Natalia Fiedorczuk-Cieślak Paszport Polityki otrzymała za "przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami, za chłodny i niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru literacki język w książce „Jak pokochać centra handlowe”".
W 2012 r. nakładem Fundacji Bęc Zmiana ukazała się jej książka „Wynajęcie” poruszająca problem rynku mieszkaniowego i estetyki mieszkalnictwa w Polsce, ale Paszport Polityki otrzymała za książkę „Jak pokochać centra handlowe”. Narracja jest tu pozbawiona sentymentalizmu, a rzecz nie jest poradnikiem, tylko literacką opowieścią o bohaterce w kryzysie, wśród ról, których nie da się pogodzić.
Czytaj recenzję: Natalia Fiedorczuk – Jak pokochać centra handlowe
Urodzona w 1984 r. w Augustowie Natalia Fiedorczuk-Cieślak, pisarka, wokalistka i animatorka kultury, jest również producentką muzyczną i autorką muzyki ilustracyjnej – do „Dybuka” Anny Smolar i filmu „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej. Młodość spędziła w Białymstoku, a uczyła się w supraskim Liceum Sztuk Plastycznych.
Wydała dwie solowe płyty jako Nathalie and The Loners. Śpiewała też w zespole Happy Pils
Kiedy Natalia Fiedorczuk dowiedziała się o nominacji, napisała na facebooku: dziesięć lat w rozrywce, a nominują za literaturę.
Czytaj też: 22 autorów powalczy o laur Kazaneckiego