https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze zarobki są w kamieniołomie

Jerzy Wideł, Klęczany
Górnicy z Kopalni Surowców Skalnych w podsądeckich Klęczanach mają powody do tego, by tegoroczne święto barbórkowe godnie uczcić. Kopalnia, która istnieje od 1912 r., przechodziła różne koleje losu, włącznie z likwidacją, jako przedsiębiorstwo państwowe.

Kiedy jednak 16 lat temu na części zlikwidowanego majątku byłej kopalni gmina Chełmiec utworzyła spółkę i rozpoczął się w kraju boom w budownictwie drogowym, z roku na rok jest coraz lepiej. Zwłaszcza w ostatnich dwóch latach, kiedy dokonano zmian w zarządzie spółki.

- W zeszłym roku nasz zysk wyniósł ponad 1,8 miliona złotych - mówi Janusz Ruchała, wiceprezes Kopalni Surowców Skalnych. - W tym roku będzie zdecydowanie większy, gdyż znacznie wzrosło wydobycie surowca skalnego. Do końca października nasz urobek wyniósł ponad 6,6 tys. ton.

W spółce ze stuprocentowym udziałem gminy pracuje 118 osób, których zarobki należą do najwyższych w powiecie nowosądeckim. Jaki jest średnia pensja? Na to pytanie wiceprezes Ruchała daje wymijającą odpowiedź - znacznie wyższa niż średnia w kraju. Dobre wyniki finansowe sprawiły, że górnicy otrzymali w tym roku kilkunastoprocentowe podwyżki płac.

Kopalnia produkuje 14 rodzajów surowców sklanych, takich jak m.in. tłuczeń, kliniec. Ruch w interesie jest bardzo dobry, bo bywa, że dziennie z wagi elektronicznej wyjeżdża ponad 200 ciężkich samochodów.

Głównymi odbiorcami są firmy budujące drogi, głównie z województw podkarpac-kiego i małopolskiego. Warto dodać, że starosądecka obwodnica wybudowana jest na surowcu skalnym z Klęczan.

Wójt Chełmca Bernard Stawiarski, który stanowi jednosobowe zgromadzenie wspólników, twierdzi,
że jeżeli w kraju nadal będzie taka koniunktura w budownictwie drogowym, to byt kopalni jest zapewniony na dobrych kilka lat. Rozwój kopalni jest uzależniony od powiększenia jej obszaru, wykupu nowych terenów wydobywczych i zakupu nowych urządzeń, co pozwoli na zwiększenie wydobycia surowca.

Dobre wyniki finansowe kopalni to zasługa górników i zarządu powołanego w czerwcu zeszłego roku. Na czele zarządu stoi rzutki energiczny menedżer Paweł Oracz, który trafił do Klęczan z Warszawy
i mimo młodego wieku ma spore doświadczenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
A
Zastanawiam się, dlaczego nie wspomniano o sporych przekrętach w kamieniołomie.
Gmina zupełnie od niedawna zarabia na tym przedsiębiorstwie.

I tak trzymać!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska