Nagroda im. Józefa Dietla - przyznawana od 2008 r. - to wyróżnienie dla osób i instytucji działających na rzecz dobra wspólnego, miasta Krakowa i Małopolski oraz osób wyróżniających się postawami patriotycznymi i obywatelskimi. Laureaci otrzymują statuetkę z podobizną zasłużonego prezydenta, który jest patronem nagrody.
W piątek wręczenie statuetki Jackowi Majchrowskiemu poprzedziła laudacja, którą wygłosił Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczacy sejmiku województwa małopolskiego, ubiegłoroczny laureat nagrody. Wskazywał w niej, jak zmienił się Kraków, co udało się osiągnąć w okresie ponad 20-letnich rządów prezydenta Majchrowskiego. Była mowa m.in. o najlepszej w Polsce komunikacji miejskiej czy o likwidacji "kopciuchów".
Po odebraniu nagrody prezydent Krakowa, sprawujący swoją funkcję piątą kadencję, odniósł się do wymienionych w laudacji swoich działań i zasług.
- To, że się udało tyle zrobić - bo naprawdę zrobiło się dużo - to była pewna konsekwencja w działaniu i myśleniu. Bo ja sobie założyłem, że poszczególne kadencje mają jakąś swoją ideę przewodnią. Pierwsza to było takie pójście śladem Dietla i likwidowanie pewnych zaszłości cywilizacyjnych, a potem była budowa Krakowa jako metropolii - mówi prezydent Jacek Majchrowski.
Prezydent miasta podkreślił też m.in., że to, co udało mu się zrobić, nie jest tylko jego zasługą. - To jest zasługa i moich zastępców, których miałem - jak przeliczyłem - chyba dziewiętnastu przez te 21 lat, ale także całego zespołu ludzi, którzy ze mną pracują - mówił Jacek Majchrowski. Stwierdził też, że "cały aparat urzędniczy" w mieście składa się z wybitnych specjalistów, osób poświęcających swój czas i energię, by miasto funkcjonowało jak trzeba. Prezydent podsumowywał: - Zawsze uważałem, że trzeba stawiać na fachowców, którzy mają doświadczenie życiowe. I to się naprawdę sprawdza.
Podczas gali zostały też wręczone Dyplomy Honorowe Nagrody.
W kategorii instytucja Dyplom otrzymało Archiwum Narodowe w Krakowie. "Archiwum Narodowe w Krakowie łączy tradycję galicyjskiej archiwistyki, wypracowanej przez krakowskie środowisko naukowe, z potrzebami współczesnego odbiorcy. Od 2020 r. dziedzictwo archiwalne Krakowa i Małopolski zabezpieczone jest w najnowocześniejszym budynku archiwalnym w Polsce przy ul. Rakowickiej" - przypomina Fundacja Nagrody im. Józefa Dietla. Archiwum jest kontynuatorem działalności utworzonego przez władze krajowe w 1878 r. Krajowego Archiwum Aktów Grodzkich i Ziemskich w Krakowie oraz powołanego przez Radę Miejską w 1887 r. Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa. W 1952 r. archiwa połączono - powstałe Archiwum działa na rzecz zabezpieczania i udostępniania dokumentacji bezcennej dla badaczy dziejów Krakowa i Małopolski.
W kategorii firma Dyplom otrzymała Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która od 30 lat działa na rzecz rozwoju i wzrostu konkurencyjności małopolskich firm. Zapewnia pomoc finansową, inwestycyjną, doradczą i szkoleniową. Oferuje również pod wynajem nowoczesną przestrzeń dla biznesu, ułatwia start w biznesie oferując konkurencyjne fundusze pożyczkowe dostosowane do potrzeb początkujących przedsiębiorców.
Z kolei w kategorii organizacja pozarządowa Dyplom otrzymała Małopolska Organizacja Turystyczna. To organizacja turystyczna zrzeszającą blisko 180 członków. MOT podejmuje działania w celu zwiększenia liczby turystów odwiedzających województwo małopolskie, promuje region w kraju i za granicą. Szlak Architektury Drewnianej, Muzyka Zaklęta w Drewnie czy Małopolski System Informacji Turystycznej - to niektóre przedsięwzięcia, nad jakimi ma pieczę.
Na uroczystości wręczenia wyróżnień obecny był m.in. krewny Józefa Dietla - dr Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Laureatami Nagrody im. Józefa Dietla w jej poprzednich edycjach byli: 2022 - Kazimierz Barczyk, 2021 - prof. Jacek Purchla, 2015 - prof. Andrzej Zoll, 2014 - Agata Wilam, 2013 - Jolanta Stokłosa, 2012 - prof. Franciszek Ziejka, 2011 - ks. Andrzej Augustyński, 2010 - Anna Dymna, 2009 - Bartosz Szydłowski, 2008 - dr Krzysztof Pawłowski.
Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!