https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Huta Przyszłości z unijnym dofinansowaniem – 59 mln złotych na przygotowanie terenów dla inwestorów

Grzegorz Skowron
59 milionów złotych – tyle wyniesie unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na budowę „Strefy Aktywności Gospodarczej – Nowa Huta Przyszłości”. Całkowity koszt przygotowania terenów dla przyszłych inwestorów to 85 mln złotych.

W październiku 2018 roku władze województwa małopolskiego i zarząd Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. podpisali umowę warunkową, przyznającą dofinansowanie dla projektu „Kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych Strefy Aktywności Gospodarczej – Nowa Huta Przyszłości”. Warunkiem wejścia w życie jej postanowień było pomyślne przeprowadzenie procedury notyfikacji projektu do Komisji Europejskiej pod kątem występowania pomocy publicznej. W ostatnich miesiącach trwały formalne uzgodnienia, po ich zakończeniu można było potwierdzić przyznane wcześniej dofinansowanie.

W czwartek, 4 lipca umowę w imieniu spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości SA podpisał prezes zarządu Artur Paszko, a ze strony województwa małopolskiego - wicemarszałkowie: Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz.

Miasto "odzyska" 40 hektarów

- Niemal 40 hektarów, zlokalizowanych na terenach poprzemysłowych, zyska nowe życie. To długo oczekiwany moment, by przedsiębiorcy mogli pracować w komfortowych warunkach. Dużą zaletą jest dostępność komunikacyjna, położenie blisko drogi krajowej nr 79, drogi ekspresowej S7, autostrady A4 oraz sąsiedztwo infrastruktury kolejowej - podkreślił Łukasz Smółka, wicemarszałek małopolski.

– Projekt Nowa Huta Przyszłości to jeden z trzech podstawowych celów strategicznych rozwoju miasta Krakowa, który został wyraźnie zaakcentowany w Strategii Rozwoju Miasta Krakowa „Tu chcę żyć. Kraków 2030”. Tworzenie specjalnej strefy aktywności gospodarczej przy ogromnych nakładach finansowych jest pewnego rodzaju wstępem do przekształcania Nowej Huty. Chcemy by Nowa Huta była miejscem aktywnym gospodarczo i odpowiadającym na wyzwania przyszłości – powiedział z kolei Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Projekt pozwoli „odzyskać” dla miasta prawie 40 hektarów niewykorzystywanych terenów poprzemysłowych, które będą służyły rozwojowi firm głównie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Będzie to przestrzeń dostępna dla podmiotów z różnych branż ze szczególnym uwzględnieniem Inteligentnych Specjalizacji Województwa Małopolskiego (w tym: chemia, technologie IT, biotechnologia, energia zrównoważona, produkcja metali, elektronika, przemysły kreatywne i czasu wolnego).

Osią jest Igołomska

Korzystne warunki do prowadzenia działalności i inwestowania znajdą tam przedsiębiorcy zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Zakłada się zlokalizowanie na tym obszarze około 50 nowych inwestycji, co wpłynie także na powstanie nowych miejsc pracy. Dzięki takiemu podejściu działalność nowej Strefy wpisze się w realizację strategicznych celów nie tylko Krakowa, ale także całej Małopolski.

Osią projektu jest przebudowywana obecnie ulica Igołomska, a leżący po jej obu stronach teren został podzielony na trzy podobszary. Największy z nich – Igołomska Północ ma powierzchnię ponad 17 hektarów. Igołomska Południe to niemal 16 hektarów, zaś Igołomska Zachód to 6,5 hektara.

Dofinansowanie obejmuje zakup części nieruchomości, przeprowadzenie specjalistycznych prac – w tym robót rozbiórkowych i ziemnych, przebudowy kolidujących linii energetycznych, budowy wewnętrznej infrastruktury komunikacyjnej i technicznej, zagospodarowanie towarzyszących inwestycji terenów zielonych. Znaczący udział w wydatkach stanowić będą koszty doprowadzenia infrastruktury technicznej do granic Strefy.

Całkowity koszt inwestycji pn. „Kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych Strefy Aktywności Gospodarczej – Nowa Huta Przyszłości” to ponad 85 mln zł, z czego niemal 59 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020

Strefa Aktywności Gospodarczej będzie częścią Parku Naukowo-Technologicznego „Branice” tworzonego w ramach projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”, którego głównym celem jest ożywienie gospodarcze wschodniej części Krakowa, a w rezultacie Małopolski. Koncepcja zakłada stworzenie przestrzeni rozwoju naukowo-badawczo-technicznego o znaczeniu krajowym, a nawet międzynarodowym. Mają temu służyć przedsięwzięcia firm z sektora nowoczesnych technologii oraz inwestycje infrastrukturalne.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hutnik
Za Majchrowskiego nic nowego nie powstało w Nowej Hucie i tak będzie dopóki ten starzec rządzi naszym miastem. Rządzi ok 20 lat , a w Nowej Hucie ostatnie inwestycje to szpital Rydygiera i NCK - lata 80-te.

Majchrowski jest gwarantem układów, a nie rozwoju Nowej Huty. Jeżeli nie mam racji, to proszę po polemiczne konkretne komentarze. Tylko proszę nie pisać, że gdzieś załatał dziury w asfalcie , bo tak to nawet Biedroń potrafi rządzić.
S
Staszek
2019-07-05T20:27:49 02:00, jur:

jetem za ciesze sie ze wreszcie sie cos dzieje

Spoko, nic jeszcze nie dzieje się, a Machlojek zadba by ta stagnacja w NH trwała.

j
jur
jetem za ciesze sie ze wreszcie sie cos dzieje
G
Gość
Niech to będzie miasto Nowa Huta, czyli koniecznie oddzielenie Nowej Huty od Krakowa!!! Kraków jest już od lat ogromnym, molochem, trudnym do życia. Przecież w Polsce można znaleźć przykłady na odrębne miasta sąsiadujące ze soba, choćby na Śląsku Katowice-Chorzów-Bytom, czy na Pomorzu Gdańsk-Sopot-Gdynia. Koniecznie Nowa Huta musi stać się odrębnym miastem i - oczywiście -odrębną gminą. Kraków jest stanowczo za duży.
F
Fantomas
Hałdy hutnicze odkup Jacuś od Hindusa i sprzedaj deweloperom. Nowocześni europejczycy, którzy głosowali na ciebie będą się zabijali o te mieszkania. Krakowskie Mazury w pobliskim Przypadku Rusieckim to dodatkowy atut.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska