MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda im. Józefa Dietla dla zasłużonego lekarza. W Krzysztoforach wręczono także dyplomy honorowe

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Dr Andrzej Kosiniak-Kamysz - laureat Nagrody im. Józefa Dietla
Dr Andrzej Kosiniak-Kamysz - laureat Nagrody im. Józefa Dietla Andrzej Banaś
Dr n. med. Andrzej Kosiniak-Kamysz został uhonorowany Nagrodą im. Józefa Dietla. Laureat odebrał to wyróżnienie w poniedziałek (27 maja) w krakowskich Krzysztoforach, podczas uroczystej gali wieńczącej już XII edycję Nagrody. Wręczone zostały również Dyplomy Honorowe Nagrody w trzech kategoriach: instytucja, firma i organizacja pozarządowa. Otrzymały je: Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, Galeria Starmach oraz Fundacja im. Brata Alberta.

Nagroda im. Józefa Dietla - przyznawana od 2008 r. - to wyróżnienie dla osób i instytucji działających na rzecz dobra wspólnego, miasta Krakowa i Małopolski oraz osób wyróżniających się postawami patriotycznymi i obywatelskimi. Laureaci otrzymują statuetkę - autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Kazimierza Adamskiego - z podobizną zasłużonego prezydenta, który jest patronem nagrody. Natomiast Dyplomy Honorowe Nagrody przeznaczone są dla osób prawnych - organizacji pozarządowej, przedsiębiorcy lub instytucji państwowej lub samorządowej.

Tegoroczny laureat Nagrody Andrzej Kosiniak-Kamysz to zasłużony lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i działacz. W
1989 r. wiceminister zdrowia w rządzie Mieczysława Rakowskiego, a w latach 1989-1991 minister zdrowia i opieki społecznej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W latach 1971-81 pracował w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Krakowie, od 1979 jako zastępca ordynatora. Następnie współtworzył Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla w Krakowie. Do 1991 był zastępcą dyrektora, później został dyrektorem tej lecznicy. Pełnił tę funkcję do 2021 roku. Objął też stanowisko ordynatora oddziału chorób wewnętrznych. Działa w różnych organizacjach społecznych, m.in. w Zakonie Rycerzy św. Łazarza, Światowym Towarzystwie Medycyny Wsi, Polskim Towarzystwie Gastroenterologii, Towarzystwie Internistów Polskich. W latach 1980-88 był radnym rady narodowej Krakowa. W 1994 r. został przewodniczącym rady Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, funkcję tę pełnił też w trakcie VI kadencji rady. W latach 2002-2003 ponownie był wiceministrem zdrowia. W 2010 został prezesem PSL w województwie małopolskim (był nim do 2021 roku).

"Oddany lekarz, działacz na rzecz społeczności wiejskich, od wielu dekad niosący pomoc na wielu polach mieszkańcom Małopolski" - podsumowuje Kapituła Nagrody Dietla.

Podczas gali w Krzysztoforach zostały też wręczone Dyplomy Honorowe Nagrody.

Jednym z nich uhonorowano Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, powstały w 1978 roku. SKOZK to obecnie przeszło stuosobowe gremium, pracujące społecznie, skupiające powoływanych przez prezydenta RP przedstawicieli środowisk konserwatorskich, naukowych, artystycznych, biznesowych i społecznych. SKOZK jest ustawowym dysponentem zasilanego z budżetu państwa Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i sprawuje społeczny nadzór nad właściwym poziomem finansowanych z Funduszu prac. W latach 1990-2023 w sumie ponad 650 obiektów zabytkowych na terenie Krakowa zostało objętych dofinansowaniami udzielonymi przez SKOZK, w tym wsparł on prace w tych najcenniejszych dla kultury narodowej - w Zamku Królewskim i katedrze na Wawelu, Sukiennicach, bazylice Mariackiej oraz kolegiach uniwersyteckich. Jak przypomniano, niejednokrotnie dzięki działaniom zapoczątkowanym dofinansowaniem udzielonym przez SKOZK możliwe były wielkie realizacje inwestycyjne z udziałem środków europejskich i krajowych, prowadzone po wejściu Polski do Unii Europejskiej, jak np. odnowa Sukiennic, kamienicy Pod Krzysztofory, fortów "Kościuszko" i "Borek". Wsparte w ostatnich latach przez SKOZK wielkie przedsięwzięcia o charakterze strategicznym przyczyniły się do poszerzenia dostępu do dziedzictwa - w znaczeniu udostępniania dotychczas zamkniętych przestrzeni, jak i wzmacnianiu ich funkcji społecznej, kulturowej i gospodarczej.

"SKOZK po 45 latach działań wspierających rozwój Krakowa zasługuje na wyróżnienie dyplomem honorowym Nagrody im. Dietla jako wyjątkowy w skali europejskiej przykład synergii aktywności obywatelskiej i mecenatu państwowego na polu ochrony dziedzictwa i opieki nad zabytkami" - uznała Kapituła.

W kategorii firma Dyplom otrzymała Galeria Starmach, której twórcami są krakowscy historycy sztuki - Teresa i Andrzej Starmachowie. Galeria powstała w 1989 r. i skupia się na twórczości artystów z kręgu Grupy Krakowskiej: Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Jana Tarasina, Mariana Warzechy, Teresy Rudowicz czy Marii Stangret-Kantor. Drugim zjawiskiem artystycznym, na którym skupia się wystawiennicza aktywność Galerii Starmach, pozostaje abstrakcja geometryczna - w stałej ofercie znajdują się prace: Henryka Stażewskiego, Ryszarda Winiarskiego, Adama Marczyńskiego oraz Janusza Orbitowskiego. Galeria Starmach promuje polską sztukę współczesną za granicą. Do tej pory zorganizowała wystawy m.in. w Londynie, Paryżu, Wiedniu, Nowym Jorku, Rzymie i Budapeszcie. Od 1997 roku Galeria funkcjonuje w o zaadoptowanym budynku dawnego żydowskiego domu modlitwy. Odkąd dysponuje lepszymi warunkami ekspozycyjnymi, wystawia także prace twórców światowych, m.in. fotografie Nobuyoshi Arakiego, rysunki Davida Rabinowitcha, prace Josepfa Beuysa, polaroidy Andy Warhola. W 2023 r. prowadzący galerię zdecydowali się na krok,o skali bezprecedensowej w historii polskiego muzealnictwa po 1989 roku: część swojej kolekcji przekazali jako dar Krakowowi. Prace autorstwa 26 artystów trafiły do zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i Muzeum Fotografii w Krakowie.

Z kolei w kategorii organizacja pozarządowa Dyplom Honorowy otrzymała Fundacja im. Brata Alberta, powołana w 1987 r. w Krakowie. Zajmuje się ona prowadzeniem domów stałego pobytu, domów dziennego pobytu, warsztatów terapii zajęciowej, świetlic terapeutycznych, ośrodków adaptacyjnych, szkół oraz przedszkoli integracyjnych. Obecnie ma w całej Polsce 35 placówek, sprawujących opiekę nad ponad 1200 wychowankami. Fundacja jest organizatorem koncertów charytatywnych, spotkań integracyjnych, przeglądów teatralno-muzycznych, wystaw plastycznych, prezentujących twórczość osób z niepełnosprawnością intelektualną. Fundacja organizuje też doroczne, ogólnopolskie przedsięwzięcia, do których należą m.in. Festiwal Twórczości
Teatralno-Muzycznej Albertiana. Fundacja stale współpracuje z Oświatowym Towarzystwem Integracyjnym, które prowadzi Integracyjną Szkołę Podstawową w Radwanowicach oraz Niepubliczne Przedszkole Integracyjne w Radwanowicach. Organizuje też Ogólnopolskie Konkursy Kresowe - wspólnie z Fundacją Kresową "Memoria et Veritas" oraz szkołami w Nawojowej Górze i Radwanowicach. Przez 25 lat, od 1989 r. prezesem Fundacji był zmarły w tym roku ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski.

Laureatami Nagrody im. Józefa Dietla w jej poprzednich edycjach byli: 2023 - prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, 2022 - Kazimierz Barczyk, 2021 - prof. Jacek Purchla, 2015 - prof. Andrzej Zoll, 2014 - Agata Wilam, 2013 - Jolanta Stokłosa, 2012 - prof. Franciszek Ziejka, 2011 - ks. Andrzej Augustyński, 2010 - Anna Dymna, 2009 - Bartosz Szydłowski, 2008 - dr Krzysztof Pawłowski.

Dlaczego pszczoły są ważne?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nagroda im. Józefa Dietla dla zasłużonego lekarza. W Krzysztoforach wręczono także dyplomy honorowe - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska