FLESZ - Ten fotoradar łapie tysiąc kierowców dziennie. Zobacz gdzie
Prezentujemy nadesłane przez was zdjęcia pojazdów. Dodajemy ich lokalizację. Wskazanym samochodom powinna przyjrzeć się straż miejska i sprawdzić czy pojazdy faktycznie są porzucone. Nie można przecież odholować komuś auta tylko dlatego, że zgromadziło się na nim trochę kurzu i brudu. Choć strażnicy mogą przy kontakcie z właścicielem zwrócić mu uwagę, że taki stan pojazdu to po prostu wstyd. Natomiast naprawdę straszące gruchoty powinny znikać. Pamiętajmy jednak, że straż miejska musi działać zgodnie z prawem i procedura, a to zajmuje czas. Uzbrójmy się w cierpliwość, jesteśmy po tej samej stronie w tej batalii.
Zdjęcia publikujemy z zamazanymi tablicami rejestracyjnymi, ale do strażników trafi pełna informacja. Nie podajemy też autorów zdjęć. Będziemy pilnować poczynań straży miejskiej w sprawie każdego zgłoszenia, ale pamiętajmy, że funkcjonariusze muszą działać w ramach prawa i procedur, a to zajmuje czas.
Nasza akcja oczywiście trwa nadal. Czekamy na kolejne zgłoszenia:
Kiedy można usunąć pojazd?
Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym straż miejska może usunąć pojazd, którego stan wskazuje, że nie jest on użytkowany oraz pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, znajdujący się na drodze publicznej, w strefie ruchu oraz w strefie zamieszkania.
Pojazdy z dróg wewnętrznych mogą być usunięte tylko wtedy, gdy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, czyli np. posiadają wystające ostre elementy, rozbite szyby.
W sytuacji gdy pojazd zaparkowany jest na drodze wewnętrznej i nie stanowi zagrożenia – nie ma podstaw, aby go usunąć. To częsty problem wewnątrz osiedli. Strażnicy rozmawiają wówczas z właścicielem pojazdu i proszą go o doprowadzenie auta do stanu używalności lub usunięcie go z miejsca.
Przesłankami, które decydują o tym, że pojazd może być uznany jako nieużytkowany są m.in.:
- brak aktualnych badań technicznych w dowodzie rejestracyjnym
- brak aktualnej polisy OC
- uszkodzone urządzenia, karoseria lub wyposażenie pojazdu (np. w wyniku kolizji, wypadku drogowego)
- brak kilku z następujących podzespołów: drzwi (ich zamknięć), szyb, kół, opon, świateł
- zdewastowane lub zdekompletowane wnętrze pojazdu
Pojazdy nieużytkowane trafiają na parking miejski. Koszty odholowania oraz koszty postoju na płatnym parkingu ponosi właściciel. Pojazd nieodebrany przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia jego usunięcia, uznawany jest za porzucony z zamiarem wyzbycia się i wówczas przechodzi na własność gminy.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- To powinieneś wiedzieć o zakrzepicy
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Pstryknij wraka! Pomóżmy Krakowowi pozbyć się zdezelowanych aut z ulic i chodników
