Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Wapienne znów przyciągnęło biegaczy. Na liście startowej znajduje się prawie tysiąc biegaczy

Marek Podraza
UG Sękowa
Uzdrowisko Wapienne leży na granicy Magurskiego Parku Narodowego. Jest to dogodny punkt wyjściowy na szlaki turystyczne m.in. do rezerwatu skalnego Kornuty - najstarszego rezerwatu przyrody w Beskidzie Niskim.

- Jest to jedno z najmniejszych uzdrowisk w Polsce. Jego głównym bogactwem są wody siarczkowe i borowinowe. Leczy się tu m.in. choroby narządu ruchu, reumatyczne, układu krążenia i skóry. Status uzdrowiska miejscowość Wapienne otrzymała w 1986 r., jednak o walorach leczniczych tego miejsca wiadomo nie od dziś. Już na początku XIX wieku poddawali się tutaj leczeniu m.in. żołnierze Wielkiej Armii Napoleona - informuje Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

To właśnie to miejsce ze wspaniałymi walorami turystycznymi i historią nawiązującą do czasów Napoleona upodobali sobie biegacze i organizatorzy prestiżowego biegu Perły Małopolski, który jest rozgrywany w Małopolskich Parkach Narodowych.

- Biegacze zawitają do nas już po raz trzeci. Z roku na rok przybywa coraz więcej chętnych, aby pobiec w naszym pięknym Wapiennem, które przez dwa dni zamieni się w prawdziwą biegową stolicę naszego powiatu - dodaje Małgorzata Małuch.

Na liście startowej Pereł Małopolski w Wapiennem, które odbędą się 25 i 26 maja znajduje się prawie tysiąc biegaczy.

- Zawody w Wapiennem to drugie w tym roku Perły Małopolski. W niedzielnych Perłach Małopolski zawodnicy będą rywalizować na trzech trasach: długim na 25 km, średnim na 15.5 km oraz krótkim na 6.5 km, a także odbędą się zawody dla dzieci zwane Perełkami Małopolski. Natomiast w sobotę 25 maja odbędzie się Ultra Perła na dystansie 50 kilometrów. Zapisy w zasadzie mamy już zakończone - wyjaśnia nam Karola Kaczkowska, prezes Stowarzyszenia Perły Małopolski, które wspólnie z UG Sękowa, Wysowianką oraz Uzdrowiskiem Wapienne i innymi partnerami organizuje tę imprezę.

Na tym najtrudniejszym dystansie o nazwie Ultra Perła biegacze będą musieli pokonać dystans 50 kilometrów bardzo trudnej trasy.

- Zawodnicy będą mieć na to czas dziewięciu godzin - wyjaśnia Karola Kaczkowska.

Dla nich biuro zawodów będzie otwarte już w piątek, 24 maja od godz. 16 do 22. Na tym morderczym dystansie będziemy mieć swoich przedstawicieli. Są nimi dwie panie Agnieszka Bylica i Joanna Stech z Gorlic oraz jeden pan Jarek Bińczycki z Owczar. Najwięcej, bo aż 27 biegaczy wystartuje z Krakowa.

- Ta grupa wystartuje już o godzinie siódmej rano, a o godz. 16 będzie uroczyste zakończenie Ultra Pereł - dodaje Karola Kaczkowska.

Biuro zawodów Pereł Małopolski i Ultra Perły będzie zlokalizowane w Domu Zdrojowym. W niedzielę biuro będzie czynne od godz. 8.30 - do 11.

- Wydawanie numerów startowych dla dzieci odbędzie się od godz. 8.30 do godz. 9. 30, a start najmłodszych o godz. 9.45. Później tj. o godzinie 12 wystartują starsi-informuje Karola Kaczkowska.

Również i w niedzielnych biegach, zarówno wśród dzieci, jak i w grupie dorosłych będziemy mieć swoich przedstawicieli. Najdłuższy dystans tj. ponad 20 km wybrali Halina Dobek, Piotr Czyżykiewicz i Stanisław Tomasik z Gorlickiej Grupy Biegowej. Tomasik pobiegł ostatnio bardzo dobrze w IV edycji Maratonu Beskid Niski, tak, że liczmy na wysokie miejsce w tym biegu.

Na pozostałych dystansach są zapisani m.in. Wiktor Bubniak oraz Daniel Chmielowiec. Najwięcej biegaczy w niedzielę przyjedzie do nas z Krakowa, bo aż 246 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska