https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Hali Gąsienicowej w Tatrach zima trzyma się mocno. Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Łukasz Bobek
Hala Gąsienicowa w zimowej odsłonie - zdjęcie z 11 kwietnia 2025
Hala Gąsienicowa w zimowej odsłonie - zdjęcie z 11 kwietnia 2025 Paweł Dutka
Będzie pogoda w weekend w Tatrach, czy nie będzie? Prognozy są rozbieżne. Jedne mówią o słońcu w sobotę, inne o zachmurzeniu. Jedno jest pewne – wybierając się w Tatry trzeba się spodziewać pełni zimy na szlakach.

Według niektórych prognoz weekend ma być wyjątkowo słoneczny i ciepły. W Zakopanem termometry mają wskazać 12, a w niedzielę nawet 16 stopni na plusie. Z kolei inne prognozy dla Tatr – m.in. IMGW – podają, że będzie zachmurzenie duże. - Temperatura maksymalna od 9°C do 11°C, na szczytach Tatr około 2°C. Wiatr słaby, zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, północno-zachodni – czytamy w prognozach IMGW.

Tak czy siak wybierający się w Tatry – np. na Halę Gąsienicową – muszą przygotować się na to, że w górach wciąż zimowe warunki. Na niżej położonych szlakach przydadzą się raczki, a w wyższych partiach obowiązkowo raki, czekan i zestaw lawinowy. W górach bowiem cały czas obowiązuje zagrożenie lawinowe – powyżej 1700 metrów jest drugi stopień zagrożenia lawinowego.

- Warunki panujące w wyższych partiach Tatr są trudne i wymagające. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana względem wysokości. W wielu miejscach, zwłaszcza w formacjach wklęsłych, żlebach, depresjach oraz pod ścianami, wiatr utworzył zaspy, gromadząc znaczne ilości śniegu, które zalegają na starej warstwie zmrożonego śniegu. W tych rejonach należy zachować szczególną ostrożność. W partiach szczytowych występują obszary wywiane do twardego podłoża (lód, skały), co sprawia, że miejscami jest ślisko. Szlaki w wyższych partiach Tatr są miejscami nieprzetarte lub zasypane śniegiem przenoszonym przez silne podmuchy wiatru co utrudnia orientację i może prowadzić do wyboru niewłaściwego kierunku – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

- Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do panujących warunków. Niezbędny jest odpowiedni sprzęt zimowy (raki – nie raczki! Czekan, kask, lawinowe ABC – detektor, sonda, łopatka) oraz umiejętność jego obsługi. Odradzamy dziś wyjścia w wyższe partie Tatr.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska