MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsi inżynierowie świata zjadą do Krakowa. Finał European Rover Challenge już we wrześniu w AGH

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Zawody ERC w 2023 r.
Zawody ERC w 2023 r. Łukasz Widziszowski
27 zespołów studenckich z dwunastu krajów przyjedzie we wrześniu do Krakowa, aby wziąć udział w finale najbardziej prestiżowych zawodów robotów marsjańskich na świecie, czyli European Rover Challenge - informuje Akademia Górniczo-Hutnicza. Zbudowane przez uczestników łaziki zmierzą się w pięciu konkurencjach na 900 metrach kwadratowych symulowanej marsjańskiej powierzchni, stworzonej na wzór Valles Marineris - jednego z największych kanionów w Układzie Słonecznym.

Aby zakwalifikować się do udziału, finaliści musieli wyjść z grupy 69 drużyn rywalizujących w eliminacjach, a reprezentujących obydwie Ameryki, Afrykę, Azję, Europę oraz Australię. Na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej spotkają się tylko te zespoły, których dokumentacja techniczna łazika została oceniona najwyżej. Ostatecznie w finale międzynarodowych zawodów zobaczymy reprezentantów 12 krajów, w tym m.in. drużyny z Hiszpanii, Danii, Wielkiej Brytanii, Serbii, Szwajcarii i Grecji,
z czego aż 6 zespołów z Polski.

W Krakowie powstanie fragment Czerwonej Planety

W trakcie 10. edycji European Rover Challenge zawodnicy zmierzą się w pięciu konkurencjach sprawdzających ich umiejętności w zakresie nawigacji, oznaczania i pobierania próbek gleby, a także testujących sprawność technologiczną samych łazików. Areną ich zmagań będzie stworzony specjalnie na tę okazję Marsyard o powierzchni około 900kw., wzorowany na fragmencie powierzchni Czerwonej Planety o nazwie Valles Marineris - jednym z największych kanionów w Układzie Słonecznym.

- Na zawodników czekać będą strome klify, skomplikowany w nawigacji labirynt przesmyków oraz liczne pułapki związane z osuwiskami, formami polodowcowymi, a nawet niewielkimi wulkanami - wymienia dr Anna Łosiak, geolog planetarna, główna projektantka toru marsjańskiego ERC.

Posłuchać o planach planach osadnictwa na Marsie i Księżycu

Zawody łazików marsjańskich to jedna z wielu atrakcji, które będą czekać na odwiedzających wrześniowe wydarzenie w Krakowie. Równolegle z zawodami będzie odbywać się konferencja naukowa. Będzie to okazja, by posłuchać specjalistów ze światowych agencji i firm kosmicznych, którzy m.in. opowiedzą o przyszłości eksploracji kosmicznej, planach osadnictwa na Marsie i Księżycu, oraz pokażą, jak technologie kosmiczne wpływają na codzienne życie na Ziemi. Na głównej scenie wystąpią m.in.:

  • Shelli Brunswick - futurystka, autorka licznych artykułów i ceniona mówczyni, której doświadczenie sięga wysokich pozycji w Siłach Powietrznych USA oraz amerykańskiej Fundacji Kosmicznej "Space Foundation";
  • Joe Cassady - dyrektor ds. Kosmicznych Programów Cywilnych w L3Harris z ponad czterema amerykańskimi patentami na technologię napędu elektrycznego (EP). Wiceprezes Electric Rocket Propulsion Society, zasiadający w wielu grupach doradczych NASA;
  • Janet Ivey-Duensing - dyrektor generalna Janet’s Planet Inc., dyrektor ds. edukacji w Explore Mars i członkini zarządu doradczego Cosmic Girls Foundation. Jest szanowaną postacią w dziedzinie edukacji kosmicznej, angażującą się w inspirowanie kolejnego pokolenia odkrywców kosmosu i kobiet w nauce.

Kosmiczne technologie dla przedsiębiorstw oraz atrakcje dla wszystkich, niezależnie od wieku

Impreza będzie również miejscem spotkań dla przedstawicieli biznesu i inwestorów zainteresowanych branżą kosmiczną. Dzięki partnerstwu z Europejską Agencją ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), podczas ERC zostanie zorganizowane jedno z ośmiu w Europie spotkań CASSINI Matchmaking.

"Dzięki temu, startupy we wczesnej fazie rozwoju otrzymają wsparcie w przygotowaniu do spotkań z inwestorami i korporacjami, co zwiększy ich zdolność do przyciągania finansowania kapitałowego i nawiązywania partnerstw. Na wszystkie osoby, które odwiedzą teren AGH podczas wrześniowych zawodów czekać będzie także strefa wystawców i atrakcji, dostępnych bezpłatnie
i przygotowanych z myślą o wszystkich, niezależnie od wieku" - informuje AGH.

Tegoroczna, dziesiąta edycja European Rover Challenge będzie trwała od 6 do 8 września na terenie AGH w Krakowie. Natomiast dzięki transmisji na żywo w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej wydarzenia, rywalizację drużyn i wystąpienia prelegentów będzie mogła oglądać publiczność z całego świata. Program wydarzenia oraz transmisja są dostępne na stronie organizatora: https://roverchallenge.eu/pl/konferencja-i-transmisja/.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Europejska Fundacja Kosmiczna - organizacja non-profit, wspierająca inicjatywy stawiające na pierwszym miejscu przyszłość nowego pokolenia, opartą na naukach STEAM i technologiach kosmicznych. Po raz pierwszy gospodarzem tych Międzynarodowych Zawadów Robotów Marsjańskich jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Edukacji, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF), Wicemarszałka Województwa Małopolskiego oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Projekt finansowany jest ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II".

Polski Fiat sprzed 51 lat!

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Najlepsi inżynierowie świata zjadą do Krakowa. Finał European Rover Challenge już we wrześniu w AGH - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska