Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że „od 1 maja operacje lotnicze w rejonie kontrolowanym TMA Warszawa, obejmującym Lotnisko Chopina w Warszawie oraz Modlinie mogą być wykonywane od godz. 9:30 do 17:00 czasu lokalnego. Przylot samolotu, który tego samego dnia planuje wylot musi nastąpić nie później niż do godziny 15:45 czasu lokalnego”.
„W związku z tym, że w czasie przewidywanej pracy lotnisk (od 9.30 do 17.00) w ciągu godziny może się odbyć do 24 operacji lotniczych (start i lądowanie), to dziennie będzie można zrealizować do 180 operacji lotniczych” – podkreślił Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Z opublikowanego obwieszczenia wynika, że większość połączeń, które nadal znajdą się w rozkładzie na mazowieckich lotniskach - w Modlinie i w Warszawie, będą obsługiwały Polskie Linie Lotnicze LOT. Przewoźnik obsłuży połączenia między innymi do Londynu, Nowego Jorku, Chicago, Brukseli, Toronto, Tel Awiwu, Kopenhagi, Budapesztu, Wilna, Pragi, Bukaresztu, Lizbony i Tibilisi.
Pojedyncze rejsy będą obsługiwać także linie Lufthansa, KLM, Wizzair, Emirates, Austrian, Air France, Swiss i Ryaniar.
Wyjątki dla operacji "priorytetowych"
Jak wynika z komunikatu ULC, dopuszcza się priorytetowe wykonanie operacji lotniczej jeden raz dziennie, przez jednego przewoźnika lotniczego.
Mocne słowa premiera
Premier Mateusz Morawiecki liczy na szybkie porozumienie kierownictwa PAŻP z kontrolerami. Ma nadzieje, że kontrolerzy przyjmą warunki przedstawione przez ministra Andrzeja Adamczyka, które zdaniem premiera są dobre i konstruktywne.
- W przypadku, jeśli tak się nie stanie, to chciałbym zwrócić uwagę na dwa podstawowe aspekty: po pierwsze - najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc będzie mogło odbywać się tyle lotów, ile - ze względów bezpieczeństwa - będzie dopuszczonych. A po drugie - jest aspekt bezpieczeństwa z wojną na Ukrainie. Odpowiedzialność kontrolerów lotów musi być szczególnie uwypuklona w związku z tym bardzo, bardzo trudnym czasem, w jakim funkcjonujemy. - powiedział Mateusz Morawiecki.
- Sytuacja naszych kontrolerów lotów jest jedna z najlepszych w porównaniu do innych kontrolerów lotów w innych krajach Unii Europejskiej - zarówno z punktu widzenia wynagrodzeń, czasu odpoczynku, szkoleń dodatkowych i tak dalej. - podkreślił premier.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2022 r. i obowiązuje do 31 maja 2022 r.
Źródło: polskatimes.pl/Polskie Radio 24
