
Agrochemia A.E. Schönkerów w Oświęcimiu
Na zdjęciu pracownicy fabryki założonej przez braci Schönkerów, Abrahama Ebera oraz Józefa na początku XX wieku.
Zakład specjalizował się w produkcji nawozów sztucznych i innych produktów chemicznych. Z czasem, zmienił nazwę na Agrochemia.

Rabin Leser Landau (1868-1938)
Przez 21 lat sprawował prestiżową funkcję asesora rabinackiego w Gminie Żydowskiej w Oświęcimiu, czyli formalnie był zastępcą głównego rabina.

Młodzi syjoniści. Pionierzy i pionierki z Kibucu Chalucim Oświęcim
Zdjęcie z ok.1918 roku. Ideologia syjonistyczna dotarła do Oświęcimia w roku 1898, a związane z nią osoby wywierały istotny wpływ na życie społeczne miasta.
Wśród społeczności żydowskiej Oświęcimia w drugiej połowie XIX wieku doszło do zderzenia się tradycyjnych wizji żydowskiego świata, promowanych przez chasydów i ortodoksów, z procesami modernizacyjnymi, zapoczątkowanymi przez haskalę (tzw. żydowskie Oświecenie), a później syjonizm. W Oświęcimiu rywalizacja pomiędzy tradycjonalistami a postępowcami zakończyła się u schyłku XIX w. dominacją tych pierwszych

Rodzina Silbigerów
Międzywojnie (1918-1939) było okresem najbardziej dynamicznego rozwoju społeczności żydowskiej w Oświęcimiu. Miejscowi Żydzi byli obecni niemal we wszystkich dziedzinach życia społecznego, politycznego i kulturalnego.
Radę Miasta współtworzyli radni żydowscy na czele z Wiceburmistrzem. Wspólnie z chrześcijanami podejmowali działalność dobroczynną i patriotyczną. Wśród Żydów toczyły się w tym czasie spory o dominację pomiędzy rozmaitymi nurtami religijnymi i politycznymi. W
W tym czasie w Oświęcimiu najważniejszą rolę odgrywali Żydzi tradycjonaliści, w mniejszym zaś stopniu syjoniści – zwolennicy utworzenia państwa żydowskiego w Palestynie.