Najpiękniejsza bitwa marszałka była pod Marcinkowicami...

  Najpiękniejsza bitwa marszałka była pod Marcinkowicami [ZDJĘCIA]

  Paweł Szeliga

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Teren walki co rusz przechodził w ręce legionistów lub Moskali
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Stanisław Śmierciak

  Ponad 100 osób z 12 grup historycznych wzięło wczoraj udział w rekonstrukcji bitwy pod Marcinkowicami z grudnia 1914 roku.
  Marszałek Józef Piłsudski nazwał ją jedną z najładniejszych stoczonych przez siebie bitew. Opuszczając pospiesznie dwór w Marcinkowicach, w którym gościł, nie zdążył dopić szklanki gorącego mleka podanego przed śniadaniem. Wczoraj tamte wydarzenia przypomniano z rozmachem na rozległej polanie koło wsi.

  Starły się tam wojska rosyjskie i austriackie wspierane przez polskich legionistów. Ponad dwa tysiące widzów przyglądających się walkom czuło, jak ziemia dudniła od wybuchów, gdy legionowa artyleria zaczęła ostrzeliwać nacierających na wzgórze Rosjan.

  Legionowa bitwa
  - Było głośno, ale wcale się nie bałem - zapewnia 8-letni Kacper Tobiasz z sąsiedniego Rdziostowa. Na rekonstrukcję przyprowadził go dziadek Stefan Olszak. Wnuk o bitwie usłyszał pierwszy raz, dziadek wiele o niej wiedział.

  - W dzieciństwie dużo mi opowiadano - podkreśla Stefan Olszak. - Ta bitwa jest nierozłącznie związana z dziejami Marcinkowic.

  Leszek Zakrzewski, prezes nowosądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, przypomina, że do starcia przed stu laty doszło przypadkowo. Legioniści Piłsudskiego wspólnie z wojskami Austro-Węgier przygotowywali się do odbicia Nowego Sącza z rąk Rosjan. Przed planowaną walką ostrzelali tabory zmierzające w stronę Tarnowa. Okazało się, że trafili na duże siły rosyjskie, które przeszły do natarcia. Mimo to bitwa przyniosła dobre rezultaty. Związała siły wroga, dzięki czemu Austriacy mogli przegrupować swoją armię i przygotować skuteczny kontratak.

  - Bitwa umocniła też pozycje Józefa Piłsudskiego jako sprawnego dowódcy bitnych i skutecznych w walce żołnierzy legionów - dodaje Leszek Zakrzewski.

  Nauka historii w terenie
  Na wczorajszą rekonstrukcję przyszły całe rodziny z dziećmi. Najmłodsze pokolenia poznawały historię regionu w sposób, który przemawia do wyobraźni.

  - Zaraz po bitwie idziemy z chłopcami na cmentarz wojskowy, na którym spoczywają ofiary tych walk - zapowiedział Tadeusz Konstanty z Nowego Sącza. Do Marcinkowic przyjechał z trzema synami. Najmłodszy ma 7, najstarszy - 12 lat. O rok młodszy jest Bruno Gierek z grupy rekonstrukcyjnej Gorlice 1915, który dzielnie strzelał z okopu do nadciągających Rosjan. - Na takie pokazy jeżdżę od pięciu lat, a od niedawna sam w nich biorę udział - mówi z dumą 11-latek. Specjalnie dla niego uszyto replikę munduru armii austriackiej, bo przecież chłopcy w jego wieku do armii nie byli przyjmowani.

  We wspólnej mogile na cmentarzu legionistów pochowano 30 poległych, w tym Rosjan. W Marcinkowicach to miejsce szczególne. Właśnie tutaj w dniu Wszystkich Świętych rozpoczyna się modlitwa za zmarłych spoczywających na pobliskim cmentarzu parafialnym. Tutaj też jest ostatnia stacja Drogi Krzyżowej odprawianej od lat w każdy przedostatni piątek Wielkiego Postu. Uczestniczą w niej tłumy wiernych.

  Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bitwa

  zdziwiony! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zacni nieuki z sadeckiego oddziału PTH !!! Jaki stopień wojskowy miał wtedy wasz idol, w 1914 r.? Zobacz jeden z drugim jaki ma mundur ten wasz bohater (celowo i świadomie przez "CH") O zgrozo i to...rozwiń całość

  Zacni nieuki z sadeckiego oddziału PTH !!! Jaki stopień wojskowy miał wtedy wasz idol, w 1914 r.? Zobacz jeden z drugim jaki ma mundur ten wasz bohater (celowo i świadomie przez "CH") O zgrozo i to ma być "lekcja historii" - skandal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najpiękniejsza bitwa???

  Rafał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Jak bitwa może być piękna?!
  Przecież to jest szczyt głupoty gatunku homo sapiens - zabijać się nawzajem, żaden inny gatunek na ziemi tak się nie zachowuje. I to ma być piękne? chyba smutne bardziej.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo