Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lekceważ koronawirusa. COVID-19 wciąż nie złożył broni. Jeśli zauważysz u siebie objawy infekcji zgłoś się do lekarza!

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Utrudnić zadanie koronawirusowi możemy jedynie restrykcyjnie przestrzegając zasad sanitarnych – dezynfekując dłonie i powierzchnie, zasłaniając usta i nos w pomieszczeniach zamkniętych, trzymając dystans społeczny – oraz wystawiając ramię do szczepienia
Utrudnić zadanie koronawirusowi możemy jedynie restrykcyjnie przestrzegając zasad sanitarnych – dezynfekując dłonie i powierzchnie, zasłaniając usta i nos w pomieszczeniach zamkniętych, trzymając dystans społeczny – oraz wystawiając ramię do szczepienia Konrad Kozłowski
Szczepienia ochronne zapewniły nam przewagę w starciu z COVID-19, koronawirus ciągle jednak nie złożył broni. Jeśli zauważysz u siebie objawy infekcji, nie bagatelizuj ich. Zgłoś się do lekarza i wykonaj test sprawdzający, czy nie zakaziłeś się SARS-CoV-2.

Tylko w środę w naszym województwie potwierdzono 290 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. W całym kraju dodatni wynik testu otrzymało ponad 6,2 tys. osób. Dzięki szczepieniom, liczby te są wprawdzie znacznie niższe niż ubiegłej jesieni, lekarze nie mają jednak wątpliwości, że to nie koniec zachorowań.

Jesień i zima sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju infekcji wirusowych. Jeśli zauważysz u siebie objawy, które mogą wskazywać na przeziębienie czy grypę, nie bagatelizuj ich. Nie pojawiaj się w pracy czy szkole, zgłoś się do lekarza i wykonaj test sprawdzający, czy twoje symptomy nie są wywołane przez koronawirusa, którym możesz zarazić osoby ze swojego otoczenia.

Zlecenie na badanie w kierunku SARS-CoV-2 może wystawić każdy lekarz rodzinny. Uprawnieni do tego są również medycy dyżurujący w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, którzy przejmują opiekę nad pacjentami po zamknięciu przychodni podstawowej opieki zdrowotnej oraz w weekendy i święta.

Zapisz się na test przez internet

Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia jest spowodowany koronawirusem, możesz skorzystać także z internetowego formularza dostępnego na stronie gov.pl/dom. Umożliwia on samodzielne zlecanie testu w kierunku COVID-19.

Zamieszczona tam ankieta składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami, u których potwierdzono COVID-19 oraz objawów, jakie mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Na podstawie udzielonych odpowiedzi, system ocenia, czy istnieje ryzyko, że zaraziłeś się koronawirusem.

Jeśli okaże się, że powinieneś wykonać diagnozujący to test, możesz zapisać się na wymaz przez internet, wykorzystując profil zaufany albo zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej, który zleci badanie. Narzędzie umożliwia także zapisanie na wymaz dziecka.

Zapisz się na test na koronawirusa (SARS-CoV-2)- formularz online

Pacjent skierowany na test może go wykonać bezpłatnie w jednym z punktów pobrań wymazów. W Małopolsce obecnie jest ich 36. Działają one również w weekendy i święta. Po zleceniu badania, otrzymasz informację z systemu eKolejka, kiedy i gdzie powinieneś się zgłosić, aby jak najszybciej wykonać wymaz, blisko swojego miejsca zamieszkania, i uniknąć oczekiwania w dużej grupie pacjentów.

W wiadomości z systemu znajdziesz również link do tzw. Indywidualnej Strony Pacjenta, za pomocą której możesz zaakceptować lub odrzucić zalecany termin i wyszukać inny wolny termin lub miejsce badania. Lista wszystkich punktów pobrań wraz z aktualnymi godzinami pracy znajduje się na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl.

Co pacjent powinien wiedzieć, udając się na badanie do mobilnego punktu badań w kierunku SARS-CoV-2?

Wynik wykonanego testu znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Tam pojawi się również informacja o konieczności pozostanie w izolacji, w przypadku dodatniego wyniku testu.

Jak działa Internetowego Konta Pacjenta

COVID-19 - nie jest jeszcze za późno na zastrzyk

Jak podkreślają lekarze, koronawirusa nie uda się pokonać bez cegiełki dołożonej przez każdego z nas. Utrudnić mu zadanie możemy jedynie restrykcyjnie przestrzegając zasad sanitarnych – dezynfekując dłonie i powierzchnie, zasłaniając usta i nos w pomieszczeniach zamkniętych, trzymając dystans społeczny – oraz wystawiając ramię do szczepienia.

W Małopolsce w pełni zaszczepionych jest już ponad 1,5 mln osób. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, ciągle mają szansę przyjąć preparat. W regionie nieustannie szczepienia są wykonywane w ponad 600 punktach. Szczepionkę można przyjąć nie tylko w przychodni, ale również podczas wizyty w aptece czy galerii handlowej.

Dowiedz się więcej na temat szczepienia przeciwko COVID-19 i zarejestruj na szczepienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska