Neckermann Polska ogłasza upadłość. Na jaką pomoc mogą liczyć polscy turyści? 3,6 tys. klientów biura podróży przebywa za granicą

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Biuro podróży Neckermann Polska złożyło w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności. Obecnie na wakacjach z biurem przebywa około 3,6 tys. turystów. - W najgorszej sytuacji są turyści przebywający w Tunezji, Turcji i na Majorce. - Będziemy głównie skupiać się na tych destynacjach – mówiła Izabela Stelmańska z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim. O swojej pomocy zapewniało także Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Neckermann Polska jest częścią Thomasa Cooka i jego niewypłacalność jest związana z ogłoszonym w poniedziałek bankructwem brytyjskiego biura podróży.

W środę Neckermann Polska poinformował, że złożył w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności.

Izabela Stelmańska z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim przekazała na konferencji prasowej, że w najbliższych dniach zarząd spółki złoży do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości biura podróży.

Źródło:
TVN 24

Dodała, że obecnie w najgorszej sytuacji są turyści przebywający w Tunezji, Turcji i na Majorce. - Będziemy głównie skupiać się na tych destynacjach – mówiła.

Ostrzegała także, że turyści mogą być wyrzucani z hoteli albo w nich zatrzymywani w nich - obsługa hotelowa może uniemożliwiać ich opuszczenie. Podkreśliła jednak, że jest to „standardowa procedura w takich sytuacjach”. - Urząd może opłacić pobyt turystów za okres od teraz do momentu wylotu. Gdyby pojawiły się takie przypadki, że turyści musieli zapłacić za hotel, to muszą mieć tego potwierdzenie, a potem będą mogli wnosić za to zwrot z gwarancji ubezpieczeniowej. - tłumaczyła.

- Przejmujemy opiekę nad turystami. Będziemy starali się zapewnić im dokończenie pobytu albo bezpieczny powrót do kraju – zapowiedział z kolei Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego. Sprecyzował, że chodzi o 3,6 tys. turystów, którzy wypoczywali głównie w basenie Morza Śródziemnego.

Źródło:
TVN 24

Podczas konferencji podkreślono, że oprócz rozpoczętych już podróży, Neckermann na zimę sprzedał 14 tys. wycieczek, które się nie odbędą.

Masz to w paszporcie? Do tych krajów mogą cię nie wpuścić

Wiceszef MSZ: turyści mogą liczyć na wsparcie

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk mówił na konferencji w resorcie, że poza granicami Polski przebywa około 3,6 turystów w 29 krajach. - Z tej bardzo dużej liczby, problemy dotykają stosunkowo niewielkiej grupy osób. Do nas do MSZ wpłynęło do tej pory kilkanaście zgłoszeń o problemach turystów z kilku krajów – stwierdził. Jak poinformował, sygnały o problemach napływają głównie z Hiszpanii, Dominikany, Tunezji i Turcji.

Dodał, że każde zgłoszenie może liczyć na wsparcie dyplomatyczno-konsularne. - Konsulowie zostali zobowiązani do udzielania możliwie szerokiego wsparcia w odpowiedzi na problemy zgłaszane przez polskich turystów – zapewniał Szynkowski vel Sęk. - W sytuacji, kiedy turyści nie mają przedłużonych noclegów i są usuwani z hoteli, konsulowie informują turystów o przysługujących im prawach, negocjują na miejscu – zaznaczył.

Wiceminister podkreślił, że „w sytuacjach absolutnie nadzwyczajnych” - kiedy turyści nie mają środków na opłacenie noclegu i nie mogą liczyć na transfer pieniędzy od bliskich - konsul może udzielić nieoprocentowanej pożyczki.

Turyści w Warszawie. Skąd do stolicy przyjeżdża najwięcej tu...

Upadłość Thomas Cook

W komunikacie zmieszczonym na swojej stronie internetowej Maciej Nykiel, Prezes Zarządu Neckermann Polska informuje, że „złożył stosowny wniosek do Marszałka Województwa Mazowieckiego o uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych wystawionych przez AWP P&C S.A”.

„Oddział w Polsce (Allianz Partners) z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 50 B w celu pokrycia roszczeń klientów Neckermann Polska oraz w celu sprowadzenia do kraju wszystkich klientów Neckermann Polska pozostających obecnie zagranicą” - głosi komunikat.

Przedstawiciel firmy dodał, że w najbliższych dniach zarząd spółki złoży do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości Neckermann Polska.

„W związku z zaistniałą sytuacją w dniu dzisiejszym zawieszamy wszelką działalność operacyjną związaną ze sprzedażą w Polsce produktów turystycznych. Bezpośrednim powodem powyższych działań jest ogłoszenie w dniu 23 września 2019 r. upadłości przez Thomas Cook PLC, a w konsekwencji także ogłoszenie w dniu 25 września 2019 r. upadłości spółki Thomas Cook GMBH, właściciela 100 proc. udziałów w Neckermann Polska” - cztamy.

Nykiel podkreślił, że polski oddział pomimo stabilnej kondycji finansowej nie „może funkcjonować samodzielnie bez swojej spółki-matki”, a przyczyną zlikwidowania działalności operacyjnej na wielu rynkach światowych, w tym na rynku polskim są problemy właściciela a firmy na rynku brytyjskim oraz niemieckim.

„Przez ostatnie 23 lata Neckermann Polska realizował w Polsce misję służenia z najwyższą jakością swoim Klientom. Wraz z moimi współpracownikami i prawie 140-osobowym zespołem polskiego oddziału jesteśmy w pełnej gotowości i pomimo zaistniałej sytuacji nadal pracujemy, tak aby proces upadłości w Polsce był jak najmniej odczuwalny, mając na uwadze możliwości jakimi obecnie dysponujemy” - pisze biuro podróży.

10 miejsc, które niebawem znikną z powierzchni Ziemi. Pozost...

Ochrona klientów

Maciej Nykiel zapewnia w komunikacie firmy, że wszyscy Klienci Neckermann Polska są objęci ochroną, wynikającą z udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych oraz z przepisów o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym.

Organem do którego należy się zwrócić w przypadku, gdy podróżny w momencie niewypłacalności znajduje się poza granicami kraju jest Marszałek Województwa Mazowieckiego, który w zależności od sytuacji może pokryć koszty kontynuacji imprezy turystycznej, pokryć koszty powrotu lub podjąć działania związane z organizacją powrotu.

Kontakt: Departament Kultury, Promocji i Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Brechta 3 03-472 Warszawa, tel. +48 22 597 95 40, +48 22 597 95 43, +48 22 597 95 45, +48 22 597 95 41, adres e-mail: dkpit@mazovia.pl

Ponadto od dzisiaj Wszyscy Klienci Neckermann Polska Biuro Podroży sp. z o.o. mogą zgłaszać się do WP P&C S.A. Oddział w Polsce (Allianz Partners) w celu zaspokojenia swoich roszczeń. Poniżej zamieszczam dane kontaktowe:

Dla osób przebywających poza granicami kraju:
została uruchomiona 24 godzinna infolinia: +48 22 522 29 00

Dla osób, które miały wylecieć i dokonały pełnej płatności lub przedpłaty za wyjazd:
została uruchomiona infolinia do zgłaszania roszczeń działającą w godzinach 8:00-16:00:
+48 22 563 11 00 oraz adres mailowy: nm.odwolanie@allianz.com.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Materiał oryginalny: Neckermann Polska ogłasza upadłość. Na jaką pomoc mogą liczyć polscy turyści? 3,6 tys. klientów biura podróży przebywa za granicą - Polska Times

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Robert

Kolejna firma, wiedząc, że prędzej upadnie zanim to zrobiła zdarzyła jeszcze 14000 tysięcy ludzi oszukać, zainkasowac ich pieniądze i zniknąć w morzu niekompetencji i braku zarządzania.

T
Tery
1 października, 22:10, Gość:

Tylko nierozgarnięci ludzie korzystają z biura podróży.

Nie być człowieku taki mądry, bo możesz się kiedyś przejechać na swojej głupocie

G
Gość

Tylko nierozgarnięci ludzie korzystają z biura podróży.

G
Gość
25 września, 12:23, Gość:

Dobrze im tak. Normalny człowiek nie ma pieniędzy na wojaże i chlanie pod palmą tylko ciężko haruje żeby mieć chociaż na chleb.

To do roboty cymbale się weś A nie narzekaj

G
Gość
25 września, 12:23, Gość:

Dobrze im tak. Normalny człowiek nie ma pieniędzy na wojaże i chlanie pod palmą tylko ciężko haruje żeby mieć chociaż na chleb.

To musisz mieć mizerne kompetencje jak z pracy ledwie na chleb starcza...

G
Gość
25 września, 12:05, Gość:

A ilu oszukali że wyjadą i wzięli pieniadze?

Naucz się czytać, to nie będziesz głupich pytań zadawał/ła. Napisano że sprzedano 14 000 wycieczek ktore mialy sie odbyc a sie nie odbeda.

G
Gość

Dobrze im tak. Normalny człowiek nie ma pieniędzy na wojaże i chlanie pod palmą tylko ciężko haruje żeby mieć chociaż na chleb.

G
Gość

A ilu oszukali że wyjadą i wzięli pieniadze?

Dodaj ogłoszenie