NIK alarmuje: Mimo wydania olbrzymich sum, jakość powietrza jest nadal zła

jkl
Smog nad Krakowem.
Smog nad Krakowem. fot. Andrzej Banaś
"Mimo że miasta wydawały olbrzymie sumy na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, jego jakość poprawiła się tylko nieznacznie" - czytamy w najnowszym raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Polsce grożą kary (nawet 4 mld zł) za niedotrzymanie standardów jakości powietrza określonych w unijnej dyrektywie.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. W wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji – pyłu PM10 i benzo(a)pirenu – wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. NIK przytacza dane Europejskiej Agencji Środowiska: sześć polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce miast europejskich z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłu PM10. Najgorzej wypada Kraków, w którym limity przekroczone były przez 150 dni w roku, w Nowym Sączu przez 126 dni, w Gliwicach i Zabrzu przez 125 dni, w Sosnowcu przez 124 dni, a w Katowicach przez 123 dni.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ponad 3,5 mln osób na świecie umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Szacuje się, że w Polsce z tego powodu traci życie ok. 45 tys. osób rocznie - czytamy na stronie NIK-u.

"W Krakowie w latach 2012-2013 wydano w ramach tego programu ponad 17 mln zł, dzięki czemu zlikwidowano prawie 2 tys. palenisk węglowych i 271 kotłowni na paliwo stałe oraz zainstalowano 132 odnawialne źródła energii (122 kolektory słoneczne i 10 pomp ciepła). Jak zauważa NIK, jedynie Kraków ustanowił program osłonowy, zapewniający mieszkańcom dopłaty do wyższych kosztów ogrzewania po wymianie paleniska węglowego na inny rodzaj ogrzewania" - czytamy w raporcie.

Zdaniem NIK samorządy powinny stworzyć długofalowy system zachęt do wymiany wysokoemisyjnych kotłów węglowych. Ważne jest, by mieszkańcy otrzymali wsparcie finansowe nie tylko na samą wymianę pieców, ale należy im zapewnić także rekompensaty z tytułu zwiększonych kosztów paliwa innego niż węgiel.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Źródło: NIK

Wideo

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dosyć Pieców

Dosyć pieców.

b
bb

Szkoda dzieci.

d
dsa

AGH już przed badaniami wykazało, że problemem jest wzmożony ruch samochodów po ataku zimy.

m
miki 2

Rozwiązanie problemu jest tak proste jak budowa CEPA ! dajcie zarobić ludziom godziwe pieniądze a problem zniknie momentalnie

k
krakus

A tu pseudo ekolodzy dalej o tym gównie dla plebsu..

a
asmd

A ile domów powstało wokół Krakowa w promieniu 50 km od centrum Krakowa w ciągu ostatnich 25 lat ? Kiedyś gminy wokół Krakowa "stricte" rolnicze dziś obudowywane są rozległymi, rozproszonymi zabudowaniami, gdzie nie sięgniesz wzrokiem, wszędzie widać domy z dymkiem z komina w większości, mało tego do tych rozproszonych domostw nie sposób dojechać czym innym, niż samochodem i tu wtórna emisja spalin z tego powodu. Lepiej jest tylko w powiecie olkuskim, zabudowa jest zwarta, oddzielona pustymi łąkami, polami, lasami, nieużytkami, widać że tam były inne wpływy kulturowe niż w reszcie Małopolski, ma to dobre tam strony, bo jest ład przestrzenny zachowany. A reszta ? Odrolniono grunty które nigdy nie powinny być zabudowane i mamy 'koktajl' zanieczyszczeń już napływających do niecki krakowskiej. Niech NIK się zajmie niekontrolowanym chaotycznym zabudowywaniem ziem wokół Krakowa i zjawiskiem 'urban sprawl', i negatywnym tego wpływem na stan środowiska naturalnego w Małopolsce.

.

uchwalony na te okolicznosc,Polacy powinni byc wdzieczni rzadowi.............

g
gość

Nie ma co analizować czy opłaca się podłączyć do MPECa budynku, tylko kto chce ten powinien na koszt
mieszkańców, być podłączony do miejskiej sieci. Złe powietrze to koszty dla miasta, bród, choroby,
elewacje przesiąknięte tlenkami itd, wiec MPEC nie powinien analizować podłączeń pod wpływem
czysto ekonomicznym, tylko wszystko podłączać jak leci. Mieszkam tu już 5 lat i nic w sprawie powietrza się nie zmieniło, dalej nie da się tu oddychać!!!

p
pol

była super lokalizacja i logiczne usytuowanie w Batowicach to parę starych bab to oprotestowało że będzie jechało jak w Baryczy trupim zapachem.

F
Franek

Jeszcze zostały resztki lasu i czystego powietrza na Podgórkach Tynieckich więc najwyższy czas to odebrać mieszkańcom! Po co mają mieć czyste miejsca, gdzie można swobodnie oddychać? Trzeba im tam wybudować krematorium i wyciąć 10 ha lasu, drzew i krzewów. Dlaczego mają mieć jeszcze niezbrukane zgnilizną miejsca, gdzie można nazbierać grzyby, jeżyny, głóg, dziki bez czy podziwiać rzadkie okazy ptaków i chronionych roślin. Takie miejsca muszą jak najszybciej zniknąć z mapy Krakowa! Tu ma być tylko smog, smród i bagno przekrętów, kolesiów i korupcji!

ś
św.NH

Tam są samochody i smród największy w Polsce, a po wioskach pala mułem i śmieciami tak jak wokół Krakowa!

D
Dawid

Podobno jak sobie popije to leje w spodnie. Zamiast podwyżki za przywożeni czystych spodni w nadgodzinach zwolnił sprzątaczkę!

C
C

Nasz, a właściwie lemingowski prezydent powinien dostać nobla za innowacyjność. Jest to nowatorska metoda, którą już stosuje od lat i jeszcze dziwi się, że bez skutku w postaci czystego powietrza. Dobrze, że parta mu pomogła zdobyć profesurę, ponieważ w obecnych czasach miałby problem, z takim poziomem wiedzy i intelektu.

x
xyz

Dokładnie tak jak napisał krk, dodam że jeszcze powinno się zrobić badania na temat wpływu zanieczyszczeń którymi śląsk nas zatruwa codzienne na długość życia w Krakowie jego obywateli. Może małopolscy posłowie coś z tym zrobią, Kraków 2 miasto w Polsce powinien mieć jakieś przebicie w stolicy, może projekt ustawy o specjalnym leczeniu mieszkańców z puli która idze teraz na dopłaty do życia na śląsku (do węgla, ołówkowe, 13, 14, barbórka) itp. uprzywilejowanie tej opcji......

k
krk

powtarzam już chyba 10 raz na tym forum, a teraz mam dobitne potwierdzenie .... smród do na s leci ze śląska wg. wikipedii 35 do 40 % zanieczyszczenia w naszym mieście to emisja z zachodu. podobnie raport AGH, panowie naukowcy skupili się na emisji w samym mieście ale jednocześnie piszą, że emisja z zakładów pracy nie jest w ogóle kontrolowana. Chyba już najwyższy czas opublikować rzetelny raport ile do nas napływa smrodu ze śląska, jak Krakowski Alarm Smogowy ma tam protestować tak jak w Krakowie robił blokady ulic i jakie będą kary za wydzielanie w zakładach śląskich które są niekontrolowane.

Dodaj ogłoszenie