Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Krakowie: Jak uniknąć 14 dni kwarantanny? Od soboty 18 XII obowiązkowe testy na covid dla przylatujących spoza strefy Schengen

Julia Kalęba, Zbigniew Bartuś
Testy są obowiązkowe nawet dla osób zaszczepionych.
Testy są obowiązkowe nawet dla osób zaszczepionych. brak
Od północy z piątku na sobotę 18 grudnia wszystkie osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen, czyli m.in. z Wielkiej Brytanii, chcąc uniknąć skierowania na kwarantannę, muszą posiadać negatywny wynik testu na Covid-19, wykonanego maksymalnie dobę przed przekroczeniem granicy lub 3 godziny po przekroczeniu granicy. Obowiązek ten dotyczy także zaszczepionych, w tym posiadaczy unijnego certyfikatu covidowego, oraz ozdrowieńców. Kraków Airport zachęca do wykonywania testów przed przylotem do Polski, a jednocześnie uspokaja, że każdy posiadacz certyfikatu pełnego zaszczepienia, który przybędzie do Krakowa bez takiego testu, będzie mógł go sobie zrobić już po przejściu bramek na terenie lotniska. Ma na to wspomniane 3 godziny. Jeśli w tym czasie nie przedstawi negatywnego wyniku testu lub będzie miał wynik pozytywny - zostanie skierowany na kwarantannę. 14 dni zamknięcia w domu nie unikną natomiast niezaszczepieni bez ważnego testu wykonanego przed przylotem.

FLESZ - Krótszy tydzień pracy?

od 16 lat

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021 r. od soboty, tj. 18 grudnia 2021 r., wymagane są obowiązkowe testy przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen, wykonane nie wcześniej niż 24h przed przekroczeniem granicy. Test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2 można też wykonać do 3 godzin od przekroczenia granicy. Nie musi to być zatem natychmiast po przylocie, przed przekroczeniem bramek.

- Test taki można wykonać na terenie naszego lotniska poza terminalem, w dwóch ośrodkach diagnostycznych - podkreśla Natalia Vince, rzeczniczka Kraków Airport. Przyznaje, że w pierwszym dniu po ogłoszeniu przez rząd nowych obostrzeń było trochę zamieszania, ale dzisiaj wszystko funkcjonowało już znacznie lepiej, a opublikowane rozporządzenie rozwiewa wątpliwości - i uspokaja pasażerów.

W przypadku przylotu ze strefy non-schengen:

  • pasażer, który posiada certyfikat covidowy świadczący o pełnym zaszczepieniu oraz test zrobiony przed wylotem - automatycznie zostaje zwolniony z kwarantanny przez Straż Graniczną i może jechać do domu
  • pasażer, który posiada certyfikat covidowy świadczący o jego pełnym zaszczepieniu, a nie ma ważnego testu na obecność Covid, może w ciągu 3 godzin wykonać test na lotnisku; jeśli wynik będzie ujemny, pasażer zostanie zwolniony z kwarantanny.
  • pasażer, który nie ma certyfikatu covidowego, ani ważnego (wykonanego w ciągu ostatnich 24 godzin) testu na obecność covid, zostaje automatycznie skierowany na 14-dniową kwarantannę i nie ma możliwości zwolnienia z niej.
  • z wykonywania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 5 lat.

- Nowe rozporządzenie umożliwia zrobienie testu na naszym lotnisku po przekroczeniu granicy, w komfortowych warunkach - w miejscu przygotowanym od początku pandemii do tego typu działań. Zapobiega to także tworzeniu się tłumów przed wejściem do Straży Granicznej

- podkreśla Natalia Vince. Jednocześnie cały czas rekomenduje zrobienie testu przed wylotem, co w oczywisty sposób skraca powrót do domu.

Przyjazd do Polski spoza UE, strefy Schengen i Turcji - informacje i wytyczne rządu

Podróżni niezależnie od środka transportu (zbiorowy i indywidualny oraz przekraczanie granicy pieszo) muszą okazać test na COVID 19, wykonany w ciągu 24 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od momentu wyniku testu.
Od 18 grudnia testu nie muszą posiadać dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia.
Obowiązek wykonania testu dotyczy także osób zaszczepionych!

Istnieje także możliwość wykonania testu na niektórych lotniskach w Polsce, przed odprawą graniczną (informacji należy szukać na stronach internetowych poszczególnych lotnisk). Od 18 grudnia test można wykonać na terenie lotniska w ciągu 3 godzin od momentu przekroczenia granicy.

Osoby, które nie przedstawią negatywnego wyniku testu, będą musiały przejść 14-dniową kwarantannę. Podróżni, którym w Polsce została nałożona kwarantanna, będą mogli najwcześniej w 8 dniu – licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy – wykonać test, którego negatywny wynik zwolni ich z kwarantanny. Przy obliczaniu 7-dniowego terminu kwarantanny, którego upływ uprawnia do wykonania w ósmej dobie testu diagnostycznego – nie uwzględnia się dnia, w którym nastąpiło przekroczenie granicy RP.

Przykład: Jeśli przekroczyłeś granicę Polski 1 lipca, to 9 lipca możesz wykonać test, który zwalnia cię z kwarantanny.

  • Rodzaj testu: RT-PCR lub antygenowy.
  • Testy nie są finansowane ze środków publicznych.
  • Powyższy obowiązek nie dotyczy przyjazdów i przylotów z:
  • państw członkowskich Unii Europejskiej: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier i Włoch,
  • 4 państw spoza UE, które należą do strefy Schengen – Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu,
  • Księstwa Andory, Księstwa Monako, Republiki San Marino, Państwa Watykańskiego lub Stolicy Apostolskiej,
  • z Turcji, z którą zostało zawarte specjalne porozumienie.

Osoby, które przedstawiły negatywny wynik testu na granicy są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny, niezależnie od zaszczepienia, na podstawie §3 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Uwaga!

Od 1 grudnia do 27 grudnia obowiązuje zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zmbabwe.
Osoby, wracające z tych krajów, nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni. W tym wypadku przepisów o kwarantannie nie stosuje się do osób, które posiadająunijne cyfrowe zaświadczenie COVID w zakresie zaszczepienia przeciwko COVID-19, przechorowania COVID-19 lub negatywnego wyniku test w kierunku COVID-19 oraz zaświadczenie o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 uznawane za równoważne z Unijnym Certyfikatem COVID.

Ważne! Osoby, które po przylocie przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet lotniczy, który potwierdza wylot z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ciągu 24 godzin, są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny.

Karta Lokalizacji Podróżnego

Od 17 lipca osoba, która przekracza granicę państwową RP samolotem – przed odprawą – wypełnia Kartę Lokalizacji Podróżnego w postaci elektronicznej, a jeśli nie ma takiej możliwości – w postaci papierowej przekazanej przez personel pokładowy. Administratorem danych jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny (sanepid) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego.

Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID

Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID wydaje Ministerstwo Zdrowia. Zaświadczenie o wykonaniu szczepień jest wystawiane:
1.w postaci elektronicznej,
2.w postaci papierowej;
•przez podmioty przeprowadzające szczepienia ochronne przeciwko COVID-19,
•przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Szczegółowe informacje na temat Unijnego Certyfikatu COVID.
Sprawdź na stronie Straży Granicznej, informacje na temat kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska