Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Zbigniew Ruciński, aktor Starego Teatru w Krakowie

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Zbigniew Ruciński urodził się 12 lipca 1954 roku w Wałbrzychu. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Przez całe życie związany był z krakowskimi scenami: Starym Teatrem i Teatrem im. Juliusza Słowackiego.

Ruciński w teatrze zaczynał jako amant: obsadzano go m.in. jako Leartesa w "Hamlecie", Gucia w "Ślubach panieńskich" czy Pana Młodego w "Weselu". Takie kreacje bliskie były poniekąd jego osobowości, bo jak czytamy w sylwetce aktora, opublikowanej na stronie Starego teatru, "Zbigniew Ruciński był aktorem romantycznych porywów, emocjonalny, z temperamentem, jednocześnie ironicznie zdystansowany, z błyskotliwym poczuciem humoru, pełen uroku – „enfant terrible” polskiego teatru". Przez lata współpracował z Krystianem Lupą.

W reżyserowanych przez niego spektaklach stworzył kreacje m.in. : Kranza wtopionego w świat „Maltego” wg Rilkego, cynicznego Dyrektora Gernertha w „Lunatykach I” wg Brocha i pokonanego własnym cwaniactwem, wplątanego w „diabelski” plan Rimskiego w „Mistrzu i Małgorzacie” wg Bułhakowa. W kontraście do znakomitych warunków scenicznych obsadzano go też w rolach "czarnych charakterów": znakomity Szumowina w „Miarce za miarkę” w reżyserii Bradeckiego czy manipulator Felix Blau w „Trzech stygmatach Palmera Eldritcha” wg Dicka w reżyserii Klaty. Jedną z jego ostatnich ról był Morten Kiil we "Wrogu ludu" Jana Klaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie żyje Zbigniew Ruciński, aktor Starego Teatru w Krakowie - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska