MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie siedź w domu! Wybierz się na wycieczkę z PTTK

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
To już 48. sezon akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”
To już 48. sezon akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę” Maria Lappe/kologrodzkie.pl
NASZ PATRONAT. Wakacje to świetny czas na ciekawe wycieczki, podczas których możemy poznać walory turystyczno-krajoznawcze pięknych zakątków w okolicach Krakowa. Dlatego warto wziąć udział w akcji PTTK zatytułowanej „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”.

Barometr Bartusia - krakowska gastronomia walczy z pandemią i niemądrym prawem

To już 48. sezon akcji, którą organizuje Koło Grodzkie w Oddziale Krakowskim PTTK. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w połowie czerwca i potrwa aż do 25 października. W sumie to około 20 wycieczek po trasach nizinnych i górskich. W programie jest m.in. eksplorowanie terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Pogórza Wielickiego i Beskidów. Do transportu wykorzystywana jest komunikacja zbiorowa – autobusy i pociągi. Udział w akcji jest bezpłatny; uczestnicy pokrywają jedynie koszty transportu i ewentualnie biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.

Po kilku ciekawych wycieczkach w czerwcu i lipcu sierpień też zapowiada się atrakcyjnie. Już w sobotę 1 sierpnia organizatorzy akcji zapraszają na wycieczkę „Śladami Marszu I Kadrowej”. Uczestnicy odwiedzą m.in. Michałowice, Więcławice, Sieborowice i Goszczę (trasa liczy ok. 10 km). Dla chętnych do udziału w wycieczce zbiórka na Dworcu KMK Nowy Kleparz o godz. 7.30. Wymarsz o godz. 8.10, a powrót do Krakowa około godz. 16.

Kolejna wycieczka odbędzie się 9 sierpnia i nosi tytuł „Warownie Jurajskie – Zamek Tenczyn”. To okazja, by zwiedzić m.in. Wolę Filipowską, Las Rudno, Tenczynek, byłą kopalnię węgla „Kmita” i wzgórze Buczyna. Natomiast na 15 sierpnia zaplanowano wycieczkę „Na Srebrną Górę”, której trasa wiedzie przez Szlak Twierdzy Kraków, Chełm, Zakamycze, Mokry Dół, Srebrną Górę i Przegorzały.

To jeszcze nie koniec sierpniowych atrakcji. 16 sierpnia planowana jest wycieczka „Szlakiem Pana Twardowskiego” (Zakrzówek, Skały Twardowskiego, Pychowice, forty Bodzów, Winnica), a 22 sierpnia będzie można wziąć udział w wycieczce „Szlak Dwóch Kopców” (kopiec Kościuszki i kopiec Piłsudskiego).

Z kolei 23 sierpnia miłośnicy aktywnego wypoczynku wybiorą się do Doliny Karpia, zwiedzając Zator, gospodarstwo rybackie Bugaj Zatorski, Łowiczki, Trzebieńczyce. I wreszcie sierpniowy program akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę” zwieńczy 30 sierpnia wyprawa nad zalew Chechło, której trasa to: Puszcza Dulowska, Las Rajchów, zalew Chechło, Bereska, Sankturaium Salwatorianów, Trzebinia. Szczegółowy program wszystkich wycieczek jest dostępny na stronie kologrodzkie.pl.

Organizatorzy zachęcają też wszystkich do zdobywania odznaki „Przyjaciela Krakowa”. Może ją zdobyć każdy, kto weźmie udział w określonej liczbie prelekcji i spacerów po Krakowie. W zależności od tego, ile takich spotkań dana osoba odbędzie, może liczyć na odznakę brązową, srebrną, złotą lub z Pawim Piórem. W tym miesiącu zaplanowano kilka spacerów. 2 sierpnia będą to wycieczki „Kraków podczas II wojny światowej” i „Miasto Kazimierz pod Krakowem”. 16 sierpnia zaplanowano m.in. spacery „Getto Krakowskie” oraz „Zakrzówek – jego historia i zabytki”, a 22 sierpnia – „Katedra Krakowska na Wawelu” oraz „Zwierzyniec – jego historia i zabytki” (pełny program i regulamin: www.kologrodzkie.pl).

Przypominamy również, iż ze względu na epidemię koronawirusa wszystkich uczestników wycieczek PTTK obowiązuje reżim sanitarny. Należy przestrzegać aktualnych zaleceń służb. Każdy powinien zachowywać bezpieczny, minimum półtorametrowy odstęp od pozostałych osób, zasłaniać nos i usta oraz stosować się do poleceń prowadzącego wycieczkę. Warto na bieżąco sprawdzać informacje o wycieczkach na stronie internetowej PTTK, bo sytuacja jest dynamiczna, więc może się zdarzyć, że akcję trzeba będzie odwołać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nie siedź w domu! Wybierz się na wycieczkę z PTTK - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska