https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite odkrycie uczonych z Krakowa i Śląska. To był gad sprzed 250 mln lat

Agata Pustułka
Uczeni z Krakowa i Śląska zidentyfikowali skamieniałe naczynia krwionośne i białka. To rzadkość na skalę światową - cegiełka odtwarzająca historię Ziemi

Naukowcy ze Śląska i z Krakowa opisali naczynia krwionośne sprzed 250 mln lat. To najstarsze zidentyfikowane na świecie fragmenty naczyń krwionośnych.

Szczątki kopalnych gadów - morskiego notozaura i ziemnowodnego tanystrofa, z których pochodzi materiał badawczy - zostały znalezione w Gogolinie na Opolszczyźnie oraz w Żyglinie koło Tarnowskich Gór. Ćwierć miliarda lat temu te gady tworzyły bardzo liczną populację i części ich układu kostnego są obecnie odkrywane najczęściej.

Gady morskie na południu Polski

Skąd na południu Polski gady morskie? W czasach prehistorycznych takie zwierzęta miały w tym rejonie świetne warunki do życia. - Rozległe, dość płytkie jeziora z dużą ilością pożywienia, wysepki, na których mogły się do woli wylegiwać - tłumaczy obrazowo dr Andrzej Boczarowski paleontolog i geolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Znalezienie najstarszych na świecie naczyń krwionośnych i fragmentów białek zachowanych w kościach gadów było możliwie dzięki dociekliwości mgr. Dawida Surmika z Uniwersytetu Śląskiego, który w ramach pracy doktorskiej wziął pod lupę kości gadów triasowych.

Potem sprawą zajął się interdyscyplinarny zespół naukowców, wśród których znaleźli się specjaliści z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Nauk, w tym światowej sławy naukowiec z UJ prof. Roman Pawlicki,

który pół wieku temu odkrył świetnie zachowane, skamieniałe tkanki miękkie w kościach dinozaurów pochodzących z osadów lądowych sprzed 80 mln lat.

W ścianach naczyń krwionośnych pochodzących z ciał gadów sprzed 250 mln lat zachował się też kolagen (białko tkanki łącznj) i to trzykrotnie starszy od tego, który w 1966 r. opisał prof. Pawlicki.

Podobne odkrycia są często kwestionowane, bo dochodzi do zanieczyszczenia próbek na etapie przygotowania czy preparowania. W tym wypadku próbki, na których pracowała polska ekipa badawcza okazały się jednak stuprocentowo czyste.

Bardzo rzadkie szczątki

Jak mówi dr Boczarowski, kopalne szczątki kręgowców w dobrym stanie niełatwo jest znaleźć. Nieżywe zwierzęta, których ciała mogłyby być dzisiaj źródłem wiedzy, zwykle błyskawicznie stawały się obiadem dla padlinożerców. W tej sytuacji znalezienie dobrze zachowanego materiału można nazwać paleontologicznym cudem. Tym bardziej więc należy cenić wkład polskiego notozaura dla rozwoju nauki.

Warto dodać, że notozaur nie należał do łagodnych zwierząt. Osiągał trzy metry długości, miał krótkie nóżki, ale za to długi ogon. Polował na ryby i był najprawdopodobniej żyworodny. Jego szczątki znajduje się na terenie m.in. Chin, Rosji, Niemiec i Polski.

Tanystrof - drugi z bohaterów badań - osiągał 6 metrów długości, z czego połowę stanowiła szyja. Żył blisko wody, zajadał się skorupiakami i rybami.

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kama
to odkrycie to dopiero początek, teraz zaczną sie badania genetyczne
a
anna
w lany poniedziałek Jurapark będzie otwarty :) Na jeden dzień a potem już wszystko od 1 kwietnia 2016
f
f
Nasz region może jedynie zyskać dzięki temu odkryciu, cieszy mnie to niezmiernie :)
d
dinozaury górą
Te wydarzenie było już komentowane chyba we wszystkich wiadomościach, a nawet w zagranicznych mediach
K
Kasia
Modernizacja miała potrwać do końca marca, więc po świętach na 100 % można się już wybrać na wycieczkę :D
K
Kazik
Czy wiadomo już czy Jurapark w Krasiejowie jest otwarty ponownie, czy modernizacja już się skończyła???????
r
roxi
Tak, wsławiony za sprawą jaszczura spod Opola, a także tym że stworzono tu Jurapark w Krasiejowie, który jest tak chętnie odwiedzany przez rodziny i wycieczki szkolne
d
daga
Nasz region jest już wsławiony tym, że żyło tu tyle dinozaurów, ale takie odkrycie na pewno nie zaszkodzi ;)
O
Ola
To sukces na skalę światową, nie chce mi się wierzyć, że w moich okolicach dokonano tak ważnego odkrycia ;) fajnie, że są ludzie z taką pasją, może wkrótce dowiemy się więcej o życiu dinozaurów
A
Asiek
Rewelacyjna wiadomość, cieszę się z sukcesu polskich naukowców :) niech żyją dinozaury!
o
oraz karpie
i jest wkurzony z powodu ,że nigdzie nie może kupić, a tu święta już za tydzień , więc klnie na pisiorów za braki podstawowych artykułów w sklepach zupełnie jak za komuny
p
pytam
A co Petru na to?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska