Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze Książki Roku wybrane. "Ale o co ci chodzi?" Marcina Świetlickiego wygrała w kategorii literatura piękna

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W trzynastej książce poetyckiej Marcina Świetlickiego wierszom towarzyszą rysunki Marcina Maciejowskiego.
W trzynastej książce poetyckiej Marcina Świetlickiego wierszom towarzyszą rysunki Marcina Maciejowskiego. wydawnictwo Wolno
Po raz sześćdziesiąty Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło Najpiękniejsze Książki Roku. W kategorii Literatura piękna triumfowała książka Marcina Świetlickiego "Ale o co ci chodzi?" według projektu graficznego Marcina Markowskiego i z rysunkami Marcina Maciejowskiego.

FLESZ - Koronawirus najniebezpieczniejszy w historii. Uważaj na siebie!

Do konkursu zgłoszono 187 tytułów opracowanych przez ilustratorów, grafików, topografów z 84 wydawnictw. Jury w wyniku tajnego głosowania przyznało nagrody i wyróżnienia spośród 96 nominowanych książek. W jego składzie zasiadali Agata Szydłowska, Małgorzata Gurowska i Marcin Władyka (ASP Warszawa), Ryszard Kryska, Ewa Repucho (Uniwersytet Wrocławski), Ewa Satalecka (PJATK Warszawa/ASP Katowice) oraz Andrzej Tomaszewski (Polskie Towarzystwo Wydawców Książek).

W kategorii Literatura piękna zwyciężyła najnowsza książka poetycka Marcina Świetlickiego "Ale o co ci chodzi?", która ukazała się nakładem wydawnictwa Wolno w czerwcu 2019 roku. Czterdzieści cztery wiersze spotykają się w niej z rysunkami Marcina Maciejowskiego. Przeglądają się w nich również sami autorzy, ich rozmowy, pytania, ale też historia powstania samej książki. Jej akcja rozgrywa się tu i teraz, w Polsce ostatnich lat.

Kartony, na których wypisaliście hasła protestu, po strajkach zanieście do muzeum - będą świadectwem wydarzeń

Kraków. Transparenty Strajku Kobiet będą świadectwem obecnyc...

W kategorii Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka) zwyciężyła praca zbiorowa pod redakcją Anny Frąckowskiej „Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy Stumpfowie 1804–1945” (projekt graficzny, typograficzny, skład i przygotowanie do druku: Agata Knajdek i Piotr Białas / tata Studio), natomiast tytuł Najpiękniejszej Książki Roku dla dzieci i młodzieży zdobyły publikacje Tomka Żarneckiego i Gosi Kulik „Jak ugryźć teatr współczesny”, a także „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków” Andrzeja Federowicza, Jacka Ambrożewskiego i Zosi Frankowskiej.

Twórcom edytorsko-artystycznych opracowań przyznawane są dyplomy i nagrody finansowe. W tym roku ze względu na pandemię
sam konkurs oraz rozstrzygnięcie odbyło się w sieci, z pominięciem publicznego rozdania laureatom nagród i wyróżnień.

Konkurs Najpiękniejsze Książki Roku organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i ocenia koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne oraz poziom artystyczny ilustracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska