MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie siedź w domu! Wycieczki zaplanowane na 17 i 18 października, w trosce o bezpieczeństwo turystów, nie odbędą się!

Marek Długopolski

Za nami trzy październikowe wyprawy - „Małopolska czy już Śląsk?”, „Sucha bez Kicka” i „Z magierką i habitem” - a przed nami teoretycznie jeszcze cztery malownicze szlaki wytyczone przez doświadczonych przewodników.

Jednak wiadomo już, że wycieczki zaplanowane na 17 października („Biskup, rycerz i kronikarz”) oraz 18 października („Dzieciństwo Murada Paszy”) nie odbędą się w tym terminie. – To wszystko w trosce o wspólne bezpieczeństwo – zaznacza Koło Grodzkie PTTK.

Na razie nie wiadomo również, jaki będzie los kolejnych wypraw, a więc tych planowanych na 25 października - „Królewskie ślady w dolinie Oćca” i „W starodawnym SPA” oraz zakończenia sezon.

Oto zaplanowane na październik wycieczki. W zależności od sytuacji będziemy informować czy się odbędą.

Biskup, rycerz i kronikarz

Nie siedź w domu! Wycieczki zaplanowane na 17 i 18 października, w trosce o bezpieczeństwo turystów, nie odbędą się!
Marek Długopolski

Urodził się tu św. Stanisław. Odnajdziemy Tutaj także studnię, w której został obmyty po urodzeniu, a także lipę, którą posadził – wedle tradycji – korzeniami do góry. Doskonale widoczne są także pozostałości świątyni ufundowanej w XV stuleciu przez Jana Długosza, nie tylko wybitnego historyka i kronikarza, ale także ówczesnego proboszcza Szczepanowa.

Nim jednak dotrzemy do Szczepanowa, będziemy musieli pokonać Las Szczepanowski. A tam mogą na nas czekać „Romeo i Julia”... Tego dnia do przejścia będzie około 11 km.

Do Szczepanowa wyruszymy z podziemnej hali dworca Kraków Główny (zbiórka koło „Globusa o godz. 7). Odjazd pociągu o godz. 7.20. Wymarsz na trasę ze Sterkowca o godz. 8.30. Wyjazd do Krakowa - z Brzeska Okocim - po godz. 17 lub 18.

Dzieciństwo Murada Paszy

Nie siedź w domu! Wycieczki zaplanowane na 17 i 18 października, w trosce o bezpieczeństwo turystów, nie odbędą się!
Adam Wojnar

Kim był Murad Pasza? Tego dowiedzą się wszyscy, którzy w niedzielny poranek wyruszą z krakowskich Czerwonych Maków. Do pokonania będzie około 13 km, a po drodze m.in. niezwykłe zabudowania Kobierzyna, dwory w Sidzinie i Libertowie, a także Gaj, w którym – w latach 1801-1809 – przebywał późniejszy Murad Pasza.

To polski generał, wybitny inżynier, artylerzysta, twórca - jak twierdzą wojskowi – pierwszych polskich oddziałów rakietowych… Był też naczelnym wodzem powstania węgierskiego, a także feldmarszałkiem Imperium Osmańskiego.

Spotkanie z tą niezwykłą postacią rozpoczniemy na Dworca KMK „Czerwone Maki” w Krakowie (zbiórka o godz. 9). Wymarsz na trasę o godz. 9.15. Z Mogilan do Krakowa będzie można powrócić autobusem linii 275, 285 lub 245, np. około godz. 15.

Finał akcji „Nie siedź w domu!” - 25 października

Wielki finał 48. już akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę” odbędzie się tym razem w Ojcowie. Tego dnia Koło Grodzkie PTTK – Kraków zaprasza aż na dwie wycieczki, a także parę niespodzianek.

Królewskie ślady w dolinie Oćca – 25 października

Nie siedź w domu! Wycieczki zaplanowane na 17 i 18 października, w trosce o bezpieczeństwo turystów, nie odbędą się!
Wojciech Matusik

Gdzie znajduje się dolina Oćca? Tego dowiemy się, gdy 25 października rano wyruszymy na tajemniczy szlak.

Podczas 8-kilometrowego spaceru, będzie okazja, by zajrzeć do Czajowic, zmierzyć się z mrokiem Groty Łokietka, zanurzyć się w niezwykłe krajobrazy doliny Prądnika, a także wspiąć się na ojcowskie Orle Gniazdo – w ten oto sposób poznamy barwne losy kazimierzowskiej warowni.

Potem nie pozostanie nam już nic innego, jak tylko dotrzeć do restauracji „Pod Nietoperzem”, gdzie na wszystkich czekać będą ognisko i niespodzianki przygotowane przez Koło Grodzkie PTTK, m.in. konkurs krajoznawczy z atrakcyjnymi nagrodami (początek około godz. 11.30 zakończenie około godz. 14.30).

Nim jednak do tego dojdzie trzeba będzie wyjechać w Krakowa – zbiórka o godz. 8.40 na pętli tramwajowej Bronowice Małe (osiedle Widok). Odjazd autobusu linii 210 o godz. 8.45. Wymarsz na trasę z Czajowic o godz. 9.20. Wyjazd do Krakowa ze Smardzowic autobusem linii 267 o godz. 16. Możliwy jest też – jak informują organizatorzy – indywidualny powrót, np. Drewnianą Drogą do Skały a stamtąd busami do Krakowa.

W starodawnym SPA – jak dawniej nerwy kojono – 25 października

Nie siedź w domu! Wycieczki zaplanowane na 17 i 18 października, w trosce o bezpieczeństwo turystów, nie odbędą się!
Wojciech Matusik

Jak dawniej nerwy kojono? Odkryją to ci, którzy 25 października wyruszą na trasę nr 2. Wyprawa, która rozpocznie się w Smardzowicach, będzie kierowała się szlakiem wyznakowanym na czerwono.

Na ścieżce, wiodącej cudowną Doliną Prądnika, turyści na pewno natkną się na Źródło Miłości, imponującą Bramę Krakowską, tajemniczą Kaplicę na Wodzie, a także urocze zabudowania uzdrowiskowe. Wszyscy, którzy wybiorą tę malowniczą ścieżkę, także spotkają się w restauracji „Pod Nietoperzem” (początek około godz. 11.30, zakończenie około godz. 14.30).

Aby znaleźć się „W starodawnym SPA” 25 października trzeba będzie przybyć na Dworzec KMK os. Krowodrza Górka w Krakowie o godz. 8.15 (odjazd autobusu linii 267 o godz. 8.30). Wymarsz na trasę ze Smardzowic o godz. 9.15. Powrót do Krakowa autobusem linii 210 z Czajowic – o godz. 16.29 Można też ruszyć Drewnianą Drogą do Skały, a stamtąd busami powrócić do Krakowa.

***

- Z uwagi na epidemię koronawirusa, osoby biorące udział w akcji muszą być zaopatrzone w maseczki lub chusty zasłaniacie usta i nos, a także muszą zachowywać bezpieczny, minimum 1,5-metrowy odstęp od pozostałych osób - przypomina Koło Grodzkie PTTK.

Program wszystkich wycieczek dostępny jest oczywiście na stronie kologrodzkie.pl. Warto tam zerkać, gdyż czasy mamy niepewne, i w każdej chwili plan wycieczek może ulec zmianie. Udział w akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę” jest bezpłatny, a ich uczestnicy pokrywają tylko koszty przejazdu i koszt biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.

***

- Kończymy 48. już edycję akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę!”. Bieżący rok jest wyjątkowy i taki też jest ten sezon. Z powodu epidemii koronawirusa rozpoczęliśmy go z dwumiesięcznym opóźnieniem, 13 czerwca i w nowych warunkach sanitarnych. Mimo wszystko udało nam się zorganizować 25 tras, po bliższych i dalszych okolicach Krakowa – podkreśla zarząd Koła Grodzkiego PTTK im. Ludomira Sawickiego w Oddziale Krakowskim PTTK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie siedź w domu! Wycieczki zaplanowane na 17 i 18 października, w trosce o bezpieczeństwo turystów, nie odbędą się! - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska