FLESZ - Warzywa sezonowe. Co jeść w czerwcu?

- Jestem zasmucony i zły, że przez tyle lat pomysł mieszkańców nadal nie został zrealizowany. To po prostu pogarda ze strony prezydenta dla tych wszystkich ludzi, którzy głosowali na to zadanie – komentuje Michał Dwernicki.
I dodaje, że jako radni w poprawkach do budżetu będą starali się znaleźć środki tak, by obiecana tężnia mogła powstać.
- Raz jeszcze przeanalizujemy budżet i sprawdzimy czy wszystkie wydatki są konieczne. Jeśli się okaże, że któreś środki mogą być przesunięte to w ciągu roku złożymy poprawkę. Gdyby jednak okazało się, że nie, to niezbędne fundusze postaramy się zarezerwować dopiero w przyszłorocznym budżecie. Będziemy się starać, by tężnia w końcu powstała w przyszłym roku - dodaje radny.
Pierwsze prace przy budowie tężni solankowej przy Łąkach Nowohuckich - nieopodal ulicy Padniewskiego w Krakowie - ruszyły w maju 2019 roku. To zadanie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Obiekt miał powstać do końca 2019 roku, ale nastąpiły nieoczekiwane komplikacje. Jak twierdzą miejscy urzędnicy, to efekt zerwania umowy z poprzednim wykonawcą. Trzeba było wyłonić nowego i dlatego cała inwestycja się wydłużyła.
W listopadzie 2018 roku na terenach w rejonie Padniewskiego zaczął obowiązywać nowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym działka, gdzie mieszkańcy mieli mieć możliwość korzystania z tężni, została przeznaczona pod... zabudowę mieszkaniową. Dlatego lokalizację inwestycji trzeba było zmienić - tężnia zaczęła powstać ostatecznie na sąsiednich gruntach, które w planie wskazano pod park.
Teraz, w odpowiedzi na interpelacje radnego Michała Drewnickiego, prezydent Krakowa odpowiada, że z uwagi na brak możliwości znalezienia pieniędzy na tę inwestycję "podjęto decyzje o zasypaniu wykopu i wyrównaniu tego terenu". Realizacja inwestycji została odroczona.
Pomysłodawcami projektu była grupa studentów Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - W trakcie burzy mózgów zastanawialiśmy się, jakiego typu działania mogłyby poprawić jakość życia krakowian. Panujący w tamtych dniach smog źle wpłynął na nasze samopoczucie. Narzekaliśmy na bóle głowy i trudności z oddychaniem. Wtedy padł pomysł budowy tężni solankowej wzorowanej na tej, która powstała niedawno w Wieliczce - wyjaśniała Anna Zielonka, studentka i liderka grupy.
Propozycja budowy tężni solankowej okazała się na tyle interesująca, że jej autorzy, za namową swoich opiekunów Katarzyny Rotter-Jarzębińskiej i Doroty Buchwald-Cieślak, postanowili zgłosić ją do budżetu obywatelskiego. Inicjatywa studentów UJ zyskała wielu zwolenników wśród mieszkańców Krakowa i zajęła czwarte miejsce w gronie projektów ogólnomiejskich. Zagłosowało na nią blisko 6 tysięcy osób.
Inwestycja przy Łąkach miała być drugą tężnią w Nowej Hucie. W kwietniu 2018 r. obiekt przy Zalewie Nowohuckim była już gotowy, ale spłonęła w wyniku podpalenia. Tężnię odbudowano i służy mieszkańcom do dziś. Na drugi tego typu obiekt na razie musimy poczekać.
- Co można kupić w sklepie EKIPY? Złoty łańcuszek za 1700 zł, bluzy i gadżety
- Luksusowe dzielnice w Krakowie. Życie tutaj może kosztować fortunę
- Wojsko sprzedaje atrakcyjne nieruchomości w Małopolsce. Zobacz, co oferuje AMW
- Suknia z orłem szokuje na Miss Supranational MEMY Internautów też
- Rząd szykuje nas na czwartą falę. Niedzielski: Maseczki zostaną z nami na dłużej
- Jak zadbać o ładny zapach w domu? 12 sposobów, aby w mieszkaniu pięknie pachniało