- Kopiec Kościuszki to nie tylko miejsce pełne historii czy słynące z pięknych widoków, ale także przestrzeń dla sztuki – mówi dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki Leszek Cierpiałowski. – Cieszymy się, że młodzi ludzie chcą swoje dzieła pokazywać w tym niezwykłym miejscu, że nawiązują w swojej twórczości do takich wartości jak odwaga i poświęcenie, z których słynął przecież Kościuszko – dodaje.
W ramach pracy dyplomowej powstała część pisemna, zatytułowana „Mity dawniej i dziś”. Czy w dzisiejszym świecie mity odgrywają tak ważną rolę, jak w starożytności? W jaki sposób powstają współczesne mity i wzorce bohaterów? Na te i inne pytania dotyczące mitów starał się odpowiedzieć w swojej pracy Tomasz Florek.
Natomiast druga część pracy – artystyczna – to rzeźba, inspirowana słynnym posągiem Światowida ze Zbrucza. Składa się z dwóch filarów, które ustawione naprzeciw siebie tworzą bramę – starożytny symbol mistycznego doznania i wieczności.
Krakowskie kopce z dawnych lat [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Sam totem przypomina prasłowiańskiego boga. U szczytu znajdują się zwróceni w cztery strony świata bohaterowie. Północ to Apollo, bóg piękna, światła, życia, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patron sztuki i poezji, przewodnik muz i charyt. Południe to Herakles, heros będący patronem siły, bohaterów, sportowców, zdrowia, płodności, handlu. Wschód to Perun, bóg nieba, słońca, ognia, kowalstwa. Natomiast zachód to Wesel, bóg magii, przysiąg, sztuki, rzemiosła, kupców, bogactwa. Drugi filar to fantastyczni bohaterowie z gier i komiksów, uosobienie współczesnych mitów.
Rzeźbę można oglądać na placu przed wejściem do fortu na Kopcu Kościuszki przez najbliższy tydzień.
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 4
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska