FLESZ - Hipermarkety mają nowy sposób na zakaz handlu w niedzielę

Pilot i as myśliwski, członek tzw. akrobacyjnej "Trójki Bajana", służący przed II wojną światową w 2 Pułku Lotniczym w Krakowie, ostatni dowódca 308 Dywizjonu Myśliwskiego "Krakowskiego”, zasłużony w Wojnie Obronnej w 1939 r., Bitwie o Anglię, walkach nad Europą Zachodnią i Afryką– oto Karol Pniak – bohater, którego historię przypomina w lutym Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Oficjalna inauguracja miesiąca z Pniakiem odbędzie się w czwartek 10.02 o godz. 16.15 (wstęp za zaproszeniami). Wydarzenia poświęcone Karolowi Pniakowi to przede wszystkim wystawa „Ppłk Karol Pniak – ostatni dowódca Zefirów” , premiera filmu „Kosa – opowieść o Karolu Pniaku” oraz dyskusje tematyczne z udziałem twórców filmu, wystawy, pilotami oraz historykami lotnictwa. Towarzyszyć mu będzie oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności odbywać się będą w sobotę 12.02 od godz. 11.15.
- Bardzo cieszymy się z możliwości przybliżenia zwiedzającym postaci Karola Pniaka, zwłaszcza w kontekście niedawno odkrytych artefaktów związanych z tą postacią, które będziemy mogli w ramach wystawy pokazać szerokiej publiczności – zapowiada wydarzenie Tomasz Kosecki, dyrektor Muzeum Lotnictwa.
Ciekawie zapowiadają się także dyskusje, które przybliżą postać Karola Pniaka zarówno jako pilota i myśliwskiego asa, jako postać prywatną, a także jako bohatera opracowań książkowo-filmowych. W dyskusjach udział zapowiedzieli m.in. Krzysztof Mroczkowski –Vice Dyrektor MLP ds. naukowych, Jakub Malec – twórca filmu „Kosa”, Grzegorz Tucki – badacz i odkrywca artefaktów przekazanych na wystawę, Jarosław Dobrzyński – kustosz i autor prezentowanej wystawy, Ewa Cuber Strutyńska – główny inwentaryzator zbiorów MLP, Leszek Mańkowski – pilot i prezes Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Andrzej Chytkowski – historyk lotnictwa, autor książek, a także kpt. Karol Bałdyga i ppor. pil. Michał Uliczko– przedstawiciele 8. Bazy Lotnictwa Transportowego.
Projekcja filmu „Kosa” to część cyklu „Kino wysokich lotów” realizowanego przez muzealne kino, w ramach którego można oglądać różnorodne filmy o tematyce lotniczej. W przygotowaniu kolejne projekty.
Wstęp na wszystkie wydarzenia i projekcje filmowy jest zawarty w cenie biletu wstępu do Muzeum wg standardowego cennika, szczegóły znajdują się na www.muzeumlotnictwa.pl, a rezerwacja miejsc pod mailem: [email protected].
- Odkryte baseny w Krakowie to... prehistoria. Pamiętacie Cracovię, Wisłę i Polfę?
- Złote lata 90. Tak wyglądał Kraków niemal 30 lat temu!
- Gdzie wybrać się w niedzielę? Pomysł na jednodniową wycieczkę
- 15 lat temu wielka galeria zmieniła centrum Krakowa. Jak miasto wyglądało bez niej?
- Oto najnowsze hity z kartkówek szkolnych (FOTO)
- Romantyczne miejsca na randkę w Krakowie