https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Na zamku w Oświęcimiu po blisko 100 latach można zobaczyć średniowieczny miecz kata. Są też stroje książęce i inne cenne zabytki [GALERIA]

Bogusław Kwiecień
Muzeum Zamek w Oświęcimiu zgromadziło na nowej wystawie szereg cennych zabytków związanych z księstwem oświęcimskim
Muzeum Zamek w Oświęcimiu zgromadziło na nowej wystawie szereg cennych zabytków związanych z księstwem oświęcimskim Muzeum Zamek w Oświęcimiu / Monika Sitek
Po raz pierwszy w Muzeum Zamek w Oświęcimiu prezentowany jest średniowieczny miecz oświęcimskiego kata. Na wystawie „Dwór książęcy w Oświęcimiu XIV – XV w.” można zobaczyć jeszcze szereg innych niezwykłych zabytków, w tym XV-wieczne dokumenty spisane na pergaminie. Jeden z nich dotyczy sprzedaży księstwa oświęcimskiego przez księcia Jana IV królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Podróż w czasie do czasów księstwa oświęcimskiego

Niezwykłe eksponaty udało się zgromadzić na wystawie czasowej "Dwór książęcy w Oświęcimiu XIV - XV w." w Muzeum Zamek. Wśród nich jest średniowieczny miecz oświęcimskiego kata, który po raz pierwszy po blisko 100 latach będzie można zobaczyć w Oświęcimiu.

- W 1925 roku Rada Miasta Oświęcimia podjęła decyzję o przeniesieniu miecza do Muzeum Narodowego w Krakowie

- podkreślają oświęcimscy muzealnicy.

Jest to jeden z szeregu eksponatów udostępnionych przez krakowskie muzeum, które przybliżają dwór książęcy w Oświęcimiu w czasach średniowiecza. Na ekspozycji są dwa XV-wieczne dokumenty na pergaminie. Pierwszy z nich datowany na 19 marca 1454 r. poświadcza złożenie hołdu lennego królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi przez szlachtę oraz mieszczan Oświęcimia i Kęt. Drugi z 21 lutego 1457 r., w którym Jan IV oświęcimski oznajmił, że sprzedaje księstwo królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi.

Na wystawie przedstawione są także monety - halerze wybite przez mennicę, która działała w Oświęcimiu. System monetarny w księstwie był oparty na groszu praskim, najpopularniejszej monecie i przeliczeniowej w obiegowej Europie Środkowej.

W średniowiecznym Oświęcimiu znajdował się także jeden z najwcześniejszych obok Krakowa, składów solnych. Stąd na wystawie można zobaczyć model bałwana, czyli bryły soli. W mieście wykształciła się znaczna grupa kupców solnych. Uwagę przyciągają ponadto reprodukcje pięknych książęcych strojów. Wystawę uzupełniają zabytki archeologiczne: elementy uzbrojenia, naczynia ceramiczne piece.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Bielsku-Białej, Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz własnych oświęcimskiej placówki. Wernisaż wystawy odbędzie się 7 maja 2022 r. o godzinie 18 w Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Wystawę będzie można oglądać do listopada 2022 r.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska