Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły dar dla Muzeum Auschwitz-Birkenau

Bogusław Kwiecień
Anna Hinel do KL Auschwitz trafiła 13 listopada 1942 r.
Anna Hinel do KL Auschwitz trafiła 13 listopada 1942 r. Archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau
Do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau trafił w tych dniach oryginalny pamiętnik pisany w czasie II wojny światowej w okupowanej Warszawie przez 16-letnią Annę Hinel. Jego autorka zginęła w KL Auschwitz 70 lat temu, 19 marca. Miała wówczas 19 lat.

Pamiętnik obejmuje okres od wybuchu wojny we wrześniu 1939 r. do sierpnia 1940 r. Dziewczyna opisuje w nim, co przeżywali mieszkańcy najpierw w bombardowanej, a potem okupowanej Warszawie. - Wiele lat później pamiętnik pod deskami podłogi w kuchni odnalazł ojciec Anny, którego marzeniem było, by świat poznał jej losy - informuje Paweł Sawicki z biura prasowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

TOP 10 największych muzeów w Małopolsce [ZDJĘCIA]

W ich spełnieniu Wawrzyń-cowi Hinelowi pomógł pisarz Stanisław Majewski, który w 1980 r. wydał książkę "Anna Maria". Zrekonstruował w niej historię młodej warszawskiej dziewczyny, która w czerwcu 1939 r. ukończyła trzecią klasę gimnazjum. W okupowanej Warszawie dostała się na tajne komplety, prowadzone przez nauczycielki jej dawnego gimnazjum. Do egzaminu maturalnego nie zdążyła już jednak przystąpić. W nocy z 28 na 29 kwietnia 1942 r. została aresztowana i osadzona na Pawiaku. To samo spotkało jej szkolne koleżanki oraz dwie nauczycielki, które działały w Wydziale Łączności Konspiracyjnej Związku Walki Zbrojnej Armi Krajowej z obozami jenieckimi i ośrodkami robotniczymi w Niemczech. Do przebywających tam osób wysyłano korespondeencję, a odpowiedzi - aby nie wzbudzić podejrzeń - były kierowane na adresy uczennic i nauczycielek. Na skutek zdrady akcja wyszła na jaw.

- Nauczycielki straciły życie na Pawiaku, natomiast dziewczyny 13 listopada 1942 r. zostały deportowane do obozu Auschwitz - dodaje Szymon Kowalski, zastępca kierownika Archiwum Muzeum.

Pamiętnik przekazała do Muzeum Barbara Majewska, żona pisarza, któremu wcześniej zapiski powierzyła rodzina Anny.
Według Jadwigi Dąbrowskiej z biura ds. współpracy z byłymi więźniami muzeum pamiętnik pozwala poznać przeżycia młodych ludzi pozbawionych radości młodzieńczych lat i ich stosunek do okupanta. Takie cenne dokumenty, jak podkreślają muzealnicy, wzbogacają wiedzę o byłych więźniach obozu, ich losach przed przekroczeniem bramy z napisem "Arbeit macht frei".

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska