków zewnętrznych. I już w 2025 r. mieszkańcy Mszany zyskają wyjątkową placówkę z nowoczesnym wyposażeniem i integracyjnym placem zabaw.

Fragment scieżki rowerowej z widokiem na Małą Górę i Szczebel
Fragment scieżki rowerowej z widokiem na Małą Górę i Szczebel

W pobliżu przedszkola znajduje się zabytkowy Park Miejski im. hr. Krasińskich. To jeden z czterech zabytków, zlokalizowanych na terenie miasta i zarazem największy pod względem powierzchni. Znajduje się tu leciwy drzewostan, pamiętający czasy przedwojennych właścicieli mszańskiego dworu. Park ten przed kilkunastu laty przeszedł gruntowną rewitalizację, jednakże wymaga stałej opieki, polegającej na konserwacji zieleni. A zdaniem wielu mieszkańców, wypoczywających w Parku – również nowych nasadzeń, wprowadzających kolorową roślinność. Prace te również wkrótce zostaną wykonane, gdyż miasto uzyskało dofinasowanie na ten cel w ramach rządowego programu Polski Ład.

Przed Mszaną Dolną stoją też poważne wyzwania, związane z przebudową linii kolejowej Chabówka-Nowy Sącz. W samej Mszanie Dolnej zlokalizowane są trzy duże kolejowe obiekty mostowe, które najpierw zostaną rozebrane, a na ich miejsce powstaną nowe budowle. Zmieniony też zostanie przebieg ul. Ogrodowej, której skrzyżowanie z ul. M. Kolbego będzie zlokalizowane znacznie bliżej ul. Krakowskiej. Z tymi inwestycjami będą się wiązać utrudnienia komunikacyjne w mieście. Samorząd czyni intensywne starania, aby niedogodności dla mieszkańców, związane z tą inwestycją, były jak najmniej dotkliwe. A z pewnością wizja Mszany Dolnej dobrze skomunikowanej z Krakowem dzięki nowoczesnej i szybkiej kolei jeszcze w bieżącej dekadzie może, choć częściowo, łagodzić frustracje wynikające z utrudnień.

To wszystko, co dzieje się w Mszanie Dolnej w ostatnich latach upoważnia do stwierdzenia, że miasto jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem, nastawionym na rozwój przemysłu turystycznego, ale także na zapewnienie obecnym i przyszłym mieszkańcom komfortowych warunków życia. Nie jest więc kwestią przypadku, że właśnie Mszana Dolna zdobyła w 2023 r. zaszczytny tytuł Lidera Powiatu Limanowskiego.

MSZANA DOLNA – MIASTO Z POTENCJAŁEM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska