FLESZ - Nowe objawy COVID-19
Ruszył nabór kandydatów do 10. edycji Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego, która jest formą docenienia oraz promocji pracy i osiągnięć krakowskich artystów, twórców teatru czy całych teatralnych zespołów. Wnioski o uhonorowanie nagrodą - w zakresie premier i wydarzeń, które miały miejsce w 2020 roku w Krakowie - mogą składać zarówno miłośnicy teatru, teatrolodzy i krytycy, jak też instytucje kultury, organizacje pozarządowe, redakcje.
Nominować można ulubioną aktorkę lub aktora za najlepszą rolę w spektaklu, autorów spektaklu (np. reżysera, scenografa, dramaturga, choreografa, muzyka - indywidualnie lub zespołowo), zespół aktorski lub cały zespół twórców i aktorów spektaklu. Co ważne - w konkursie będą uwzględnianie premiery i wydarzenia teatralne przeprowadzone w 2020 roku online. Nabór trwa do 31 marca 2021 roku.
W konkursie przyznawana jest nagroda główna, nagroda specjalna oraz nagroda dodatkowa. Nagroda główna może trafić do artystów teatru, w tym aktorów, reżyserów, scenografów czy muzyków za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru w minionym roku kalendarzowym. W tej kategorii może zostać nagrodzony jeden artysta bądź zespół artystów i twórców spektaklu powstałego na dowolnej scenie Krakowa, przygotowanego przez teatr instytucjonalny lub nieinstytucjonalny, uznany przez Kapitułę za szczególne osiągnięcie minionego roku.
Natomiast nagroda specjalna - tzw. "Mały Wyspiański", przyznawana jest wyłącznie krakowskim teatrom nieinstytucjonalnym, ich artystom i zespołom. Również w tym wypadku uhonorować je można za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru powstałe w minionym roku w Krakowie, w tym spektakle, kreacje aktorskie (indywidualne lub zespołowe), czy na przykład sukcesy reżyserskie, choreograficzne, scenograficzne, a także całokształt działań na rzecz promocji sztuki teatru i rozwoju widowni. W tej kategorii nagradzani mogą być wyłącznie artyści biorący udział w spektaklach, które powstały w minionym roku w Krakowie jako produkcje krakowskich teatrów nieinstytucjonalnych, bądź krakowskie teatry nieinstytucjonalne. Po raz pierwszy nagroda w tej kategorii została przyznana w 2017 roku.
Obserwowałam od lat przyznawanie nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego i widać było, że małe, nieinstytucjonalne teatry, których w Krakowie było ponad 40, nie miały szans konkurować z teatrami instytucjonalnymi
- mówi Małgorzata Jantos, Radna Miasta Krakowa, jurorka Nagrody, która zabiegała o wprowadzenie uzupełnienia do uchwały stanowiącej o nagrodzie.
Teatry-instytucje to zagwarantowane pieniądze w budżecie miasta, zapewnione miejsca, reklama. Zaś te małe prowadzone przez profesjonalnych reżyserów i zawodowych aktorów mieszczą się w przedziwnych miejscach Krakowa - w piwnicach, na strychach, w pozostałościach po fabrykach, prywatnych mieszkaniach. Robią świetne spektakle, o których nie wiadomo zbyt wiele. Tak więc nagroda dla nich, śmiem podejrzewać, znaczy o wiele więcej, niż dla tych dużych. I to nie tylko sprawy finansowe, które mogą uratować ich istnienie, ale i prestiż. Widzę, jak oni przyjmują ”Małego Wyspiańskiego” - jaka to radość i potwierdzenie wartości tego, co robią
- dodaje.
Jeszcze nowszą jest nagroda dodatkowa, przyznana po raz pierwszy w 2020 roku. Po analizie zgłoszonych do konkursu kandydatur Członkowie Kapituły rekomendują osoby lub zespoły do uhonorowania dodatkowymi nagrodami specjalnymi, uzasadniając swój wybór i określając kategorię.
Aby zgłosić kandydata, należy wypełnić wniosek znajdujący się na stronie internetowej miasta, w którym należy wskazać nominowanego kandydata lub kandydatów, datę premiery, którego kandydatura dotyczy oraz uzasadnienie, a także podać swoje dane kontaktowe.
Wnioski można składać drogą mailową - na adres: [email protected] lub drogą pocztową na adres: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Krakowa, ul. Wielopole 17a, 31-072 Kraków z dopiskiem na kopercie: „Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego” (decyduje data stempla pocztowego) lub też w Kancelarii Magistratu – Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4, stanowisko nr 5.
Ze względu na ograniczenia związane z pandemią organizatorzy konkursu proszą, by w celu umożliwienia członkom Kapituły obejrzenia danego przedstawienia w miarę możliwości dołączyć do wniosku o nagrodę zapis zgłaszanego spektaklu w postaci linku do pobrania przedstawienia lub obejrzenia go on-line, ewentualnie nagranie na nośniku elektronicznym (pendrive, płyta DVD).
