"Wiolonczela była ulubionym instrumentem tego kompozytora, darzył ją szczególnym sentymentem. Jesteśmy przekonani, że tegoroczna, czwarta edycja Konkursu stanie się prawdziwym świętem muzyki wiolonczelowej, przyciągnie do Krakowa talenty z całego świata, przyniesie uczestnikom Konkursu wiele niezapomnianych wrażeń i otworzy im drzwi do dalszej wspaniałej kariery artystycznej.” - komentuje prof. Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.
Akademia Muzyczna w Krakowie, której patronuje Prof. Penderecki, od lat organizuje Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego, odbywający się w formule co pięć lat. Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w roku 2008. W roku 90. urodzin Pendereckiego odbędzie się czwarta odsłona konkursu.
Celem konkursu jest zachęcanie młodych instrumentalistów do uczestnictwa w rozwoju profesjonalnej sztuki wykonawczej, promocja utalentowanych wykonawców i motywowanie ich do doskonalenia swoich umiejętności, a także umożliwienie publicznej prezentacji kompozycji.
W tym roku do udziału w Konkursie zakwalifikowało się 42 młodych wiolonczelistek i wiolonczelistów z 18 krajów, m.in. Japonii, Australii, Uzbekistanu, Republiki Korei, Włoch, Francji czy Gruzji oraz oczywiście Polski.
Zaś skład Jury, pod honorowym patronatem Pani Elżbiety Pendereckiej, stanowią wybitni polscy i zagraniczni wiolonczeliści. Obradom Jury przewodniczył będzie profesor Zdzisław Łapiński.
Uroczyste otwarcie Konkursu rozpocznie się w niedzielę 26 listopada o godz. 12.00 w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej przy ul. św. Tomasza 43. Tego samego dnia o godz. 18.00 odbędzie się Inauguracja IV Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Filharmonii Krakowskiej. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią: Hayoung Choi – wiolonczela, Alexander Humala – dyrygent, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej. W programie: A. Dvořak, K. Penderecki.
Od poniedziałku 27 listopada do niedzieli 3 grudnia trwać będą przesłuchania konkursowe, zwieńczone koncertem laureatów w poniedziałek 4 grudnia w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Laureatom towarzyszyć będzie: Orkiestra „Sinfonietta Cracovia” oraz Katarzyna Tomala-Jedynak dyrygentka.
Na najlepszych uczestników czekają nagrody, stypendia, koncerty – może to być pierwszy krok na drodze do międzynarodowej kariery.
Warto dodać, że udział w Konkursie Wiolonczelowym im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie jest znakomitym otwarciem kariery muzycznej – laureatką ostatniej edycji konkursu w 2018 r. była Hayoung Choi z Korei, która zdobyła pierwsze miejsce na tegorocznym prestiżowym konkursie wiolonczelowym Queen Elisabeth Competition.
Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę
