FLESZ - Krótsza kwarantanna, eksperci chwalą decyzję
Nad obrazem w technice 3D znany architekt i malarz Ryszard Paprocki pracował 65 dni. Powstało malowidło zatytułowane „Solny świat", mające powierzchnię ok. 350 m kw., największe tego typu dzieło w Polsce, a w skali globu prawdopodobnie drugie - po londyńskim obrazie „Reebok CrossFit: 3D Strett Art.”. To było w 2012 roku, a fascynujący obraz odsłonięto z wielką pompą w czerwcu, podczas EURO 2012, w asyście piłkarskiej reprezentacji Włoch, która mieszkała wtedy w wielickim hotelu Turówka.
Przygotowując tę atrakcję turystyczną zadbano o każdy detal, łącznie z tym, że trójwymiarowy obraz „dopasowano” do rzeźb „Górników wychodzących z kopalni”, które pojawiły się na miejskim rynku w 2011 roku. Od czerwca 2012 roku górnicy rzeczywiście wychodzili z wnętrza ziemi na drewnie pomosty nad rozpadliną.
Urokliwy „Solny Świat”, przy którym zamontowano także specjalne urządzenie, którym można było wykonać sobie zdjęcie „w kopalni”, zachwycał i kusił od początku. Tylko w pierwszych miesiącach po otwarciu atrakcji, wykonano miejskim „automatem” kilka tysięcy zdjęć.
Dziś po malowidle pozostały nieregularne plamy farby na płycie rynku i niedziałające foto-urządzenie. - Tego lata zaczepiła mnie na rynku trójka turystów, którzy pytali gdzie jest ten słynny obraz 3D, a stali na nim… Było mi tak głupio i wstyd, że udałem że nie znam języka angielskiego i szybko odszedłem - opowiada nam jeden z mieszkańców Wieliczki.
W 2019 roku projekt renowacji malowidła „Solny Świat” zgłoszono do Wielickiego Budżetu Obywatelskiego. „Malowidło jako obiekt trafiło na liczne strony internetowe, pisały o nim gazety i lokalne portale zarówno informacyjne jak i turystyczne. Obraz posiada lokalizację w Google – oraz aktualnie ocenę użytkowników odzwierciedlającą jego stan faktyczny (ponad 800 opinii na dzień 4.11.2019 roku, ocena 3,9). Wiele osób wskazuje na potrzebę odnowienia tej atrakcji, wiele osób docenia jej wartość turystyczną i wskazuje jako rozpoznawalny element wielickiej architektury” - pisali autorzy wniosku, w którym koszt renowacji malowidła wyliczono na 120 tys. zł.
Podczas głosowania w ramach WBO, projekt ten zgromadził pokaźną liczbę głosów (2726), jednak było to za mało, by został zakwalifikowany do realizacji.
Z informacji z wielickiego magistratu wynika, że pojawiły się jakieś plany odnowy „Solnego Świata”, ale póki co dość mgliste. - To atrakcja turystyczna i faktycznie trzeba o tym pomyśleć. Z kosztorysu przygotowanego przez Gminny Zarząd Dróg (jako administratora rynku – red.) wynika, że renowacja malowidła to koszt rzędu 150 tys. zł. Będziemy chcieli wpisać to przedsięwzięcie do przyszłorocznego budżetu gminy – twierdzi wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa.
