
Mumia Kota w Krakowie
Jeden z najbardziej nietypowych eksponatów znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. W starożytnym Egipcie koty stały w hierarchii bardzo wysoko, uznawane za wcielenie bogini Baset, stąd potrzeba ich mumifikacji.

Kamień z przełęczy pod Mount Everest w Wadowicach
„Najwięcej znaczyło dla mnie to, że jako pierwsza osoba z Polski weszłam na Everest – i to w tym samym dniu, w którym Karol Wojtyła został papieżem” – powiedziała Wanda Rutkiewicz, pierwsza Europejka na szczycie Korony Ziemi. Kamień przywieziony z tak zwanego Dolnego Szczytu Mount Everestu Wanda Rutkiewicz wręczyła Papieżowi osobiście 10 czerwca 1979 roku w ostatnim dniu jego pierwszej pielgrzymki do Polski. Kamień można obejrzeć w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Pierwsza lampa naftowa świata w Gorlicach
Wiedzieliście, że to właśnie w Gorlicach zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa? Dzięki temu Gorlice stały się kolebką europejskiego przemysłu naftowego. Prototyp lampy znajduje się w Muzeum Regionalnym w Gorlicach wraz z alembikiem aptekarskim, który służył do destylacji ropy naftowej.

Rękawiczki Ady Sari w Starym Sączu
Ada Sari, a właściwie Jadwiga Szayer, miała na swym koncie występy na największych scenach operowych świata. Wielka gwiazda wychowała się w Starym Sączu. Na starosądeckim starym cmentarzu znajduje się grobowiec rodziny Szayerów, a w Muzeum Regionalnym pamiątki po słynnej śpiewaczce, listy, zdjęcia, lustro, testament, także piękne rękawiczki.