Myślenicki szpital posiada oddział zakaźny i jest jednym z dziesięciu małopolskich szpitali, które decyzją wojewody małopolskiego zostały postawione w stan podwyższonej gotowości.
To właśnie w sąsiedztwie tego oddziału przeprowadzono te ćwiczenia.
Służby wojewody zorganizowały je we współpracy z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej.
Szpitale, jak zapewniają służby wojewody, mogą liczyć na pełne wsparcie Państwowej Straży Pożarnej, która dysponuje odpowiednim sprzętem i doskonale przygotowanymi strażakami, którzy takie mobilne izby przyjęć są w stanie przygotować w bardzo krótkim czasie. Ćwiczenia były też okazją do omówienia innych aspektów współdziałania Straży Pożarnej ze służbami medycznymi.
Podobne ćwiczenia odbyły się też przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Przypomnijmy, że w Polsce, a dokładnie w Zielonej Górze, właśnie stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa.
- W Małopolsce nie ma przypadku koronawirusa, ale intensywnie monitorujemy sytuację. Odbywają się też kolejne spotkania z wszystkimi podmiotami i służbami, których działania są teraz szczególnie istotne. Działania te mają konkretny i praktyczny wymiar. Jego przejawem jest m.in. postawienie szpitali z oddziałami zakaźnymi w stan podwyższonej gotowości, ale też ćwiczenia, które przeprowadzamy dziś wraz z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej. Dziękuję wszystkim, którzy trzymają rękę na pulsie, a zarazem uczestniczą w szeroko zakrojonej akcji informacyjnej mającej zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik na briefingu, który odbył się jeszcze przed ćwiczeniami w Myślenicach.
CZYM JEST KORONAWIRUS? DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!
Koronawirus: aktualizowany raport
Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Koronawirus. Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
