- Czy prezes Stowarzyszenia Myślenicka Grupa Fotograficzna mgFoto także fotografuje?
- Mieszkając pod jednym dachem z fotografem i wstępując w środowisko fotografów z mgfoto nie sposób było „nie zarazić” się tą pasją.
- Fotografia niesie ze sobą wiele różnych doznań, wrażeń i przyjemności, które z nich są dla Pani najważniejsze?
- Fotografia nauczyła mnie pewnej wrażliwości na otaczający nas świat, dzięki niej dostrzegam rzeczy których wcześniej nie dostrzegałam. I ta wrażliwość właśnie pociąga za sobą wiele doznań jakie towarzyszą mi kiedy naciskam migawkę aparatu.
- Stowarzyszenie Myślenicka Grupa Fotograficzna jest jedną z najprężniej działających organizacji na terenie Myślenic i powiatu myślenickiego. Organizujecie plenery, konkursy, wystawy. Z czego wynika ta szczególna aktywność?
- Z pasji ... Z chęci dzielenia się wiedzą, spostrzeżeniami, doświadczeniem. Przy tej okazji spotykamy wielu cudownych, utalentowanych ludzi.
- mgFoto to dzisiaj grupa kilkunastu fotografów. Każdy z nich ma swoją wizję fotografii, każdy inaczej postrzega swój fotograficzny świat. Jak dogadują się ludzie o tak różnym podejściu do tej samej pasji?
- Właśnie to,że jesteśmy różni i że uprawiamy różną fotografię prowokuje nas do długich i ciekawych dyskusji, otwierania się na coś nowego. Fotografia to piękna dziedzina sztuki , która może tylko łączyć nie dzielić.
- Rok rocznie mgFoto organizuje wystawę przekrojową. Podobnie jest w tym roku. Co widzowie i sympatycy mgFoto mogą na niej zobaczyć?
- Co rok wraz z kuratorem wystawy stoimy przed dużym wyzwaniem. To kilkanaście różnych osobowości różna wrażliwość i różne patrzenie i interpretacja narzuconego tematu, który musimy wyrazić jako jedną spójną całość. To niezwykle trudne, dlatego konieczny jest kurator wystawy. W tym roku po raz pierwszy w historii mgFoto była nim kobieta, młoda i utalentowana Natalia Nowacka z MOKiS. To właśnie pod jej bacznym okiem powstawała ekspozycja. Wspólnym mianownikiem tegorocznej wystawy jest czerń i biel.
- Proszę wybrać i umotywować ten wybór: kolor czy czerń i biel?
- Mimo, iż w życiu uwielbiam kolory, to w fotografii upodobałam sobie czerń i biel. Taka fotografia wprowadza klimat, pozwala skupić wzrok na najważniejszych elementach i podkreśla emocje.
- Czy Pani zdaniem fotografia nie jest dzisiaj, w dobie daleko posuniętego rozwoju technologii audiowizualnej przeżytkiem?
- Ależ skąd. Uważam, że fotografia wytrzymuje tempo rewolucji technologicznej, a poza tym nadal jest na nią zapotrzebowanie. Przykład - na weselach czy chrztach wciąż można spotkać fotografa, a kamerzystę coraz rzadziej.
- Jaka jest zatem Pani zdaniem przyszłość fotografii?
- Fotografia ma się bardzo dobrze i myślę, że to się szybko nie zmieni. Otwierają się nowe możliwości form prezentowania fotografii, technologii wydruków oraz roli jaką ma pełnić obraz.
- Jakie plany na rok 2018 ma względem kierowanej przez siebie organizacji prezes mgFoto?
- Kalendarz mgFoto obfituje w wiele wydarzeń. Obecnie prowadzimy warsztaty fotograficzne w ramach Ferie 2018 w MOKiS. Planujemy trzy kilkudniowe plenery fotograficzne, udział w festiwalu Foto Fringe, comiesięczne wystawy fotograficzne w Galerii mgFoto, konkursy ...
Pomysłów jest wiele, ale to wiąże się również z finansami. Nasze stowarzyszenie utrzymuje się głównie ze składek członkowskich, a to nie są duże pieniądze, wyrażamy nadzieję,że przy wsparciu lokalnych władz uda nam się osiągnąć cel.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 3
Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
