Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepodległościowa Feta u Długosza. Pałac w Siarach dawno nie widział tylu gości. Do posiadłości naftowca przybył nawet sam Piłsudski

Halina Gajda
Halina Gajda
Niepodległościowa Feta u Długosza
Niepodległościowa Feta u Długosza fot. Halina Gajda
Zaczęło się późnym popołudniem. Przez bramy nie przejeżdżały wprawdzie zabytkowe, ale całkiem współczesne samochody, ale goście, którzy z nich wysiadali byli jak z innej epoki. Niepodległościowa Feta u Długosza miała przypomnieć uczestnikom pierwszy gorlicki balu w niepodległej Polsce, który odbył się 25 stycznia 1919 roku.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

To było jak podróż do przeszłości - fraki, piórka we włosach, meloniki, frędzle, perły, charakterystyczne opaski na głowę – wszystko to przenosiło nas w czasy Władysława Długosza, dla historii regiony postaci wyjątkowo ważnej. Wspomniany był przecież pionierem rozwoju przemysłu naftowego, senatorem, posłem na Sejm Krajowy, posłem do austriackiej Rady Państwa, ministrem dla Galicji, prezesem Krajowego Towarzystwa Naftowego. Za jego pieniądze zbudowano m.in. Dom Sokoła z pierwszym kinem w Gorlicach. To właśnie w Sali Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, dokładnie 25 stycznia 1919 r., odbył się pierwszy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości bal karnawałowy w Gorlicach. Namiastka takowego odbyła się w murach pałacu w Siarach. Organizatorzy zachęcali gości, by sięgnęli do strojów nawiązujących do ubiorów międzywojennych. Wielu dało namówić, a efekty starań można zobaczyć na zdjęciach.

Na dobry początek balu nie mogło zabraknąć kadryl, salonowego tańca, którego pokaz dał zespół Pogórzanie. Potem była kolacja, śpiewanie pieśni patriotycznych i oczywiście bal. Zanim jednak goście dali się ponieść muzyce z tamtych lat, obejrzeli krótki spektakl pt. „Przyszłość Wasza w ręku Waszym” w reżyserii Bogusława Słupczyńskiego. Traktował on o przyznaniu przez Piłsudskiego czynnego i biernego prawa wyborczego kobietom. Na finał, kto chciał, mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z głównym bohaterem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska