W piątek (18 października) na krakowskiej AGH podpisano porozumienie o współpracy naukowo-technicznej oraz powołano Polską inicjatywę na rzecz naturalnego wodoru Geo-Hydrogen.
Sygnatariusze porozumienia za główny cel stawiają sobie wspólne prace w zakresie między innymi badań naukowych, typowania obszarów poszukiwania złóż naturalnego wodoru w Polsce oraz rozwój technologii związanych z potencjalną eksploatacją tego surowca. Ponadto w ramach działań edukacyjnych i popularyzacyjnych planowane jest organizowanie praktyk dla studentów, konferencji naukowych oraz wspólnych publikacji naukowych i popularno-naukowych.
"Rozwój technologii wodorowych jest niezbędny"
- Punktem wyjścia do naszej wspólnej inicjatywy jest wodór, który odgrywa kluczową rolę dla przyszłości przemysłu, gospodarki i energetyki, stanowiąc nie tylko innowacyjne źródło energii, ale także szansę na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju. W kontekście dynamicznie zmieniającego się rynku energii, rozwój technologii wodorowych jest niezbędny dla zapewnienia stabilności energetycznej i konkurencyjności gospodarki. Dlatego szczególnie istotne jest kształcenie studentów w tym zakresie - przyszłych inżynierów i naukowców, którzy będą liderami transformacji energetycznej - podkreśla prof. Jerzy Lis, rektor AGH w Krakowie.
Ze strony AGH porozumienie będzie realizowała Katedry Surowców Energetycznych z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.
Wiesław Prugar, członek zarządu ds. Upstream ORLEN S.A. zaznacza, że powołane przedsięwzięcie wpisuje się w strategię wodorową grupy Orlen, której celem jest wzmocnienie pozycji koncernu w całym łańcuchu wartości gospodarki wodorowej - począwszy od produkcji, przez dystrybucję, po magazynowanie odnawialnego wodoru, po jego różnorodne zastosowania przemysłowe.
- Sami pracowaliśmy w tym obszarze już od jakiegoś czasu (…). Ta inicjatywa przyspieszy proces zrozumienia, gdzie mogą występować akumulacje wodoru w Polsce w różnej postaci - powiedział dziennikarzom Prugar w piątek po podpisaniu porozumienia.
Według przedstawiciela ORLENU eksploatacja złóż naturalnego wodoru może stanowić etap przejściowy transformacji energetycznej i przyspieszyć dojście do wykorzystania tzw. zielonego wodoru, którego wytwarzania wciąż jest technologicznie trudne i drogie. Jak ocenił, pierwsze złoża naturalnego wodoru, z których wydobycie może być opłacalne ekonomiczne, powinny zostać odkryte w ciągu roku, dwóch lat. Kolejne lata zajmie pozyskiwanie odpowiednich zgód i zezwoleń oraz przygotowanie ich do komercyjnego wykorzystania.
- To są procesy, które my znamy i rozumiemy, ale to zabiera czas. Myślę, że to jest perspektywa pięciu-siedmiu lat - ocenił Wiesław Prugar.
Jego zdaniem prace poszukiwawcze naturalnego wodoru mogłyby być współfinansowane ze środków zewnętrznych przeznaczonych na wsparcie transformacji energetycznej. Pozyskany surowiec - jak zaznaczył - spółka wykorzystywałaby przede wszystkim na własne potrzeby związane z transformacją energetyczną i "zazielenieniem" własnych rafinerii.
Zupełnie nowy kierunek badań geologicznych
Prof. Krzysztof Szamałek, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, zaznacza, że poszukiwanie akumulacji wodoru w skorupie ziemskiej, czyli złóż wodoru geologicznego lub naturalnego, to wyzwanie, które Państwowy Instytut Geologiczny – PIB, pełniąc rolę państwowej służby geologicznej, podejmuje już od niemal dwóch lat.
- Staramy się określić, które horyzonty geologiczne, formacje skalne, są najbardziej perspektywiczne do występowania wodoru naturalnego w Polsce oraz jakie są szanse na odkrycie i ekonomiczne zagospodarowanie złóż tego surowca. To zagadnienie ważne nie tylko z punktu widzenia transformacji energetycznej gospodarki naszego kraju, ale wodór naturalny - jego geneza, źródła czy formy występowania, to także zagadnienia fascynujące dla świata naukowego. Jest to zupełnie nowy kierunek badań geologicznych, które wspólnie z partnerami podpisanego dzisiaj porozumienia będziemy rozwijać w ramach Polskiej Inicjatywy na Rzecz Naturalnego Wodoru. Być może już wkrótce będziemy w stanie odpowiedzieć na najważniejsze obecnie pytanie: w jakiej części wodór eksploatowany podobnie jak złoża gazu ziemnego pokryje krajowe zapotrzebowanie na ten surowiec? - stwierdził prof. Szamałek.
Surowiec wspierający walkę z kryzysem klimatycznym
Według dr hab. inż. Magdaleneny Wdowin, p.o. dyrektora Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, utworzone konsorcjum ma mocne podstawy naukowe i zrzesza doświadczonych ekspertów.
- Ten surowiec, pozyskiwany w sposób naturalny, ma potencjał, by stać się jednym z kluczowych źródeł energii, wspierającym zrównoważony rozwój oraz walkę z kryzysem klimatycznym. W obliczu transformacji energetyczno-klimatycznej dywersyfikacja źródeł energii jest nieodzowna, dlatego poszukiwania złóż białego wodoru to inicjatywa konieczna i niezwykle ważna - podkreśla przedstawicielka PAN.
Kryzys demograficzny. Czy Polsce grozi depopulacja?
