Nasza akcja na Dzień Babci i Dziadka! Mamy pomysł na najlepszy prezent! Pomóż seniorom w zarejestrowaniu i szczepieniu

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Udostępnij:
Dzień Babci i Dziadka zbliżają się wielkimi krokami. Czas więc pomyśleć o prezencie. W tym roku z racji panującej pandemii koronawirusa, zamiast czekoladek lub kwiatów, wspólnie z naszą redakcją pomóż seniorom zadbać o swoje zdrowie, rejestrując ich na szczepienie przeciwko COVID-19! Dla nas to tylko chwila, a dla nich szansa na długie i szczęśliwe życie w zdrowiu.

Zamknięci w domach, często z ograniczonym kontaktem z najbliższymi, najbardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 – pandemia to trudny czas przede wszystkim dla seniorów.

Tymczasem Dzień Babci i Dziadka już za pasem. Czas więc pomyśleć o prezencie. Zamiast standardowych podarunków, w świecie ogarniętym przez koronawirusa, zadbajmy o ich zdrowie! Pomóżmy im w rejestracji na szczepienie. Mimo powtarzanych w mediach informacji o możliwościach zapisów poprzez infolinię 989, Internetowe Konto Pacjenta czy telefon do najbliższej przychodni, wielu nestorów czuje zagubienie w skomplikowanych procedurach oraz świecie nowoczesnych technologii. Teraz, kiedy na szali jest ich życie i zdrowie, my mamy obowiązek im pomóc.

Dlatego ruszamy z akcją, która zachęca wnuczków do tego, aby zrobili nietypowy prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka - pomogli im w zarejestrowaniu się i zaszczepieniu przeciw COVID-19.

Niech to będzie prezent dający seniorom to, co najważniejsze - zdrowie i poczucie bezpieczeństwa.

Co możemy zrobić dla naszych babć i dziadków w okresie ich szczepień?

  • Wesprzyjmy ich i zaoferujmy pomoc - seniorzy wbrew pozorom mogą być bardzo zestresowani sytuacją, nie do końca mogą radzić sobie technicznie
  • Załóżmy im konto pacjenta - nawet jeśli nie mają komputera, dobrze żeby byli zarejestrowani (jak założyć konto pacjenta niżej)
  • Zarejestrujmy ich na szczepienie (poniżej wyjaśniamy sposoby rejestracji)
  • Zawieźmy ich na szczepienie zarówno w pierwszym, jak i w drugim terminie

Jak zapisać babcię lub dziadka na szczepienie?

Na szczepienia zapisywać się można na trzy sposoby. Po pierwsze telefonicznie, dzwoniąc na infolinie pod numer 989 . Po drugie przez internet za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, a po trzecie bezpośrednio w punkcie szczepień.

Co ważne, skierowania dla seniorów na szczepienia są generowane automatyczne. Oznacza to, że udając się na wyznaczony termin szczepienia, starsze osoby nie będą musiały się martwić o to, by je ze sobą zabrać, czy też zapamiętać jego kod.

Przy zapisie wymagane jest podanie danych osobowych oraz numeru PESEL. Wówczas system generuje datę oraz godzinę szczepienia dla pacjenta, która jest następnie przekazywana zainteresowanemu. Informacja z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie będzie wysłana także SMS-em na podany numer telefonu. Jeśli senior nie posiada telefonu komórkowego, taki SMS może zostać wysłany do jego opiekuna.

Istotne jest również, że rejestracja na podanie kolejnej dawki preparatu odbywa się w punkcie szczepień podczas pierwszej wizyty. Nie trzeba więc ponownie dzwonić na infolinię ani umawiać się przez stronę internetową.

Rejestracja krok po kroku

Infolinia

Infolinia jest całodobowa i bezpłatna. By umówić się na szczepienie wystarczy zadzwonić pod numer 989. Można to zrobić samemu lub może zapisać nas ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego.

Na podany numer przyjdzie SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziemy mieć numer PESEL bliskiej osoby. Podczas rejestracji wybierzemy dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

Zapisy w punkcie szczepień

Jeżeli chcemy, to na szczepienie możemy zapisać się także w konkretnym punkcie szczepień. W tym celu musimy się z nim skontaktować. Takich miejsce w Małopolsce przygotowano w sumie 492. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są TUTAJ

Rejestracja elektroniczna - jak założyć Profil Zaufany dla seniora?

Najłatwiej zarejestrować się na szczepienie korzystając z Internetowego Konta Pacjenta. By to zrobić potrzebny jest Profil Zaufany. To duże ułatwienie dla młodych, jednak w przypadku osób starszych może stanowić problem.

Bez obaw. Założenie profilu zaufanego dla babci lub dziadka zajmie nam kilka minut. Potwierdzić go można wielu instytucjach, na przykład w banku ( m.in. PKO BP, Santander, Pekao S.A., Alior Banku), w ZUS-ie, Urzędzie Skarbowym, a także w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany, a system podpowie kolejne kroki.

Jednak by ułatwić proces rejestracji dla seniorów 80+ uruchomiona została nowa usługa - tymczasowy profil zaufany, aby go wyrobić niepotrzebna będzie ani wizyta w urzędzie, ani bankowość elektroniczna

By go założyć wystarczy wejść na stronę www.gov.pl, wybrać usługę „Załóż profil zaufany”, a w niej przycisk „Załóż tymczasowy profil zaufany”. System zapyta, czy mamy ukończone 80 lat. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, obywatel trafi na specjalną ścieżkę postępowania dla osób w podeszłym wieku. Spotkanie z urzędnikiem w celu weryfikacji tożsamości jest przeniesione do internetu. Termin wideorozmowy można jednak ustalić wg. własnych potrzeb. Będą one prowadzone we wszystkie dni tygodnia w godzinach 8 - 20.

Okazje

Gdy będziemy się rejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta na szczepienie, system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko naszego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie nam pasował albo będziemy chcieli zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystamy z dostępnej wyszukiwarki i wskażemy dogodną dla siebie datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymamy powiadomienie SMS, a następnie ponowne przypomnienie o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

  • w placówkach POZ i AOS;
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

JBL

JBL T110BT czarny

205,48 zł104,99 zł-49%
miejsce #2

Edifier

Edifier TWS1 Pro czarny

273,00 zł159,00 zł-42%
miejsce #3

Xiaomi

Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 2S Czarny

145,99 zł95,44 zł-35%
miejsce #5

Apple

Apple AirPods Pro biały (MWP22ZM/A)

1 232,99 zł995,00 zł-19%
miejsce #6

Sennheiser

Sennheiser MOMENTUM True Wireless 3 Black

1 129,00 zł1 059,00 zł-6%
Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie