W czerwcu, po 13 latach prowadzenia Żydowskiego Muzeum "Galicja", ze stanowiska zrezygnował Jakub Nowakowski. Dotychczasowy dyrektor od września prowadzi Holocaust and Genocide Center w Kapsztadzie. A jego miejsce w Krakowie zajmie Jacek Stawiski, publicysta, dziennikarz i badacz relacji polsko-żydowskich.
"Jesteśmy przekonani, że kompetencje i doświadczenie zawodowe nowego dyrektora oraz jego osobiste zaangażowanie będą systematycznie wzmacniać pozycję Muzeum i umożliwią kontynuację jego rozwoju" - informuje Zarząd Fundacji Żydowskiego Muzeum "Galicja".
Jacek Stawiski studiował historię oraz historię i kulturę Żydów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1992 r. pracował jako dziennikarz, komentator i menedżer w różnych redakcjach (RMF, BBC World Service, TVN24), zarządzając między innymi dużymi zespołami odpowiedzialnymi za serwisy informacyjne. W latach 2021-2023 pracował jako specjalista ds. komunikacji w Muzeum Miejscu Pamięci KL Plaszow w Krakowie.
Jest autorem filmów dokumentalnych, programów oraz artykułów o historii Polski, historii Żydów polskich oraz o współczesnym Izraelu. Relacjonował dla mediów wizyty polskich polityków w Izraelu i izraelskich w Polsce, komentował upamiętnienie rocznic wydarzeń istotnych dla historii stosunków polsko- żydowskich i polsko-izraelskich. Brał udział w dialogu w ramach partnerstwa strategicznego UE – Polska – Izrael. W latach 2016 – 2020 był członkiem Rady przy Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
W ramach pracy magisterskiej badał początki ruchu syjonistycznego w Galicji w końcu XIX w., a obecnie przygotowuje pracę doktorską na temat polityki pamięci w Polsce w pierwszych latach po upadku komunizmu (1989-1995). Włada biegle językiem angielskim i niemieckim, a także posługuje się językiem hebrajskim i jidysz.
"Wyboru dokonano spośród kandydatów i kandydatek o ogromnym potencjale zawodowym i osobistym" - podsumował rekrutację Zarząd Fundacji Żydowskiego Muzeum "Galicja".
Żydowskie Muzeum "Galicja" w Krakowie zostało założone w kwietniu 2004 roku przez brytyjskiego fotografa, Chrisa Schwarza. Jest ono unikalną instytucją, powstałą, by upamiętnić ofiary Holokaustu, ukazać różnorodność żydowskiej kultury i złożoność żydowskiej historii, a także wpływać na odrodzenie życia żydowskiego w Polsce.
Młodzież uzależniona od smartfona - szokujący raport! o nastolatkach
