Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z AGH poszukają skrzyni z pamiątkami po zamordowanych w Katyniu

Joanna Dolna
Joanna Dolna
W Katyniu wiosną 1940 roku Sowieci zamordowali ok. 4400 polskich jeńców, głównie oficerów
W Katyniu wiosną 1940 roku Sowieci zamordowali ok. 4400 polskich jeńców, głównie oficerów archiwum
Pamiątki po zamordowanych oficerach z dużym prawdopodobieństwem zostały zakopane przed wkroczeniem Rosjan, w podwórku jednej z kamienic w centrum Krakowa.

Czytaj też: Kraków. IPN będzie szukał skrzyni z rzeczami ofiar zbrodni katyńskiej

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej, na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej georadarem przebadali podwórko kamienicy w centrum miasta. To miejsce, gdzie według relacji jednego ze świadków miała być ukryta skrzynia z rzeczami osobistymi polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.

- Urządzenie, które zastosowali naukowcy z Katedry Geofizyki na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska to szwedzki georadar o zasięgu ok. 4 m - mówi rzecznik uczelni, Bartosz Dembiński. Podkreśla, że teren poszukiwań był wyjątkowo trudny - nierówny i nieuporządkowany, ale AGH ma spore doświadczenie w prowadzeniu podobnych prac. -Badania georadarowe wykonujemy m.in. na zlecenie prokuratury i policji - mówi Dembiński.

Teraz AGH opracowuje raport, który w październiku trafi do śledczych IPN. Na razie nie wiadomo, czy potwierdzą się przypuszczenia o lokalizacji skrzyni. Być może będą potrzebne jeszcze dodatkowe ekspertyzy.

Naukowcy szukają miejsca, gdzie końcem 1944 roku, przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Krakowa Polski Czerwony Krzyż z Armią Krajową ukryli przedmioty wyciągnięte z "dołów śmierci" w czasie pierwszej ekshumacji w Katyniu, której dokonali Niemcy w 1943 roku. Mogą tam być dokumenty potwierdzające tożsamość ofiar, obrączki, papierośnice i inne cenne pamiątki. Rzeczy zostały wykradzione przez Polaków najprawdopodobniej gdy w 1944 roku Niemcy, przed sowiecką ofensywą zdecydowali się przewieźć katyńską ekspozycję do Drezna

Wiosną 1940 roku NKWD rozstrzelało w Katyniu prawie 22 tys. Polaków, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska polskiego i policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska