Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zabytkowe kamienice na Starym Mieście w Oświęcimiu będą jak nowe
Dwiema okazałymi kamienicami leżącymi u zbiegu ul. Mickiewicza i Małego Rynku administruje od pewnego już czasu Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jakiś czas temu spółka podjęła decyzję o ich remoncie i renowacji. Efekty prac będzie można zobaczyć w przyszłym roku.

- Przewidujemy, że prace potrwają około 12 miesięcy - informuje Tyberiusz Kornas, prezes OTBS.
W związku z tym, że są okazałe budynki położone w centrum ciasnej zabudowy Starego Miasta spodziewać się należy utrudnień, zarówno dla samochodów, jak pieszych. Obecnie zamknięta została dla ruchu kołowego część ul. Mickiewicza.

W zabytkowych kamienicach będą mieszkania i lokale usługowe
Projekt przewiduje, że będzie tam 19 mieszkań, dwa lokale usługowe oraz część podziemna. Całość projektu od przygotowania przez realizację znajduje się pod okiem służb konserwatorskich.

Jest to kolejne przedsięwzięcie OTBS związane z rewitalizacją zabudowy Starego Miasta. W ten sposób spółka wybudowała nowe domy, jak na rogu Sienkiewicza i Mickiewicza oraz przy placu Słonecznym lub poddała renowacji. Tak z kolei było w przypadku budynków przy ul. Piastowskiej oraz na Rynku, gdzie teraz znajduje się hostel Polin.

Pierwsza powstała kamienica od strony ul. Stolarskiej. Charakteryzuje pruskim stylem, uwagę przyciągają nieotynkowane cegły. Z czasem dobudowana została druga, widoczna od Rynku Głównego. Jak podkreślają miłośnicy historii obie są wyjątkowymi obiektami.
- W Oświęcimiu nie znajdzie się podobnych - zauważa Łukasz Szymański, kolekcjoner i miłośnik historii ziemi oświęcimskiej.
Ich właścicielem przed wojną był oświęcimski Żyd, długoletni radny miejski Henoch Hennenberg, urodzony 1862 roku w Wiśniczu Nowym. W Oświęcimiu zajmował się wyrobem wódek i likierów oraz prowadził restaurację.
Henoch Hanneberg zmarł w Oświęcimiu w 1937 roku. Po wojnie rodzina Hannebergów zaczęła poszukiwać śladów swoich przodków w mieście nad Sołą. W 1979 roku na cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu nagrobek Henocha odnaleziony został przez jego wnuka Jacoba Hennenberga.


Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim dziesięć lat temu w Google Street Wiev. Zobaczcie zdjęcia
- Jak będzie z dostępem do nowej obwodnicy Oświęcimia prowadzącej do S1?
- Szkoły z pow. oświęcimskiego, w których najlepiej zdali egzamin ósmoklasisty
- Wilczym Tropem w Oświęcimiu. Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. ZDJĘCIA, WIDEO
- KIBICE. Tauron/Re-Plast Unia Oświęcim – Energa Toruń. ZDJĘCIA
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
