Zakopane. Likwidacja płotów na trasie na Gubałówce [ZDJĘCIA, WIDEO]
To, co jeszcze kilka dni temu wydawało się niemożliwe, stało się faktem! W Zakopanem rozebrano wczoraj płoty, które od dziewięciu lat przecinały trasę narciarską na Gubałówce.
W piątek rano w ruch poszły narzędzia do cięcia metalu. W efekcie na ziemię runęły metalowe paliki stojące wzdłuż stoku. Z okazji skorzystali pierwsi narciarze, którzy zjechali zaledwie dwie minuty później. Byli to radni miejscy nowej kadencji, którzy pomagali w demontażu płotu.
WIDEO: Rozbieranie płotów na trasie z Gubałówki
- Pozbycie się tego płotu jest dla mnie wzruszającym wydarzeniem - mówił Wojciech Gąsienica Byrcyn, głowa rodziny, która w 2005 roku zablokowała nartostradę na Gubałowce.
- Od zawsze chcieliśmy, aby tutaj rozwijało się narciarstwo, ale w zgodzie z poszanowaniem własności. Władze miasta nie umiały nam pomóc w obronie naszych praw. Teraz sytuacja się zmieniła.
Nie ujawnia, co konkretnie wpłynęło na zmianę stanowiska. Usunięcie płotów to początek przywracania Gubałówki dla narciarzy. Na trasie rosną jeszcze zasadzone przed dziewięcioma laty drzewka. Rodzina Gąsieniców Byrcynów dostała wczoraj zgodę od miasta na ich wycięcie. Zapewnia, że w przyszłym tygodniu drzewa usunie. Nie będzie ich jednak wycinać, lecz wykopie i rozda za darmo mieszkańcom Zakopanego jako prezent na święta.
Znany góralski ród musi też dogadać się jeszcze z Polskimi Kolejami Linowymi - operatorem ośrodka narciarskiego na Gubałówce. PKL nie ma bowiem z góralami umowy, na mocy której mógłby sztucznie śnieżyć czy ratrakować trasę.
- Porozumienie jest blisko - zapewnia Kacper Gąsienica Byrcyn. - Rozmowy z PKL na temat satysfakcjonujących nas umów są na etapie dogrywania szczegółów. Myślę, że w tym sezonie narciarze będą tutaj śmigać jak przed laty, na w pełni profesjonalnym stoku.
- Oby tak się stało - mówi Maria Bafia, mieszkanka Zakopanego. - Całe miasto liczy, że ta trasa zostanie otwarta. Ja jednak jestem ostrożna w sądach. Ta rodzina już nieraz różne rzeczy obiecywała. a
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!