"Korzystając z przerwy w funkcjonowaniu muzeum, nieco modyfikujemy ekspozycję" - opisuje w mediach społecznościowych Muzeum Dominikanów. I prezentuje zdjęcie robiącego ogromne wrażenie katafalku, który będzie można przez miesiąc oglądać przy Stolarskiej.
Katafalk znaleziony w krypcie pod Kaplicą Matki Bożej Różańcowej
"Dwie drewniane, malowane podstawy pod trumnę zostały odnalezione w czasie inwentaryzacji prowadzonej przez prof. Marka Walczaka w krypcie pod Kaplicą Matki Bożej Różańcowej. Prawdopodobnie jest to katafalk używany niegdyś przez członków Bractwa Różańcowego, działającego przy krakowskim klasztorze dominikanów. Ten nieznany szerszej publiczności obiekt będzie prezentowany od 7 XI do 7 XII 2024" - czytamy na profilu Muzeum Dominikanów na Facebooku.
Na katafalku widnieją personifikacje śmierci. Postaci te trzymają tarcze z cytatami z Biblii.
Dominikanie już teraz zapraszają do odwiedzin i oglądania katafalku od 7 listopada do 7 grudnia, w godzinach otwarcia muzeum: w czwartki w godz. 10-16, piątki 10-18 i w soboty od 10 do 16.
Muzeum pełne skarbów
Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów, ulokowane w zespole klasztornym przy ul. Stolarskiej w Krakowie, zostało utworzone w 2022 roku, w związku z jubileuszem 800-lecia obecności dominikanów w Polsce. Powstało w najstarszym klasztorze dominikańskim w kraju, założonym w 1222 roku. Wtedy to przybyli do Krakowa pierwsi polscy dominikanie.
Dominikanie pokazują w tym muzeum skarby tutejszego klasztoru - i nie tylko, bo również z klasztorów na Kresach Wschodnich. Najcenniejsze zbiory, zabytki o kilkusetletnim rodowodzie, a także przestrzenie, w których urządzono ekspozycję (a więc m.in. średniowieczne piwnice) pozwalają na wgląd w historię dominikanów w Polsce.
Prezentowane są tu m.in. najstarsze polskie kwatery witrażowe, kolekcja romańskich płytek posadzkowych, naczynia liturgiczne, obrazy. Na ekspozycji w klasztorze znajdziemy unikatowe w skali europejskiej szaty liturgiczne (m.in. piękne haftowane ornaty z XVI czy XVII w.; najstarsza tkanina - tzw. preteksta krzyżowa, czyli tylna część ornatu - z haftem przestawiającym Trójcę Świętą pochodzi z końca XIV wieku), księgi, bezcenne rękopisy i dokumenty, rzeźby, a nawet instrumenty astronomiczne. Najstarsze z eksponatów pochodzą z XIII wieku.
Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych - wyjaśniamy różnicę
