Festiwal – choć pierwsze wydarzenia i koncerty towarzyszące rozpoczęły się już w piątek – faktycznie rozpoczął się w niedzielę. Zainaugurował go barwny korowód wszystkich zespołów biorących udział w festiwalu, którzy przeszedł ulicami Zakopanego. Zespoły tańczyły i śpiewały przy oczku wodnym i na skrzyżowaniu Krupówek z ul. Kościuszki – pokazując zaledwie mały fragment tego co zaprezentują w czasie zmagań konkursowych.
54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich potrwa pod Giewontem do czwartku 24 sierpnia. Do tego czasu codziennie będą odbywały się koncerty konkursowe, w których zespoły będą walczyły o główne laury: złote, srebrne i brązowe ciupagi. 16 zespołów konkursowych będzie występowało w trzech kategoriach – zespołów prezentujących folklor autentyczny, stylizowany i artystycznie opracowanej. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury złożone z ekspertów – regionalistów, czy etnografów.
- To jest najważniejsze wydarzenie w Zakopanem, które pokazuje piękną, międzynarodową rodzinę góralską. Chcemy pokazać jakie mamy korzenie, jak bardzo dbamy o nasza tradycję. Nie ważna jest dla nas nowe ideologie, my chcemy żyć w tym co kochamy w tym co nam przodkowie przekazali – mówił Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.
Ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan w Polsce podkreślił z kolei, że pięknem i największą wartością festiwalu jest jego różnorodność, że można zobaczyć górali z różnych zakątków świata, którzy – mimo że bardzo się od siebie różnią, potrafią wspólnie się bawić i szanować.
Koncerty konkursowe będą odbywały się na scenie w wiosce festiwalowej na dolnej Równi Krupowej. Równolegle będzie odbywał się Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. Ogłoszenie wyników konkursów odbędzie się na koncercie finałowym w czwartek 24 sierpnia.
Oprócz zmagań na scenie festiwalowej organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje. Przez cały tydzień na dolnej Równi Krupowej będzie odbywał się kiermasz twórców ludowych i rękodzieła. Ponadto zaplanowano warsztaty regionalne – np. z robienia łapawic pasterskich, czy piszczałek pasterskich.
Odbędą się także Dni Narodowe. W tym roku przygotują je Chorwaci, Rumunii, Węgrzy i oczywiście Polacy. W trakcie Dni publiczność będzie mogła spotkać się z członkami zespołów, nauczyć się ich tańców, a także – co każdego roku przyciąga tłumy chętnych – spróbować kuchni z danego kraju.
Wieczorami, po zakończeniu koncertów konkursowych, w wiosce festiwalowej będą odbywały się zabawy przy ogniskach. Z kolei w środę 23 sierpnia zaplanowano koncert „Siła korzeni”, w trakcie którego wręczona zostania nagroda „Siła korzeni”. W czasie koncertu wystąpi wielopokoleniowy zespół Skalni, który będzie poprzedzony „Bacowskim osodem – redykiem”. Wyświetlony zostanie także filmy "Wspólnota Skalnych" w reżyserii Adama Bortnowskiego.
Zakopiański festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz jego małżonki - Agaty Kornhauser-Dudy.
Festiwal Folkloru 2023. Góralskie wesele i rumuński zespół F...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]