https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trasy nordic walking w woj. małopolskim. Gdzie warto iść w weekend 10 - 11 maja. TOP 3 trasy

Redakcja Strony Podróży
Namów rodzinę czy przyjaciół i wybierzcie się na nordic walking po woj. małopolskim
Namów rodzinę czy przyjaciół i wybierzcie się na nordic walking po woj. małopolskim gettyimages.com/PIKSEL
Nordic walking w woj. małopolskim warto trenować prawie wszędzie. Mimo to zachęcamy do wybrania tras, które zostały sprawdzone przez innych amatorów sportu. Razem z Traseo wybraliśmy dla Was 3 sprawdzone ścieżki nordic walking w woj. małopolskim. Na każdy weekend prezentujemy Wam nowy zestaw tras do wyboru. Przekonaj się, co mamy na weekend.

Spis treści

Szlaki nordic walking w woj. małopolskim

Które szlaki nordic walking w woj. małopolskim lubią mieszkańcy? My już to wiemy.

Traseo to aplikacja, w której każdy ma możliwość zapamiętywania swojej trasy i dzielenia się nią z innymi. Razem z Traseo mamy dla Was 3 interesujące trasy nordic walking w woj. małopolskim. Wybierz najciekawszą dla siebie.

Nim wyruszysz, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 17 maja w woj. małopolskim ma być od 7°C do 17°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 6% do 25%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Pieszy Szlak Orlich Gniazd - oficjalny przebieg szlaku

  • Początek trasy: Kraków
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 158,95 km
  • Czas trwania marszu: 52 godz. i 59 min.
  • Przewyższenia: 271 m
  • Suma podejść: 3 046 m
  • Suma zejść: 3 026 m

Traseo_Official poleca tę trasę

Wybierając cele wycieczek szukamy zawsze atrakcyjnych miejsc. Chcemy jeździć tam, gdzie można podziwiać piękno przyrody, niezwykłe krajobrazy, zwiedzać zabytki kultury materialnej – miasta, muzea, pałace, zamki. Najlepiej jeśli znajdziemy takie miejsce, które zachwyci nas zarówno niepowtarzalną przyrodą, jak i mnogością zabytków. Taka jest właśnie Jura Krakowsko-Częstochowska, nie bez powodu uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.
<br>Przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej prowadzi trasa turystyczna zwana Szlakiem Orlich Gniazd. Pierwszy szlak jurajski wytyczono w latach trzydziestych XX wieku. Został poprowadzony w formie pętli z Krakowa przez Wyżynę Ojcowską i Garb Tenczyński, jednak nieutrzymywany zanikł. Inicjatorem obecnego Szlaku był Kazimierz Sosnowski, krajoznawca, jeden z najwybitniejszych polskich propagatorów turystyki pieszej. Szlak został wyznaczony w 1950 roku, później wielokrotnie korygowany i zmieniany, by ostatecznie przybrać dzisiejszy przebieg.
<br>
<h2>Ile zajmuje przejście Szlaku Orlich Gniazd? </h2>
<br>Pieszy szlak turystyczny ma długość 163 km i oznaczony jest kolorem czerwonym. Przejśćie tego szlaku zajmie więc około tygodnia. Podobną trasą biegnie Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, który liczy 184 km. Trasa prowadzi z Częstochowy do Krakowa, łącząc najważniejsze atrakcje Jury i pozwalając odkrywać najciekawsze zakątki tego niezwykłego regionu. Przebiega przez malownicze pagórki Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, pośród wapiennych ostańców z okresu jurajskiego i łączy „orle gniazda” – gotyckie zamki warowne i grody obronne powstałe w okresie państwa piastowskiego.
<br>
<h2>Jakie zamki znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd? </h2>
<br>Na mapie Szlaku Orlich Gniazd znajdziemy przede wszystkim średniowieczne zamki. Warownie obronne powstawały z polecenia Kazimierza Wielkiego, by strzec dróg handlowych i granic Królestwa Polskiego, a budowle wznoszone były na trudno dostępnych wapiennych skałach. Większość tych obiektów udostępniono do zwiedzania. Podążając szlakiem z północy na południe mijamy kolejno ruiny zamków w Olsztynie, „Ostrężnik” w Janowie, Mirowie, Morsku, „Ogrodzieniec” w Podzamczu, Smoleniu, Bydlinie, Rabsztynie i Ojcowie. Odbudowane zostały zamki w Pieskowej Skale i Bobolicach. Na szlaku napotkamy także pałace w Złotym Potoku i Pilicy. O wielkich walorach Szlaku Orlich Gniazd świadczy także atrakcyjność przyrodnicza Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Trasa przebiega przez liczne rezerwaty przyrody – Zielona Góra i Sokole Góry w okolicach Olsztyna koło Częstochowy, Rezerwat Parkowe, Ostrężnik, Góra Zborów i Smoleń na Jurze Północnej oraz Ojcowski Park Narodowy na północ od Krakowa.
<br>
<h2>Co można zobaczyć na szlaku Orlich Gniazd? </h2>
<br>Do największych atrakcji Szlaku Orlich Gniazd z całą pewnością możemy zaliczyć zamek „Ogrodzieniec” w Podzamczu. Jest to najbardziej okazała warownia Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Zamek „Ogrodzieniec” był planem filmowym m. in. dla serialu „Janosik” i filmu „Zemsta” Andrzeja Wajdy. Na uwagę zasługuje również, mniej znany, ale równie piękny, zamek w Olsztynie pod Częstochową. Ciekawie wkomponowany w teren, osadzony na skale, z charakterystycznymi dwoma wieżami, okrągłą i kwadratową. Nieopodal Olsztyna znajduje się jeden z największych rezerwatów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - Sokole Góry. Na terenie rezerwatu, wśród skalisto-lesistych wzniesień znajduje się kilkanaście jaskiń. Pozostałe rezerwaty Jury Północnej – Smoleń i Góra Zborów, są atrakcyjne ze względu na bogactwo rzeźby terenu. Występują tu licznie jurajskie wapienie w formie skałek, ostańców, murów skalnych, jaskiń. Wśród atrakcji przyrodniczych Szlaku Orlich Gniazd nie można pominąć Ojcowskiego Parku Narodowego wraz ze słynną Maczugą Herkulesa, ruinami zamku w Ojcowie, Grotą Łokietka i pięknym, odrestaurowanym zamkiem Pieskowa Skała.
<br>
<h2>Rowerowy Szlak Orlich Gniazd?</h2>
<br>Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd na większości odcinków pokrywa się ze szlakiem pieszym. Posiada własne oznaczenia, mapy i tabliczki z podaną odległością do najbliższych miejscowości i atrakcji turystycznych. Szlak rowerowy w przeciwieństwie do szlaku pieszego nie biegnie przez Ojcowski Park Narodowy i Dolinę Prądnika. Z Olkusza prowadzi na zachód w stronę Parku Krajobrazowego Dolinek Krakowskich. Do Krakowa dochodzi przez Dolinę Eliaszówki i Garb Zabierzowski, mijając po drodze ruiny zamku „Tenczyn” w Rudnie.
<br>Szlak Orlich Gniazd może być celem kilku, a nawet kilkunastu wycieczek. Każde miejsce na szlaku jest warte by zatrzymać się tam na dłużej. Niektóre wygodniej odwiedzić w formie wycieczki pieszej, ale znaczna część stanowi znakomity cel na wycieczki rowerowe. Odkrywanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej z pewnością może być ciekawym sposobem na spędzenie wakacji albo aktywne weekendowe wycieczki wiosną i jesienią.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌲🌤️ Trasa nordic walking: XRUN Kornatka ZIMA 19.02.2017

  • Początek trasy: Dobczyce
  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 17 km
  • Czas trwania marszu: 2 godz. i 4 min.
  • Przewyższenia: 217 m
  • Suma podejść: 448 m
  • Suma zejść: 463 m

Trasę dla amatorów nordic walking poleca XRUN

Trasa jest bardzo urozmaicona. Mimo 17 km długości zawiera w sobie całą kwintesencję biegów górskich. Nawierzchnia również jest zróżnicowana - od utwardzonych dróg leśnych po wąskie ścieżki z luźnymi kamieniami.

Nawiguj


To może Ci się przydać do nordic walking

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Spacer na Ruiny zamku Tarnowskich

  • Początek trasy: Zakliczyn
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 4,22 km
  • Czas trwania marszu: 1 godz. i 36 min.
  • Przewyższenia: 122 m
  • Suma podejść: 420 m
  • Suma zejść: 435 m

MacBlacker poleca tę trasę na marsz

Ruiny zamku Tarnowskich, na górze św.Marcina.
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Co daje nordic walking?

Nordic walking to aktywność, która może być uprawiana przez większość osób. Dlatego wiele osób wybiera nordic walking. Przynosi korzyści, jeśli pamiętamy o odpowiedniej technice. Nordic walking pomoże zrzucić zbędne kilogramy oraz pomoże w zadbaniu o dawkę aktywności fizycznej, która jest ważna dla naszego zdrowia. Najważniejsze, by pamiętać o odpowiedniej technice oraz zakupie dobrego sprzętu. Dobrze dobrane kijki pomogą w zachowaniu prawidłowej techniki. Najlepiej wybrać te dedykowane do nordic walking, a nie kupować kijków trekkingowych. Różnią się one budową. Znajdziemy 3 rodzaje kijków do nordic walking:

  • kijki aluminiowe
  • kijki z włókna szklanego
  • kijki z włókien węglowych

Warto zwrócić uwagę na wagę kijków, które wybieramy. Kijki powinny mieć też odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz posiadać paski. Możemy wybrać takie z regulowaną długością lub kupić odpowiednio dobrane do naszego wzrostu. Wysokość kijków jest prawidłowo dobrana, kiedy trzymając kijki w pozycji wyprostowanej, łokieć jest pod kątem prostym.

Chodzenie z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stopy. Właśnie dlatego ten sport jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Ryzyko kontuzji jest znikome, a sam sport jest przyjemny i możemy go uprawiać niemal wszędzie.

Odkryj najlepsze atrakcje Małopolski

Maszerując z kijkami warto co jakiś czas zmieniać lokalizację, by móc odkryć najciekawsze atrakcje regionu – w woj. małopolskim znajdziecie ich przecież mnóstwo! Warto przejść tam Szlakiem Architektury Drewnianej i na własne oczy zobaczyć architektoniczne perły naszego kraju, m.in. świątynie w Powroźniku, Binarowej, Dębnie Podhalańskim, Lipnicy Murowanej i Sękowej, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych. Z dobrej pogody warto także korzystać, uprawiając nordic walking w miejskich parkach (np. w Krakowie) lub wśród zachwycających krajobrazów stworzonych przez naturę – należą do nich chociażby Droga Pienińska czy, dla zaprawionych w bojach, Główny Szlak Beskidzki.

Sprawdź popularną drogę pienińską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska