Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie daj się koronawirusowi. Zaszczep się trzecią dawką. Poradnik małopolskiego NFZ

opr. Magda Smoleń
W Małopolsce mamy obecnie ponad 600 punktów szczepień. Są to nie tylko przychodnie i szpitale, ale również apteki czy galerie handlowe. Dzięki temu mieszkańcy naszego regionu mogą zaszczepić się w łatwy i szybki sposób, bez konieczności dalekich podróży.
W Małopolsce mamy obecnie ponad 600 punktów szczepień. Są to nie tylko przychodnie i szpitale, ale również apteki czy galerie handlowe. Dzięki temu mieszkańcy naszego regionu mogą zaszczepić się w łatwy i szybki sposób, bez konieczności dalekich podróży. fot. pixabay
Od 2 listopada 2021 roku wszystkie pełnoletnie osoby, które szczepienie przeciwko COVID-19 mają już za sobą, mogą przyjąć dawkę przypominającą preparatu chroniącego przed koronawirusem. Kolejne ukłucie jest możliwe po sześciu miesiącach od ostatniego szczepienia. Niezmiennie trwają również szczepienia pierwszą dawką. W Małopolsce można zaszczepić się w ponad 600 punktach. W naszym regionie w pełni zaszczepionych jest ponad 1,5 mln osób. Największym odsetkiem chronionych przed COVID-19 może pochwalić się miasto Kraków, gdzie preparat przyjęło już ponad 65 proc. mieszkańców.

Na przestrzeni ostatnich dni liczba zakażeń koronawirusem gwałtownie wzrosła, a lekarze nie mają wątpliwości, że to nie koniec zachorowań. Tylko we wtorek, 9 listopada, w Małopolsce pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymało 1011 osób, w całej Polsce potwierdzono ponad 13,6 tys. zakażeń.

Zaszczep się! To najskuteczniejsza broń

W walce z COVID-19 najskuteczniejszą bronią są szczepienia. Pomagają one uniknąć choroby, a jeśli do zakażenia dojdzie, łagodzą jego przebieg i chronią przed śmiercią.
Wszystkie pełnoletnie osoby, które szczepienie przeciwko COVID-19 mają już za sobą, mogą przyjąć dawkę przypominającą preparatu, wzmacniającą odporność. Rejestracja ruszyła 2 listopada, a medycy w punktach szczepień czekają na osoby, które ostatnią dawkę szczepionki chroniącej przed SARS-CoV-2 przyjęły co najmniej pół roku temu.

E-skierowanie na trzecią dawkę

E-skierowania na szczepienia dawką przypominającą są wystawiane automatycznie. Dokument można znaleźć logując się do Internetowego Konta Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Skierowanie może również wypisać lekarz w punkcie szczepień.

Sprawdź jak działa Internetowe Konto Pacjenta: KLIK

Do przypominających szczepień są wykorzystywane preparaty Pfizer oraz Moderna. Kolejną dawkę może jednak przyjąć każdy w pełni zaszczepiony – również osoby do tej pory chronione przez szczepionkę AstraZeneca oraz Johnson&Johnson.
 

Zadzwoń pod 989

Wizytę w punkcie szczepień umówisz dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii – 989. Rejestracja jest prowadzona także za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl, SMS-ów o treści SzczepimySie wysyłanych na numer 880 333 333 oraz bezpośrednio w punktach szczepień.

Umów się na szczepienie przeciw COVID-19: KLIK
 

Dawkę przypominającą można przyjąć w każdym punkcie, który wykonuje szczepienia przeciwko SARS-CoV-2.

 

Ponad 600 punktów szczepień w Małopolsce

– W Małopolsce mamy obecnie ponad 600 punktów szczepień. Są to nie tylko przychodnie i szpitale, ale również apteki czy galerie handlowe. Dzięki temu mieszkańcy naszego regionu mogą zaszczepić się w łatwy i szybki sposób, bez konieczności dalekich podróży. Okazją mogą być nawet zakupy – mówi Katarzyna Latko, koordynator ds. szczepień przeciwko COVID-19 w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. - Mapa wszystkich miejsc szczepień, która ułatwia znalezienie najbliższego punktu, jest dostępna na stronie gov.pl/szczepimysie – dodaje.

Znajdź swój punkt szczepień przeciw COVID-19: KLIK
 

Maska, dezynfekcja, dystans, szczepienie

W naszym regionie w pełni zaszczepionych jest ponad 1,5 mln osób. Największym odsetkiem chronionych przed COVID-19 może pochwalić się miasto Kraków, gdzie preparat przyjęło już ponad 65 proc. mieszkańców. Na podium w tym zestawieniu znajdują się również gminy Zielonki i Michałowice – tam wizyty w punktach szczepień ma za sobą już ponad 60 proc. osób.

 
Ci Małopolanie, którzy ten krok mają jeszcze przed sobą, niezmiennie mogą zgłosić się po pierwszą dawkę. Jak podkreślają lekarze odpowiadający za opiekę nad pacjentami z COVID-19, ci obecnie najciężej chorujący i wymagający intensywnej terapii w szpitalach, to niemal wyłącznie osoby, które zwlekały z decyzją o zaszczepieniu.
 
Koronawirusa nie uda się zaś pokonać bez cegiełki dołożonej przez każdego z nas. Utrudnić mu zadanie możemy jedynie restrykcyjnie przestrzegając zasad sanitarnych – dezynfekując dłonie i powierzchnie, zasłaniając usta i nos w pomieszczeniach zamkniętych, trzymając dystans społeczny – oraz wystawiając ramię do szczepienia.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie – informacje i zalecenia - KLIK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska