Zmiany w kodeksie drogowym
Wnioskodawcy zaplanowali zmiany w przepisach regulujących przebieg kontroli drogowej. Ma to na celu ułatwienie pracy policji i usprawnienie samego procesu kontroli. Funkcjonariusze policji dzięki wprowadzonym zmianom zyskają nowe uprawnienia. Kierowcy powinni mieć się na baczności! Jakakolwiek próba podważenia kompetencji policjantów lub niewykonanie ich poleceń będą podlegały surowej karze.
Nowe zasady zdecydowanie wpłyną na status funkcjonariuszy w obcowaniu z kierowcami, którzy nierzadko wdają się w dyskusję, często niepotrzebną i wulgarną, tylko po to, żeby przedłużyć lub utrudnić proces przeprowadzenia kontroli drogowej. Zmiany te mają na celu usprawnienie działań funkcjonariuszy.
Nowe przepisy od 7 listopada
Przepisy, które wchodzą w życie 7 listopada br., gwarantują policjantom możliwość przeprowadzenia kontroli drogowych w dowolnym miejscu, nawet jeśli sami złamią w ten sposób obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Od początku listopada widok radiowozu policyjnego zaparkowanego w strefie zakazu lub na chodniku prawdopodobnie stanie się czymś często spotykanym.
W nowym rozporządzeniu widnieje następujący zapis, regulujący tę kwestię:
Dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego
Warto wiedzieć, że przepis dotyczy nie tylko oznakowanych i odpowiednio oświetlonych pojazdów policyjnych, ale także i samochodów nieoznakowanych. Ale to nie koniec nowości!
500 zł za niewykonywanie poleceń policjanta
Zwykła, rutynowa kontrola może zakończyć się mandatem. Powodem może być nasze zachowanie, które zostanie odebrane przez funkcjonariusza jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku, gdy policjant np. poprosi o siedzenie w bezruchu, trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie dostosuje się do powyższych poleceń, zostanie on ukarany mandatem w wysokości 500 zł.
Kolejną z nowych zmian jest konieczność ewidencjonowania przebiegu kontrolowanego auta. Do obowiązków funkcjonariuszy dojdzie wymóg zapisywania przebiegu sprawdzanego pojazdu i wprowadzanie go do bazy CEPiK. Kierowca z kolei jest zobowiązany do umożliwienia wykonania tej czynności poprzez zezwolenie na otwarcie, a nawet wejście do pojazdu.
Zmiany lepsze dla funkcjonariuszy, dla kierowców...niekoniecznie
Listopadowe zmiany przepisów bez wątpienia wpłyną na poczucie prywatności kierowców. W zupełnie innej sytuacji są funkcjonariusze, którzy zyskają więcej anonimowości. Z obowiązków policjantów usunięto zapis mówiący o obowiązku okazywania legitymacji służbowej, chyba że kierowca wyraźnie tego zażyczy. Tzw. polska drogówka za pośrednictwem tych ulepszeń zyska nieco większy, prestiżowy status. O skutkach i wpływie zmian wprowadzonych w kodeksie drogowym przekonamy się już niebawem.
Pełen Kodeks drogowy znajdziesz tutaj.
ZOBACZ TAKŻE: Uwaga kierowcy! Nowe opłaty i kary. Mandaty za jazdę korytarzem życia
Najtragiczniejsze wypadki na Pomorzu w 2018 r.:
WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:
- Tego NIE MOŻESZ robić w samochodzie, bo dostaniesz mandat
- Niebezpieczne drogi krajowe na Pomorzu. Warto to wiedzieć!
- TOP 10 aplikacji dla kierowcy. Warto to sprawdzić!
- PRAWO JAZDY do wymiany. Ile to kosztuje?
- OC na Pomorzu najdroższe w Polsce! Od czego zależy składka?
- Niebezpieczne drogi wojewódzkie na Pomorzu [policyjne dane]
