Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowe muzeum w Oświęcimiu z inicjatywy byłych więźniów KL Auschwitz
Powstanie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej ogłoszono w czerwcu 2018 roku, ale pomysł jego powołania jest dużo wcześniejszy. Z inicjatywą wystąpili byli więźniowie KL Auschwitz i Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, którzy chcieli, aby w ten sposób uczcić pamięć o bohaterskich ludziach niosących pomoc osadzonym za drutami niemieckiego obozu.
Także historycy podkreślają, że placówka jest bardzo potrzebna, aby spopularyzować wiedzę na ten temat wśród odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz z zagranicy i z Polski. Wśród mieszkańców ziemi oświęcimskiej było tysiące osób, które udzielały pomocy więźniom, setki zaangażowanych w konspirację i związanych z działalnością Armii Krajowej na tym terenie. Wielu z nich w efekcie zginęło, także w Auschwitz.
Muzeum w historycznym budynku
Na siedzibę muzeum adaptowany został historyczny budynek przy ul. Kolbego tzw. Lagerhasu, który w czasie wojny był częścią kompleksu obozowego. Znajduje się kilkaset metrów od Miejsca Pamięci Auschwitz. Prace budowlane i przygotowanie wystawy stałej było finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Naszą misją jest upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, szczególnie w okresie II wojny światowej i pomocy, jaką z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz
- zaznacza placówka.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Niedziela Palmowa w Kalwarii Zebrzydowskiej [ZDJĘCIA]
- Ks. Natanek oskarżony o zniesławienie dzieci z in vitro. Ruszył proces [WIDEO]
- Wulgarne napisy przed biurem Beaty Szydło. Oskarżają aktywistkę KOD
- PRL wiecznie żywy? "Za każdym razem po jakimś czasie wyłania się spod farby"
- Zaniedbania w Nowym Szpitalu w Olkuszu. Grzyb, pleśń, brak papieru toaletowego i inne
- Niecodzienny widok w centrum Trzyciąża. Miejscowość odwiedziły dwa bociany
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
