Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podhalu pozostawili niedokończone sprawy

Łukasz Razowski
Lech Kaczyński i Maciej Płażyński (na prawo od prezydenta) po raz ostatni byli na zimowych igrzyskach polonijnych
Lech Kaczyński i Maciej Płażyński (na prawo od prezydenta) po raz ostatni byli na zimowych igrzyskach polonijnych fot. agata pacelt/um zakopane
Ci, którzy zginęli w sobotniej katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, często bywali na Podhalu. Tutaj zostawili po sobie ślady, a często rozpoczęte i niedokończone sprawy. Teraz górale zastanawiają się, jak po tragedii wrócić do spraw codziennych bez ludzi, którzy byli niezastąpieni. Niedokończone sprawy na Podhalu zostawił prezes "Wspólnoty Polskiej" poseł Maciej Płażyński.

To on był głównym organizatorem tegorocznych VIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych, które miały miejsce w marcu w Zakopanem. - W tym tygodniu mieliśmy zakończyć rozliczenie imprezy. Jeszcze jest kilka zaległych płatności - mówi Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego. - Wspólnie chcieliśmy podsumować te zawody. Niestety, pan Płażyński nie weźmie w tym udziału. Teraz rozliczenie przekażemy do Domu Polonii w Krakowie, a nie, jak planowaliśmy, na jego ręce.

Jan Gąsienica Walczak, wiceburmistrz Zakopanego, przypomina natomiast, że miasto bardzo liczyło na pomoc Piotra Nurowskiego, szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. - Pomagał Zakopanemu w walce o mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w 2015 roku - mówi Walczak. - Miał z nami jechać w czerwcu na kongres do Turcji. Wspólnie zamierzaliśmy przekonywać radę FIS do naszej kandydatury. Decyzja zapadnie bez względu na zaistniałą tragedię. Mamy nadzieje, że jego trud przyniesie efekt. Na pewno będzie nas nadal wspierał, ale już z nieba.

Z kolei zmarły prezydent RP Lech Kaczyński miał objąć patronat nad tworzonym przez Pasterską Krainę skansenem w Dzianiszu. Członkowie stowarzyszenia prowadzili w tej sprawie korespondencję z Kancelarią Prezydenta. - Planowaliśmy utworzenie w Dzianiszu pięknego skansenu - mówi Wojciech Biernacki, prezes stowarzyszenia Kraina Pasterska. - Poprosiliśmy prezydenta, aby objął patronatem tę inicjatywę. Otrzymaliśmy list, w którym kancelaria wyraża zainteresowanie tym pomysłem i popiera utworzenie muzeum.

Pani prezydentowa Maria Kaczyńska planowała wizytę na Podhalu latem tego roku. - W czerwcu rusza nasz program "Zakopane bez barier", który ma ułatwić życie niepełnosprawnym - mówi Janusz Majcher. - Pani prezydentowa miała objąć patronat nad tym wydarzeniem. Inauguracja programu miała się odbyć przy jej osobistym udziale.

Sprawy Podhala były bliskie również Wiesławowi Wodzie, małopolskiemu posłowi Polskiego Stronnictwa Ludowego. Żywo interesował się zwykłymi kłopotami mieszkańców, m.in. gminy Kościelisko. W Dzianiszu w 2008 r. przekazywał strażakom nowy wóz bojowy. Poświęcał także sporo uwagi sprawie powstania otuliny Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Nie dalej jak dwa tygodnie temu rozmawialiśmy z posłem Wodą na ten temat- wspomina Wojciech Biernacki. - Interesował się utworzeniem otuliny. Był bardzo dobrze poinformowany o tej sprawie. Niestety, nie zdążył zainterweniować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska