https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak nie dać się oszukać w wakacje? Warto sprawdzić wiarygodność biura podróży oraz czytać umowy

Adam Kielar
Wideo
od 7 lat
Co roku w sezonie wakacyjnym słyszymy o przypadkach, gdy turyści nagle zostają „uwięzieni” w miejscu do którego się udali, gdyż upadło biuro podróży, w którym wykupili wycieczkę. Jak ustrzec się przed taką sytuacją?

Spis treści

Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

Mamy wreszcie nasz wymarzony urlop. Chcemy udać się na ciekawą zagraniczną wycieczkę, ale nie mamy ochoty zajmować się organizacją całej eskapady, więc wybieramy biuro podróży. Warto więc na początku sprawdzić, czy firma, w której planujemy wykupić nasz wyjazd, jest wiarygodna, wypłacalna i czy nie jest objęta zakazem prowadzenia działalności.

Aby uzyskać takie informacje, wystarczy skorzystać ze strony internetowej Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, który prowadzi ewidencję biur podróży. Znaleźć tam można prostą wyszukiwarkę, która pomoże nam sprawdzić, czy firma, która oferuje nam wycieczkę, jest wiarygodna.

Biuro podróży, w momencie sprzedaży wycieczki lub wpłacenia przez klienta zaliczki, ma ustawowy obowiązek potwierdzić, że posiada odpowiednie zabezpieczenia finansowe (bankowe lub ubezpieczeniowe) oraz że odprowadza składki do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Jeśli podmiot, z którym udajemy się na wycieczkę nagle okaże się niewypłacalne, to przysługuje nam zwrot pieniędzy za niewykorzystaną część podróży oraz powiązane usługi turystyczne. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny informuje na swojej stronie internetowej, jak postępować w takich sytuacjach.

Co zrobić, gdy upadnie biuro podróży?

W pierwszej kolejności najlepiej podjąć próbę kontaktu z samym biurem podróży. Dodatkowo, warto skontaktować się z biurem marszałka województwa, w którym swoją siedzibę ma biuro, gdyż to właśnie ten organ zajmuje się organizacją podróży dla turystów w takich sytuacjach. Ponadto, jeśli to możliwe, nie zaszkodzi udać się do najbliższego polskiego konsulatu lub ambasady.

Roszczenie wobec upadłego biura podróży należy skierować do Urzędu Marszałkowskiego, na którego stronach zazwyczaj znaleźć można specjalny formularz. Jak pisze Federacja Konsumentów, dołączyć wówczas należy dowód zakupu wycieczki oraz kopię umowy z biurem.

Co ważne, w takich sytuacjach ochrona dotyczy osób, które kupiły „pakietowe imprezy turystyczne”, czyli co najmniej dwie usługi, tworzące jednolity program. Nie można w ten sposób dochodzić swoich praw, jeśli kupiło się na przykład tylko lot czy samo zakwaterowanie. Wówczas należy ich wziąć udział w postępowaniu upadłościowym firmy.

Warto czytać umowy. Zwróć uwagę na ubezpieczenie

Uważać należy nie tylko wybierając biuro podróży i wycieczkę, ale także w przypadku podpisywania umów, na przykład ubezpieczenia turystycznego. Warto zwrócić uwagę na szczegółowe zapisy polisy, mówiące o tym jaki jest jej zakres, szczególnie w takich ważnych kwestiach jak zwrot kosztów leczenia.

Ubezpieczenia często nie dotyczą zdarzeń mających miejsce w sytuacjach, gdy poszkodowany jest pod wpływem alkoholu. Jeśli zamierzamy podczas wyjazdu spożywać „procenty”, to warto sprawdzić, czy ubezpieczalnia oferuje coś takiego, jak „klauzula alkoholowa”.

Należy uważać też na rozmaite promocje, które często pokazują niepełną cenę za daną usługę. Dotyczy to na przykład lotów, do ceny których niemal zawsze należy doliczyć opłaty lotniskowe czy niezbędne podatki, a w niektórych sytuacjach również koszt wizy czy niezbędnego w danym kraju ubezpieczenia.

Zadbajmy o to, by nasz wymarzony urlop nie skończył się klapą. Dzięki temu będziemy mogli skupić się na wypoczynku, a nie załatwianiu masy formalności i walce o nasze pieniądze.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sensowna
Podam wam stronę z tanimi 18latkami. Ogólnie to największy portal w Polsce, więc warto sobie sprawdzić. Nazwa to 𝘇𝗻𝗮𝗺𝗰𝗶𝗲.𝗽𝗹
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska