Libiąż. Największa w Polsce winda zjedzie pod ziemię w kopalni Janina
FLESZ - Która praca skraca życie?
- Uruchomienie poziomu 800 metrów umożliwi ZG Janina dostęp do nowych zasobów dobrej jakości węgla kamiennego, co otworzy drogę do rentownego wydobycia tego surowca przez wiele lat
- mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie.- Ta strategiczna inwestycja jest już zrealizowana w blisko 90 proc. Jej oddanie znacznie przyspieszy transport oraz zwiększy jego bezpieczeństwo. Jedną z istotnych korzyści będzie również znaczne skrócenie czasu dotarcia pracowników do stanowisk pracy, a tym samym wydłużenie efektywnego czasu pracy - dodaje.
Kopalnia w Libiążu posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego, szacowane na 2,1 mld ton. Produkuje się tutaj m.in. paliwo o obniżonej zawartości chloru, które jest dedykowane dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Budowany poziom 800 metrów pozwoli m.in. na wydobycie dotąd niedostępnych zasobów węgla.
Unikalna i bezpieczna konstrukcja
Czteropiętrowa klatka wielkogabarytowa, zamontowana w szybie Janina VI, jest przystosowana do przewozu ludzi oraz transportu materiałów i kamienia w wozach urobkowych z prędkością 12 metrów na sekundę. Droga jazdy klatki wynosi ponad 790 m.
Transport ludzi odbywać się będzie na czterech piętrach klatki. Każde z nich pomieści maksymalnie 50 osób, czyli jednocześnie przewiezie aż 200 pracowników. Jednak z uwagi na obowiązujące w zakładach górniczych spółki procedury bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa, liczba osób w klatce zjazdowej zostanie ograniczona. Z kolei maksymalna masa ładunku w klatce to 24 tony. Będzie to zatem jedna z największych konstrukcji tego typu w Polsce.
- Czas zjazdu 200 osób na poziom 800 metrów lub ich wyjazdu będzie wynosił ok. 6 minut
- informuje Tomasz Cudny. - Dla porównania obecnie, aby załoga mogła dojść pieszo do stanowisk pracy na poziomie 800 metrów potrzebuje na to ok. 100 minut - dodaje.
Klatka wielkogabarytowa została zaprojektowana tak, aby była możliwość bezpośredniej ewakuacji załogi do przedziału drabinowego w przypadku awarii lub zaniku zasilania. Dodatkowo górniczy wyciąg szybowy będzie wyposażony w układ grawitacyjnego opuszczania nadwagi, co w przypadku awarii umożliwi ewakuację na najbliższy poziom wykorzystując różnicę ciężaru pomiędzy klatką wielkogabarytową a przeciwciężarem.
Górniczy wyciąg szybowy, maszyna wyciągowa, układ sterowania i sygnalizacji został tak zaprojektowany, aby w przyszłości możliwa była w pełni automatyczna praca tego urządzenia.
Uruchomienie zjazdu na poziom 800 metrów planowane jest na trzeci kwartał tego roku, natomiast zakończenie całej inwestycji przewidziane jest na trzeci kwartał przyszłego roku.
- Jedyne takie osiedle w Polsce. Zobaczcie olkuskie Słowiki!
- Zmiany w małopolskich parafiach! Sprawdź, gdzie pojawi się nowy proboszcz
- Oto pierwszy w Małopolsce "trawomat". Można w nim kupić susz konopi. To legalne?
- Szok! Do kupienia pocztówki, kubki i magnesy z krematorium w Auschwitz?
- Oświęcim. Powstanie nowa galeria handlowa. To Vendo Park
- Makabra w Chrzanowie. Psy i koty zjadały się nawzajem
