Premiera wydawnictwa miała miejsce w piątek 29 listopada. Na spotkaniu obecni byli m.in. dowódcy, oficerowie, żołnierze i pracownicy 9 Łódzkiej Brygady OT, redaktorzy i autorzy publikacji, przedstawicie Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku, delegacja Biblioteki Publicznej w Gomunicach, władze Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownictwo Oddziału IPN w Łodzi.
Książka ukazała się dzięki współpracy Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Armii Krajowej i wydawnictwa Księgarnia Akademicka.
– Spotykamy się w Dniu Podchorążego. Dzisiaj przypada kolejna rocznica wybuchu powstania listopadowego, gdy młodzi podchorążowie w 1830 r. dali sygnał do walki z rosyjskim zaborcą. Mija prawie 200 lat od tego momentu. W tym czasie przez blisko 90 lat nie mieliśmy armii w mundurach. Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości. Spotykamy się przy okazji premiery książki poświęconej historii, tradycji i współczesności 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. WOT to najnowsza część Wojska Polskiego. Dla Muzeum AK jest niezwykle ważne, że brygady WOT nawiązują do tradycji Armii Krajowej. Mamy dwadzieścia brygad Obrony Terytorialnej, a szesnaście z nich nawiązuje bezpośrednio swoimi patronami do oficerów i dowódców AK – powiedział dyrektor Muzeum AK dr Jarosław Szarek rozpoczynając spotkanie.
Podkreślił on także znaczenie morale, tożsamości i tradycji dla armii, nawiązując do postaci patrona 9 Brygady gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Złożył również życzenia wszystkim podchorążym w dniu ich święta.
Głos zabrał także dowódca 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Miazga. Podziękował autorom i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania książki. Przedstawił jednostkę, która choć istnieje zaledwie kilka lat ma już znaczący dorobek: szkolenie militarne, wsparcie Straży Granicznej w ochronie granicy, wsparcie Operacji Covid, wsparcie podczas klęsk żywiołowych.
– Nasi żołnierze są przedstawicielami wszystkich warstw społecznych. Przeszłość i teraźniejszość, kolor beretów, misja Wojsk Obrony Terytorialnej, fakt że służą w nich obywatele lokalnych społeczności żyjący na co dzień w różnych środowiskach, to jest właśnie siła WOT. I widać to na co dzień. Za to dziękuję swoim żołnierzom. Dziękuję autorom książki. Mam nadzieje, że za dwadzieścia lat powstanie kolejna książka o Brygadzie i będzie znacznie obszerniejsza – powiedział płk Miazga.
W drugiej części uroczystości odbyła się dyskusja o książce. Uczestniczyli w niej redaktorzy i autorzy publikacji: prof. Olgierd Grott z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Marcin Lasoń z Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, zastępca dowódcy 9 Brygady ppłk Marcin Markiewicz, Kamil Rutkowski z Muzeum Regionalnego w Radomsku, Arkadiusz Bąk z Muzeum AK.
Podczas spotkania nie zabrakło koncertu muzyki wojskowej z którym wystąpił sekstet z Orkiestry Wojskowej w Krakowie. Goście premiery zwiedzili też wystawę stałą Muzeum AK.
O TYM SIĘ MÓWI. Wielki Kraków z poszerzonymi granicami miasta czy aglomeracja jak w Paryżu?
